Remiza spectaculoasa intre Barcelona si Real Madrid

Duminica, 07 Octombrie 2012, ora 22:42
11838 citiri

FC Barcelona si Real Madrid au incheiat la egalitate, scor 2-2, pe stadionul Camp Nou, in cel mai asteptat meci din acest start de sezon in Spania, "El Clasico".

In ciuda celor 90.000 de spectatori care fluierau frenetic orice actiune a oaspetilor, "galacticii" au avut posesia in primele minute si au pus presiune in aproprierea portii lui Valdes.

Prima mare ocazie a meciului le-a apartinut tot elevilor lui Mourinho, in minutul 19 Benzema trimitand pe langa buturi la o lovitura de colt. Scorul avea sa fie insa deschis patru minute mai tarziu, cand Ronaldo scutura plasa cu un sut la coltul scurt.

Oaspetii puteau trece in avantaj la faza imediat urmatoare, dar executia lui Benzema din interiorul careului a lovit bara, dupa care Di Maria a ratat tinta din careul mic. Bucuria gruparii "bianco" a durat insa numai opt minute, Messi declansand isteria in tribune dupa o gafa imensa comisa de Pepe.

Finalul primei parti a fost unul linistit, dar meciul avea sa devina dramatic dupa pauza.

Dupa un start bun de repriza secunda, cu mai multe actiuni ofensive in apropierea portii lui Valdes, madrilenii au incasat si cel de-al doilea gol, acelasi Messi punctand cu un sut fantastic dintr-o lovitura libera de la 25 de metri.

Dar nici gazdele n-au condus prea mult pe tabela de marcaj. Cristiano Ronaldo a luat exemplul lui Messi si a reusit dubla cinci minute mai tarziu, trimitand pe langa Valdes dupa ce a primit o pasa excelenta in centrul suprafetei de pedeapsa.

Ultima faza notabila s-a petrecut cu doua minute inainte de final, cand sutul lui Montoya de la 20 de metri a lovit transversala portii aparate de Casillas, spre marea dezamagire a suporterilor aflati in tribunele stadionului Nou Camp.

In urma acestui rezultat, FC Barcelona ramane in fruntea clasamentului din Primera Division si mentine diferenta de opt puncte fata de Real Madrid, trupa lui Mourinho situandu-se pe pozitia a saptea.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei FC Barcelona - Real Madrid, din cadrul etapei a saptea din Primera Division, iar mai jos puteti vizualiza comentariul.

Desfasurarea meciului:

22:40 - Final de meci! "El Clasico" se termina indecis!

Min.90 Barcelona preseaza in cautarea golului decisiv, dar sutul ui Xavi il loveste pe Sanchez si iese in afara terenului.

Min.90 Cartonas galben pentru Arbeloa.

Min.88 Bara pentru Barcelona la sutul lui Montoya din afara careului!

Min.87 Schimbare la Real: Iese Di Maria, intra Essien.

Min.80 Schimbare la gazde: Iese Ozil, intra Kaka.

Min.79 Pepe il faulteaza pe Messi si vede cartonasul galben.

Min.77 Higuain si Sanchez rateaza la cele doua porti pe contraatac.

Min.75 Messi bate o noua lovitura libera de la 25 de metri, lateral dreapta, dar de aceasta data trimite peste poarta.

Min.69 Faza superba creata de Messi la marginea careului! Argentinianul paseaza in stanga, primeste inapoi in suprafata de pedeapsa, dar suteaza pe langa poarta!

Min.66 GOOOL REAL MADRID! "Galacticii" dau replica imediat prin Ronaldo, care trimite in plasa pe langa Valdes din interiorul careului!

Min.64 Modificare si la catalani: Iese Fabregas, intra Alexis Sanchez.

Min.62 Schimbare la Real Madrid: Higuain intra in locul lui Benzema.

Min.61 GOOOOL BARCELONA! Messi rastoarna tabela cu un sut fantastic dintr-o lovitura libera de la 25 de metri!

Min.58 Catalanii au preluat posesia, insa madrilenii se descurca de minune in aparare.

Min.55 Ronaldo trage puternic din lovitura libera, dar loveste zidul.

Min.54 Busquets primeste cartonasul galben pentru un fault comis asupra lui Ronaldo.

Min.50 Madrilenii preseaza in apropierea careului catalan, insa gazdele stau bine in defensiva.

Min.47 Doua actiuni rapide la cele doua porti, insa Ozil si Messi n-au reusit sa profite.

21:52 - Incepe repriza secunda.

----------------------------------------

21:37 - Se incheie prima repriza.

Min.43 Cartonas galben si pentru Alonso.

Min.39 Pedro vede primul cartonas galben al partidei.

Min.36 Golul lui Messi a calmat spiritele pe Camp Nou, iar echipa lui Vilanova joaca mult mai relaxat acum.

Min.31 GOOOOL BARCELONA! Messi ramane singur cu Casillas dupa o greseala a lui Pepe si restabileste egalitatea!

Min.25 Ocazie imensa pentru Real! Benzema loveste bara din interiorul careului, balonul ajunge la Di Maria, dar acesta reia pe langa poarta!

Min.23 GOOOOL REAL MADRID! Cristiano Ronaldo deschide scorul cu un sut la coltul scurt!

Min.19 Ocazie mare pentru Real la un corner, insa balonul trece pe langa poarta.

Min.15 Fabregas intra tare la Pepe, dar arbitrul nu acorda cartonas galben.

Min.12 Fabregas centreaza in fata portii, dar oaspetii resping.

Min.10 Iniesta este blocat de Pepe pe flancul stang si madrilenii pleaca pe contraatac, dar pierd posesia in cele din urma.

Min.9 Ozil incearca sa-l lanseze pe Ronaldo, dar catalanii reusesc sa respinga si pericolul trece.

Min.6 Di Maria incearca un sut de la 30 de metri, insa balonul trece peste poarta lui Valdes.

INFO - Sunt peste 90.000 de spectatori pe Camp Nou!

Min.3 Khedira greseste si balonul ajunge la Messi, in marginea careului, insa argentinianul este deposedat pana la urma.

20:50 - Incepe partida.

INFO - La TV, meciul poarte fi urmarit pe postul Digi Sport 1.

INFO - Barcelona si Real Madrid se intalnesc a 165-a oara in Primera Division, respectiv a 252-a oara in istorie.

INFO - Palmaresul este de partea madrilenilor in confruntarile de campionat, 69 victorii, 31 egaluri, 64 infrangeri.

INFO - Inaintea acestui joc, Barcelona este lider in Primera Division, in timp ce Real Madrid ocupa locul opt, cele doua formatii fiind despartite de opt puncte.

FC Barcelona: Valdes - Dani Alves, Mascherano, Adriano, Jordi Alba - Xavi, Busquets, Fabregas - Pedro, Messi, Iniesta.

Antrenor: Tito Vilanova;

Real Madrid: Casillas - Arbeloa, Pepe, Ramos, Marcelo - Khedira, Xabi Alonso - Ozil, Ronaldo, Di Maria - Benzema;

Antrenor: Jose Mourinho.

Premierul Florin Cîțu a declarat, joi seara, 16 septembrie, într-un interviu la TVR 1, că, dacă se schimbă compoziția politică a Guvernului, nu trebuie să ceară votul Parlamentului pentru...
MAE solicită clarificări din partea autorităților britanice în privința controalelor de frontieră care ar viza cu precădere românii
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a solicitat, joi, 16 septembrie, prin Ambasada României la Londra, clarificări privind statisticile conform cărora controalele autorităţilor de frontieră...