Liga Campionilor: Barcelona intoarce incredibil umilinta de la Paris si obtine o calificare istorica

Miercuri, 08 Martie 2017, ora 23:47
58921 citiri

Barcelona s-a calificat miercuri seara in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce a intors incredibil rezultatul din tur cu Paris Saint Germain.

Catalanii s-au impus cu 6-1 in returul de pe Nou Camp si merg mai departe in competitie cu scorul general de 6-5!

Rezultatul partidei disputate in fata a peste 90.000 de spectatori pare ireal, dar e cat se poate de real. Trupa lui Luis Enrique a obtinut o calificare fantastica dupa trei goluri marcate in ultimele 7 minute!

10 era cota la pariuri pentru o calificare nesperata a Barcelonei in sferturi, dar cu toate acestea Messi si compania au crezut ca pot intoarce acel 0-4 categoric din tur si au intrat mai hotarati ca niciodata pe teren.

Dupa numai 2 minute si 30 de secunde, Suarez a deschis scorul cu capul dupa o balbaiala in careul campioanei Frantei.

Partida a continuat sub dominarea Barcei, cu PSG reusind cu greu sa iasa din propriul careu, insa golul doi a venit abia pe finalul reprizei, cand Kurzawa si-a trimis mingea in propria poarta la o centrare cu calcaiul a lui Iniesta.

La fel ca-n prima parte, Barcelona a punctat imediat si in mitanul secund, cand Messi a transformat in forta un penalti obtinut de Neymar dupa un duel cu Meunier.

Dupa o ora de joc, parea ca Barcelona va reusi minunea, dar Cavani, cu cel de-al 8-lea gol din tot atatea partide in Liga Campionilor, a facut 3-1 in minutul 62 si calificarea devenea din nou imposibila in acest punct. De altfel, si ritmul jocului a scazut dupa ce varful uruguayan a marcat, iar francezii au trecut de cateva ori pe langa golul doi.

A venit insa minutul 88 si golul fantastic din lovitura libera a lui Neymar, la care Trapp n-a schitat nimic. Dupa acest gol, formatia blaugrana parca a prins aripi.

Peste numai doua minute, Suarez a fost faultat usor in careu de Marquinhos, iar Neymar a luat mingea si a transformat penaltiul pentru 5-1. Catalanii mai aveau insa nevoie de un gol pentru o 'remontada' completa. Si ca-ntr-un scenariu de film hollywoodian a venit in ultimele secunde.

Acelasi Neymar a inventat o pasa fabuloasa pentru nou intratul Sergi Roberto, iar mijlcasul crescut de Barcelona l-a invins pe neamtul Trapp pentru o calificare despre care vor auzi multe generatii de acum incolo.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, desfasurarea intalnirii dintre FC Barcelona si Paris Saint Germain, din mansa secunda a optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+5 - FINALUL INTALNIRII!!! BARCELONA MERGE IN SFERTURI DUPA O REVENIRE INCREDIBILA!!!

min.90+5 - GOOOL BARCELONA!!! La ultima faza a meciului, Sergi Roberto marcheaza pentru o revenire si o calificare incredibila a Barcelonei in sferturi, in urma unui asist provenit de la Neymar!!!

min.90 - Vom avea 5 minute de prelungiri.

INFO: Scorul la general a devenit 5-5, insa tot PSG este echipa care merge in sferturi in acest moment, gratie golului marcat in deplasare.

min.90 - GOOOL BARCELONA!!! Neymar transforma lovitura de la 11 metri!!!

min.90 - PENALTI BARCELONA! Suarez e faultat in careu de Marquinhos si arbitrul arata punctul cu var!

INFO: In acest moment, scorul la general este de 5-4 in favoarea francezilor. Barcelona are insa nevoie de doua goluri pentru a se califica, deoarece PSG a marcat in deplasare.

min.88 - GOOOL BARCELONA!!! Neymar marcheaza pentru 4-1, cu un sut la care Trapp n-a mai avut ce sa faca!!!

min.85 - Di Maria trece pe langa golul de 3-2, iar cateva secunde mai tarziu sutul lui Neymar e blocat.

min.84 - Ultima schimbare la catalani: iese Rakitici, intra Andre Gomes.

min.82 - Trapp retine o centrare periculoasa a lui Messi.

min.76 - Schimbare la Barcelona: iese Rafinha, intra Sergi Roberto.

min.75 - Schimbare la PSG: iese Draxler, intra Aurier.

min.74 - Messi rateaza intr-o situatie excelenta. Mare ocazie irosita de argentinian.

min.74 - Thiago Silva respinge la o centrare a lui Messi.

min.72 - Trapp retine un sut de la distanta trimis de Neymar.

INFO: Reamintim, scorul la general este 5-3 in favoarea francezilor, ceea ce inseamna ca Barcelona are nevoie acum sa marcheze de 3 ori pentru a se califica in sferturi.

min.70 - Gazdele au o posesie de 70%, in timp ce oaspetii au 30%.

min.67 - Suarez vede un cartonas galben pentru o simulare.

min.66 - Thiago Silva scoate de pe linia portii la un sut al lui Arda Turan.

min.65 - Schimbare la Barcelona: iese Iniesta si intra Arda Turan.

min.64 - Neymar il faulteaza pe Marquinhos si vede galbenul.

min.63 - Cavani are sansa 'dublei' dupa ce ramane singur cu Ter Stegen, dar portarul neamt intervine fantastic cu piciorul.

INFO: Dupa acest gol, Barcelona trebuie sa inscrie de 3 ori pentru a se califica.

min.62 - GOOOL PSG!!! Cavani marcheaza din 10 metri dupa o pasa primita cu capul de la Kurzawa!!!

min.61 - Rakitic opreste un contraatac al francezilor si vede cartonasul galben.

min.60 - Ocazie pentru PSG, cu Matuidi care reia pe langa poarta la o centrare a lui Cavani.

min.55 - Schimbare la PSG: iese Lucas Moura, intra Di Maria.

min.54 - Neymar cade din nou in careu dupa un duel cu acelasi Meunier, dar de data aceasta nu mai primeste penalti.

INFO: In acest moment, scorul la general este de 4-3 in favoarea lui PSG.

min.50 - GOOOL BARCELONA!!! Messi executa si inscrie fara probleme!!!

min.48 - PENALTI BARCELONA! Neymar cade in careu in urma unui duel cu Meunier si arbitrul da penalti dupa o interventie a arbitrului aditional.

min.47 - Draxler trimite mult peste poarta dupa o respingere a lui Busquets.

min.46 - Draxler are o actiune periculoasa si e blocat cu greu de Rafinha.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------------

min.45+3 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Vom avea 3 minute suplimentare pentru aceasta prima repriza.

INFO: Barcelona mai are nevoie de inca doua goluri pentru o revenire senzationala si a impinge meciul in prelungiri.

min.42 - Cavani primeste cartonasul galben pentru proteste.

min.40 - GOOOL BARCELONA!!! Kurzawa isi trimite mingea in propria poarta, dupa o centrare cu calcaiul a lui Iniesta!!!

min.36 - Galben pentru Busquets, dupa un fault la mijlocul terenului.

min.35 - Trapp prinde la un sut trimis de Suarez.

min.33 - Neymar cade in careu dupa un duel cu Meunier, dar nu se acorda penalti.

min.31 - Ter Stegen retine cu siguranta la un sut al lui Lucas Moura.

min.28 - Iniesta suteaza peste parta campioanei Frantei.

min.26 - Messi trage in zid dintr-o lovitura libera de la 25 de metri.

min.23 - Pique intra tare la Cavani si primeste cartonasul galben.

min.22 - Trapp boxeaza la o centrare a lui Messi din partea dreapta.

min.17 - Neymar suteaza superb de la distanta, iar mingea trece milimetric pe langa vinclul portii lui Trapp.

min.15 - Messi trimite peste poarta dintr-o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri.

min.14 - Messi e faultat din spate de Draxler si mijlocasul german primeste cartonasul galben.

min.11 - Draxler centreaza din stanga, Mascherano blocheaza cu mana, dar arbitrul nu acorda nimic in ciuda protestelor insistente ale francezilor.

min.10 - Mascherano suteaza de la marginea careului, dar mingea se duce pe langa poarta.

min.8 - Neymar cere un penalti dupa un presupus hent in careu, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

min.5 - Matuidi vede cartonasul galben dupa un fault dur asupra lui Umtiti.

min.3 - GOOOL BARCELONA!!! Suarez deschide scorul cu capul, dupa o balbaiala in careul francezilor!!!

ora 21:48 - STARTUL PARTIDEI

INFO: Jocul are loc pe stadionul Nou Camp din Barcelona.

INFO: In tur, la Paris, campioana Frantei s-a impus cu un categoric si incredibil 4-0.

ECHIPELE:

FC BARCELONA: Ter Stegen - Rafinha, Pique, Mascherano, Umtiti - Rakitici, Busquets, Iniesta - Messi, Suarez, Neymar.

Rezerve: Cillessen, Alba, Roberto, Digne, Gomes, Arda Turan, Alcacer.

Antrenor: Luis Enrique.

PARIS SAINT GERMAIN: Trapp - Meunier, Marquinhos, Thiago Silva, Kurzawa - Verratti, Rabiot, Matuidi - Lucas, Cavani, Draxler.

Rezerve: Areola, Aurier, Kimpembe, Krychowiak, Ben Arfa, Pastore, Di Maria.

Antrenor: Unai Emery.

Arbitru: Deniz Aytekin (Turcia).

Replică tăioasă pentru Piedone. Nicușor Dan a ieșit la atac: "Asta e singura luptă care contează!"
Nicușor Dan este susținut la aceste alegeri de Dreapta Unită, formată din USR, FD și PMP. Edilul, care are de dus o luptă dificilă cu Cristian Popescu Piedone, a ieșit la atac, în cadrul...
Ludovic Orban, dezlănțuit: „Nu mi-e frică de voi, securiștilor!". Fostul premier a anunțat prima reformă a alianței FD+USR+PMP
Ludovic Orban face mare scandal din opoziție. Fostul premier, fost lider al PNL, se află într-un război continuu după ce Klaus Iohannis l-a trecut pe „linie moartă". Ludovic Orban este...