Barcelona a castigat Campionatul Mondial al Cluburilor

Sambata, 19 Decembrie 2009, ora 21:03
1640 citiri

FC Barcelona a castigat pentru prima data in istorie Campionatul Mondial al Cluburilor, dupa ce a invins cu 2-1 formatia argentiniana Estudiantes.

Catalanii au avut parte de un arbitraj ostil si au fost nevoiti sa traga din greu pentru a castiga trofeul, dupa ce Boselli a deschis scorul in minutul 37 din pozitie de ofsaid, la singura faza de poarta a sud-americanilor.

Echipa lui Josep Guardiola s-a aruncat in atac in partea a doua si a reusit sa duca meciul in prelungiri datorita reusitei lui Pedro Rodriguez din minutul 89.

Salvarea Barcelonei s-a numit tot Lionel Messi, care a marcat golul victoriei cu pieptul, in minutul 110 al prelungirilor.

Aceasta a fost a treia finala pe care Barcelona a disputat-o, dupa cele pierdute in 1992 si 2006.

C.M.

Quarterly Report - Editia 4

Lewandowski și-a decis viitorul. Anunț de ultimă oră al vedetei FC Barcelona care a marcat 41 de goluri în doi ani
Atacantul Barcelonei, Robert Lewandowski, a sugerat că va rămâne la clubul catalan în sezonul viitor și a spus că speră să contribuie la câștigarea campionatului. Lewandowski a venit...
Nicușor Dan nu exclude o confruntare cu principalul contracandidat. Pentru a afla cine e, va face propriul sondaj
Înaintea alegerilor pentru Primăria Capitalei, edilul Nicușor Dan a declarat că nu exclude o dezbatere față în față cu al doilea clasat în sondaje. Asta după ce Gabriela Firea și...