Semifinală de poveste la Barcelona, cu senzaționalul Alcaraz în prim-plan. Meciul s-a întins pe două zile și a durat patru ore

Duminica, 24 Aprilie 2022, ora 15:34
2867 citiri
Carlos Alcaraz

Tenismenul spaniol Carlos Alcaraz (11 ATP) s-a calificat duminică în finala turneului ATP de la Barcelona, după un meci de senzație cu australianul Alex De Minaur (25 ATP).

Partida începută sâmbătă și întreruptă după doar câteva ghemuri (2-2 în primul set) din cauza ploii a continuat duminică și s-a încheiat cu scorul de 6-7, 7-6, 6-4 pentru Alcaraz, după aproape patru ore de joc.

În setul al doilea, Carlos Alcaraz a salvat două mingi de meci, la scorul de 5-6.

Spaniolul supranumit ”Noul Nadal” va juca finala tot duminică, împotriva compatriotului Pablo Carreno-Busta, calificat după 6-3, 6-4 cu argentinianul Diego Schwartzmann.

O nouă retragere pentru Carlos Alcaraz: ”A încercat până în ultimul moment”
Tenismanul spaniol Carlos Alcaraz, numărul 3 mondial, a declarat forfait pentru turneul ATP 500 de la Barcelona, care începe luni, din cauza unei accidentări persistente la braţul drept,...
Gestul bizar prin care administrația Barcelonei vrea să se protejeze de turiști. Măsura s-a luat la presiunea localnicilor
Consiliul local al Barcelonei a convins dezvoltatorii unora dintre cele mai populare soluţii digitale de cartografiere să ascundă traseul unui autobuz, din cauza turiştilor. Traseul...