Barcelona si Lyon au terminat la egalitate

Miercuri, 25 Februarie 2009, ora 00:00
857 citiri

Campioana Frantei, Olymique Lyon, si liderul din Spania, FC Barcelona, au terminat la egalitate partida din optimile Ligii Campionilor.

Meciul a inceput prudent, ambele echipe fiind circumspecte in a ataca decisiv. Francezii reusesc insa sa "rupa jocul" in minutul 7, atunci cand brazilianul Juninho a transformat o lovitura libera. Mijlocasul a devenit cel mai bun marcator al lyonezilor in cupele europene, cu 17 reusite.

Imediat dupa deschiderea scorului, varful campioanei Frantei, Karim Benzema, a sutat pe langa poarta lui Valdes. Prima ocazie a catalanilor a venit abia in minutul 14, la lovitura libera executata de Leo Messi.

Gazdele au fost mai insistente in atac dar pana la finalul primei parti nu au izbutit sa mai incrie, in ciuda eforturilor lui Benzema.

Inceputul reprizei secunde ne-a adus acceasi partitura, cu gazdele in atac. Catalanii au intrat insa in meci si francezul Thierry Henry aduce egalarea in minutul 67. Messi a executat un corner, Marquez a prelungit la coltul lung iar Henry a introdus balonul in poarta.

FC Barcelona a dominat finalul de meci insa nu a mai gasit calea spre gol. Scor final, Olympique Lyon - FC Barcelona 1-1.

Membru USR, agresat când strângea semnături, în București: ”Au rupt câteva liste, noi vom strânge şi mai multe”
USR anunţă că, miercuri, un membru USR a fost agresat în timp ce strângea semnături în zona Lujerului din Sectorul 6, Bucureşti. ”Ieri, un membru USR a fost agresat în timp ce...
REPER ar vrea candidați comuni cu Alianța Dreapta Unită, la Capitală: "Luăm cu toții decizia matură de a ne așeza cât mai repede la masă"
REPER, partidul condus de fostul premier Dacian Cioloș, anunță că a trimis o invitație la dialog colegilor de la USR, PMP și Forța Dreptei, filialele din București, în vederea găsirii...