Barcelona, aproape campioana in Spania, dupa ce invinge in marele derbi pe Atletico Madrid

de Dan Alexandru
Duminica, 07 Aprilie 2019, ora 08:02

FC Barcelona este in proportie de 99 la suta campioana Spaniei, din nou, dupa ce sambata seara a dispus in marele derbi de Atletico de Madrid, pe Camp Nou, singura grupare care o mai putea ajunge in clasament, aflata, inaintea partidei, la 8 puncte distanta.

A fost un meci greu pentru baietii lui Ernesto Valverde, care au invins cu 2-0, golurile fiind marcate in ultimele 6 minute ale jocului.

Si asta chiar daca Barcelona a avut un om in plus inca din minutul 28, cand arbitrul Gil Manzano i-a acordat rosu direct lui Diego Costa. Acesta l-au faultat pe Jordi Alba, Manzano se pregatea sa ii dea doar cartonas galben, dar la protestele furibunde ale spaniolului cu origini braziliene, l-a eliminat direct.

Suarez a marcat primul gol in minutul 84, dupa o pasa a lui Jordi Alba, iar trei minute mai tarziu, Leo Messi l-a imitat pe uruguayan, dupa o pozitie suspecta insa de offside. Cele doua goluri le puteti urmari in imagini VIDEO pe acest link.

11 puncte sunt acum intre Barca si Atletico, cu 7 etape inainte de finalul din La Liga.

Barcelona se pregateste asadar de al 26-lea titlu din Primera, dar pana atunci va juca in saptamana urmatoare prima mansa din sferturile Champions League, cu cei de la Manchester United.

Caseta tehnica a partidei:

Barcelona (4-3-3): Ter Stegen - Sergi Roberto, Pique, Clement Lenglet, Alba - Rakitic, Busquets, Arthur Melo - Messi, Luis Suarez, Coutinho.
Rezerve: Alena, Boateng, Cillessen, Malcom, Murillo, Semedo, Umtiti.
Antrenor: Ernesto Valverde.

Atletico Madrid (4-4-2): Oblak - Santiago Arias, Gimenez, Godin, Filipe Luis - Saul, Rodrigo, Thomas, Koke - Griezmann, Diego Costa.
Rezerve: Adan, Correa, Juanfran, Kalinic, Morata, Savic, Vitolo.
Antrenor: Diego Simeone.

Arbitru: Jesus Gil Manzano.