El Clasico: FC Barcelona si Real, remiza cu goluri frumoase si multi nervi

Duminica, 06 Mai 2018, ora 23:43
12175 citiri

Barcelona si Real Madrid au terminat la egalitate in ultimul El Clasico din acest sezon, scor 2-2, iar catalanii isi continua seria de invincibilitate in La Liga, avand 35 de meciuri la rand fara infrangere in acest sezon.

Golurile au fost marcate de Luis Suarez si Messi pentru gazde, in timp ce pentru Real au punctat Ronaldo si Bale.

Primul sfert de ora din El Clasico a fost unul furibund, cu doua goluri marcate in primele 15 minute, Barcelona incepand mai bine partida, cu gol in minutul 10. A fost Luis Suarez la finalizare, cu gol din voleu dupa o centrare impecabila din flancul drept a lui Sergi Roberto.

Nu a apucat Barca sa se bucure decat 5 minute, caci Real a egalat rapid, prin Cristiano Ronaldo, care a primit o pasa buna de la Benzema in careul mic, i-a luat fata lui Pique si a marcat, dar cu pretul unei accidentari care avea sa il trimita mai repede la cabine, chiar la pauza.

Parea ca repriza se va incheia linistit, chiar daca ocazii de gol au mai fost, Ronaldo mai ales a avut 2 suturi periculoase la poarta lui Ter Stegen, insa nervii au scapat de sub control la final de prim mitan.

Mai intai, Ramos si Suarez s-au luat la cearta si au primit cate un galben, mai apoi Messi a vrut sa isi razbune colegul si a facut un fault dur la Ramos, primind si el avertisment. Si, pentru ca cireasa de pe tort nu putea lipsi, Sergi Roberto a luat rosu direct dupa ce l-a lovit fara minge pe Marcelo, desi cu un minut inainte, Bale, care il lovise tot fara minge pe Umtiti, nu luase nici macar galben.

A venit pauza, a venit si anuntul ca Ronaldo nu mai poate continua, in locul sau intrand Asensio. Valverde a mutat si el la Barca, Coutinho iesind dupa ce nu a stralucit deloc, in locul sau intrand Semedo.

Mai trebuie spus ca golul lui Ronaldo a fost al 18-lea in meciurile cu Barcelona, el egalandu-l in acest clasament all-time marele Di Stefano, cei doi ocupand locul 1.

In 10 oameni, Barcelona a controlat partida la debut de act secund si a marcat meritat prin Messi in minutul 52, un gol dupa o pasa a lui Suarez, la o faza la care oaspetii au cerut fault in atac la Varane. Messi a trecut de Casemiro si de Ramos si a sutat frumos la coltul scurt.

Acelasi Messi putea sa inchida la scurta vreme partida la 3-1, dar dupa ce a scapat singur cu Navas a tras in costarican, iar ocaziile s-au razbunat. Bale a egalat in minutul 72 dupa un sut frumos de la 20 de metri, pasa venind de la Asensio.

La 2-2, Real a cerut si ea ceva arbitrului Hernandez, un penalti dupa un contact intre Jordi Alba si Marcelo, dar centralul nu a putut fi induplecat.

S-a terminat 2-2, un meci stricat in mare parte si de arbitru, nu am gresi daca am concluziona astfel, un meci dupa care Zidane ramane neivins in fata Barcelonei, care reuseste sa ramana neinvinsa si dupa acest El Clasico in La Liga, cu 35 de partide la rand fara infrangere. 42 de meciuri consecutive are Barcelona fara infrangere in Spania, de pe 8 aprilie anul trecut mai exact.

Valverde ramane cu doar 8 victorii in cariera de antrenor in fata Realului, care se poate concentra acum pe finala de Liga cu Liverpool, de pe 26 mai, urmand sa incheie Primera pe 3, si sub Atletico.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, 2-2, ce frumos El Clasico!

Min.91: Iese Suarez si intra Paco Alcacer, ultima schimbare la Barca.

Min.90: 4 minute de prelungire!

Min.84: Kroos e inlocuit de Kovacic, ultima schimbare la Real.

Min.81: Messi suteaza milimetric pe langa bara lui Navas, dupa o mare gafa defensiva a lui Ramos. Apoi suteaza imediat pe poarta, iar Navas a scos in corner.

Min.77: Bale si Marcelo vad galbene. Din nou se aspreste jocul. Real a cerut mai devreme un penalti la Marcelo, dupa un contact cu Alba.

Min.72: GOOOOOOOOOOOOOOOOOL Reaal! 2-2, Bale egaleaza dupa un sut superb, Asensio a pasat intre linii, Benzema l-a tras bine pe Umtiti si a facut un frumos paravan. Avem din nou egalitate.

Min.69: Messi are o ocazie uluitoare, scapat singur cu Navas dupa o cursa din jumatatea sa, a scos portarul costarican incredibil!

INFO: 97.937 de oameni asista la acest meci, este fabulos!

Min.67: A doua schimbare la Real, intra Vazquez in locul lui Nacho.

Min.64: Bale incearca obtinerea unui penalti la un contact cu Umtiti, nu se da nimic.

Min.56: Iniesta iese de pe teren, au fost ultimele sale minute intr-un El Clasico, peste 90.000 de oameni sunt in picioare! Intra in locul sau Paulinho.

Min.54: Inca un gol marcat de Barcelona, prin Suarez, dar se fluierase offside mai intainte la Rakitici.

Min.52: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Messiiiii! Barcelona face 2-1, dupa o faza creata de Suarez si Messi, ultimul trece de Casemiro si Ramos, sutul e perfect la coltul lung si Barca conduce in 10 oameni!

Min.51: Asensio pleaca pe o contra rapida, dar sutul sau e prins cu calm de Ter Stegen.

Min.46: Iniesta pierde o minge ce putea fi importanta, Marcelo recupereaza, dar sutul sau se duce peste.

Incepe partea secunda!

INFO: Cate o schimbare la fiecare tabara, Ronaldo s-a accidentat dupa golul egalizator si intra Asensio, iar la Barca iese Coutinho, care nu s-a vazut deloc si intra Semedo.

Pauza, 1-1 pe Camp Nou, meciul s-a aprins, dar Real va avea o intreaga repriza in superioritate numerica!

Rosu direct primit de Sergi Roberto dupa un fault dur la Marcelo. Sunt faze foarte dure acum pe Camp Nou, faulturi multe si nervi multi.

Min.44: Galben chiar Messi pentru un fault dur la Ramos, nervii au scapat de sub control la El Clasico!

Min.43: Meleu format intre cele doua echipe, dupa un conflict dur intre Sergio Ramos si Suarez. Ambii iau un cartonas galben.

Min.39: Sut periculos Benzama din careu, mingea a prins efect, dar ocoleste bara.

Min.35: Ocazie mare Umtiti, primeste o pasa din lovitura libera de Messi, dar suteaza total aiurea. Se fluierase oricum offside.

Min.31: Galben primit de Varane.

Min.27: Inca o mare ocazie Cristiano! Sut de la marginea careului in cros, milimetric pe langa bara!

Min.26: Scapa 1 contra 1 Ronaldo cu Ter Stegen, dupa o pasa magnifica a lui Modrici, suteaza lusitanul direct in portarul german.

Min.24: Cap Ronaldo in plin careu, mult peste poarta.

Min.19: Messi il lanseaza in adancime pe Jordi Alba, acesta ajunge un pic prea tarziu la balon.

INFO: Ronaldo l-a egalat pe Di Stefano in clasamentul golurilor marcate in El Clasico pentru Real, amandoi au 18 reusite.

Min.15: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Reaaaal! 1-1, Ronaldo egaleaza dupa ce reia din cativa metri, ulterior unei pase a lui Karim Benzema.

Min.13: Barca cere un penalti dupa un contact intre Suarez si Navas, arbitrul Fernandez nu da nimic.

Min.12: Nacho vede primul galben al partidei dupa un fault dur la Suarez.

Min.10: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Barcelonaaa! 1-0, Luis Suarez suteaza din voleu dupa o centrare impecabila a lui Sergi Roberto, de pe flancul drept. Totul a plecat de la o faza in care Real se grabise sa execute o lovitura libera..

Min.9: Messi surprins si el in offside, dupa ce primise o pasa exceptionala de la Rakitici, ramasese singur efectiv cu Navas..

Min.7: Sut de la distanta trimis de Ronaldo, prinde usor Ter Stegen.

Min.5: Cristiano Ronaldo a fost surprins in offside.

Min.3: Pasa minunata data de Leo Messi in adancime, Suarez e singur cu Navas, dar trage alaturi.

Incepe partida!

21.43: Avem imagini de pe Camp Nou, e o atmosfera de senzatie, sunt peste 90.000 de oameni la stadion, care au facut o coregrafie speciala pentru marele Don Andres Iniesta.

Barcelona (4-3-3): Ter Stegen - S. Roberto, Pique, Umtiti, J. Alba - Rakitic, Busquets, Iniesta - Messi, Suarez, Coutinho.

Antrenor: E. Valverde.

Real Madrid (4-3-3): Navas - Nacho, Varane, Sergio Ramos, Marcelo - Modric, Casemiro, Kroos - Bale, Benzema, Cristiano Ronaldo.

Antrenor: Z. Zidane.

Este un meci care vine intr-un moment special pentru ambele formatii, Barcelona fiind deja matematic campioana Spaniei, cu mai multe etape inainte de finalul campionatului, iar pentru Real vine imediat dupa calificarea in a treia finala de Liga Campionilor consecutiv, acolo unde va da piept cu Liverpool.

In plus, pentru marele Andres Iniesta va fi ultimul sau joc impotriva rivalei Real, jucatorii ambelor formatii urmand sa faca un tunel uman in care il vor aplauda la scena deschisa pe unul dintre cei mai mari fotbalisti spanioli, care dupa 22 de ani petrecuti la Barca a ales sa plece in China.

Barca a facut deja eventul in acest sezon, dupa ce a cucerit si Cupa Spaniei, dar miza cea mare este terminarea La Liga fara infrangere, pana acum trupa catalana avand 34 de meciuri la rand fara esec, cu 26 de victorii si 8 egaluri in aceasta stagiune.

In tur, pe Santiago Bernabeu, scorul a fost 3-0 pentru catalani, care au pierdut acasa ultima data intr-un El Clasico in aprilie 2016, scor 1-2.

Barca e imbatabila de 41 de meciuri la rand, din 8 aprilie anul trecut mai exact, in Spania.

Echipe probabile:

Barcelona: ter Stegen - Sergi Roberto, Pique, Umtiti, Alba - Coutinho, Rakitic, Busquets, Iniesta - Messi, Luis Suarez.

Real Madrid: Navas - Nacho, Vallejo, S. Ramos, Marcelo - Modric, Casemiro, Kroos - Asensio - Cristiano, Bale.

Partida va fi televizata pe DigiSport si TelekomSport.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Barcelona Real Madrid live text, #El Clasico Barca Real cronica meci, #ultim El Clasico istorie Iniesta Barcelona , #stiri FC Barcelona