FC Barcelona a castigat Supercupa Spaniei dupa un meci nebun cu Real Madrid

Joi, 18 August 2011, ora 01:58
15532 citiri

FC Barcelona a castigat Supercupa Spaniei, editia 2011, dupa ce s-a impus in mansa secunda a duelului cu Real Madrid, scor 3-2. In tur, pe Santiago Bernabeu cele doua echipe au terminat la egalitate, 2-2.

Cele mai titrate formatii din Primera Division au oferit un nou meci spectaculos, presarat cu goluri, faze de mare clasa, dar si interventii dure, care au dus in cele din urma la o incaierare generala.

"Galacticii" au inceput furibund partida, hotarati sa inscrie golul de care aveau nevoie dupa rezultatul inregistrat din tur, dar mingea a poposit pentru prima oara chiar in plasa lui Casillas.

Andres Iniesta a deschis scorul in minutul 16 al meciului de pe Camp Nou, punctand cu o scarita de toata frumusetea dupa ce a scapat singur spre poarta oaspetilor.

Bucuria trupei lui Guardiola a durat numai cinci minute, Cristiano Ronaldo restabilind egalitatea cu o deviere din marginea careului mic, la centrarea lui Karim Benzema.

Madrilenii au ratat preluarea conducerii la jumatatea primei reprize, cand acelasi Ronaldo a lovit bara, dar Messi a fost necrutator in fata portii si i-a readus pe catalani la conducere in ultimele secunde de joc.

Prima parte a reprizei secunde a fost caracterizata de jocul dur practicat de cele doua formatii, prima ocazie notabila fiind inregistrata abia in minutul 66, cand Casillas a respins in corner sutul lui Messi. Real Madrid a ratat prin Ramos la numai cinci minute, dar a restabilit egalitatea pentru a doua oara cu noua minute inainte de final, cand Benzema a scuturat plasa cu un sut din careul mic.

Disputa parea a se indrepta spre prelungiri, dupa 2-2 in ambele manse, insa Messi a iesit din nou la rampa in final, punctand cu un sut din 12 metri la o faza superba creata de Fabregas si Adriano.

Finalul de meci a fost extrem de tensionat, jucatorii fiind la un pas de o bataie generala dupa eliminarea lui Marcelo, ca urmare a unui fault dur la Fabregas. In urma imbrancelilor de pe gazon, Ozil si David Villa, inlocuiti pe parcursul meciului, au primit cartonase rosii.

FC Barcelona a castigat cea de-a treia Supercupa consecutiva a Spaniei, ajungand la un total de 10 trofee.

In urma succesul obtinut miercuri seara, Josep Guardiola a devenit cel mai titrat antrenor din istoria Barcelonei, el trecandu-si in palmares nu mai putin de 11 trofee in trei sezoane.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea mansei secunde a Supercupei Spaniei, dintre FC Barcelona si Real Madrid.

LIVE Text:

Min.90+8 Final de meci! FC Barcelona a castigat Supercupa Spaniei!

Min.90+6 N-a scapat nici David Villa de eliminare, dupa ce s-a implicat in conflictul de pe teren.

Min.90+6 Este eliminat si Ozil.

Min.90+4 Marcelo este eliminat pentru un fault dur la Cesc Fabregas! Jucatorii celor doua formatii se imbrancesc pe gazon.

Min.90+2 Messi ajunge din nou in pozitie excelenta de sut, dar Casillas respinge incredibil cu piciorul.

Min.90 Se arata patru minute de prelungire.

Min.88 Gooool Barcelona! Messi inscrie cu un sut din 12 metri dupa la capatul unei faze create de Fabregas si Adriano!

Min.86 Ultima inlocuire la gazde: Keita intra in locul lui Busquets.

Min.85 Cartonas galben pentru Coentrao.

Min.83 Schimbare la Barcelona: Fabregas debuteaza pentru catalani, intrand in locul lui Pedro.

INFO - Scorul general este egal in acest moment. Daca nu se mai inscrie, meciul merge in prelungiri.

Min.81 Gooool Real Madrid! Benzema restabileste egalitatea cu un sut din intoarcere din careul mic la o lovitura de colt!

Min.78 Ultima schimbare la Real Madrid: Kaka intra in locul lui Ozil.

Min.76 Sergio Ramos primeste cartonasul galben.

Min.74 Prima schimbare la gazde: Adriano intra in locul lui Villa.

Min.71 Ocazie mare pentru Real! Ramos trimite putin pe langa poarta din numai sapte metri.

Min.69 Benzema reia defectuos din voleu, mingea ocolind cu mult poarta lui Valdes.

Min.66 Casillas respinge in corner la un sut periculos al lui Messi din 14 metri.

Min.64 Mourinho muta din nou: Higuain intra in locul lui Di Maria.

Min.63 Pepe vede cartonasul galben.

Min.58 Spiritele s-au incins pe Camp Nou, jucatorii celor doua echipe practicand intrari tot mai dure.

Min.55 Si Mascherano este penalizat de arbitrul intalnirii.

Min.54 Ronaldo primeste cartonasul galben.

Min.54 Cristiano Ronaldo suteaza din unghi, pe jos, dar Valdes retine.

Min.50 Madrilenii pun presiune pe fundasii catalani, dar nu reusesc sa obtina posesia.

Min.46 Schimbare la oaspeti: Marcelo intra in locul lui Khedira.

Incepe repriza secunda!

----------------------------------

Final de prima repriza!

Min.45 Gooool Barcelona! Pique paseaza senzational cu calcaiul la Messi care inscrie cu un sut pe langa Iker Casillas!

Min.42 Cartonas galben si pentru Xavi.

Min.37 Messi scapa singur cu Casillas, dar sutul pe centru este respins in corner.

Min.34 Messi incearca o pasa spre Xavi, dar trimite imprecis si oaspetii recupereaza.

Min.30 Ozil trece pe langa 2-1, sutul sau fiind respins cu greu de Valdes.

Min.28 Khedira primeste primul cartonas galben al partidei.

Min.27 Bara pentru Real Madrid! Ronaldo suteaza puternic din afara careului si loveste bara portii lui Valdes!

Min.23 Casillas respinge de sub bara la sutului lui Pedro din afara careului.

Min.21 Goooool Real Madrid! Cristiano Ronaldo egaleaza cu o deviere din marginea careului mic metri dupa o centrare a francezului Benzema!

Min.20 Ocazie mare pentru Real! Khedira scapa in careu si trece de Valdes, dar intra in unghi si ii paseaza inapoi la Benzema, care lufteaza in momentul sutului.

INFO - Real Madrid este obligata sa inscrie de doua ori pe Camp Nou

Min.16 Gooool Barcelona! Messi paseaza superb si il lanseaza singur cu portarul pe Iniesta, iar acesta il invinge pe Casillas cu o scarita de toata frumusetea!

Min.15 Centrarea periculoasa a lui Pedro este respinsa cu piciorul de Casillas.

Min.13 Di Maria este blocat excelent in marginea careului de Mascherano.

Min.10 Valdes iese in intampinarea lui Cristiano Ronaldo si degajeaza in afara terenului.

Min.8 Madrilenii patrund pe flancul drept, dar atacul se stinge dupa ce Benzema pierde balonul.

Min.5 Ronaldo primeste la 25 de metri, dar suteaza in tribune.

Min.3 Start excelent de partida pentru Real Madrid, care este obligata sa inscrie pe Camp Nou.

Min.2 Prima ocazie apartine "galacticilor". Valdes respinge sutul lui Ronaldo, iar Alves respinge in corner.

Incepe partida de pe Camp Nou!

FC Barcelona: Valdes - Alves, Pique, Mascherano, Abidal - Xavi, Busquets, Iniesta - Pedro, Messi, Villa;

Real Madrid: Casillas - Ramos, Pepe, Carvalho, Coentrao - Khedira, Xabi Alonso - Di Maria, Cristiano, Ozil - Benzema.

In tur, la Madrid, scorul a fost egal, 2-2.

Decizia scandaloasă de la marele derby Real Madrid - Barcelona. A fost sau nu gol? VIDEO
Dezbaterea privind absenţa tehnologia de linia porţii în La Liga a fost reaprinsă duminică, după ce un potenţial gol al Barcelonei a fost anulat în Clasico câştigat de Real Madrid, scor...
Încă o lovitură primită de FC Barcelona după eșecul dramatic din marele derby
Frenkie de Jong, mijlocaşul central al clubului spaniol FC Barcelona, s-a accidentat în derby-ul de duminică, pierdut în compania echipei Real Madrid, scor 2-3, şi va lipsi de pe teren până...
#Real Madrid, #fc barcelona, #LIVE Barcelona Real, #Barcelona Real Supercupa Spaniei, #LIVE Supercupa Spaniei , #Real Madrid