Bayern Munchen o striveste pe Schalke in Bundesliga

Duminica, 02 Martie 2014, ora 11:56
1700 citiri

Bayern Munchen continua sa se distreze cu rivalele din Bundesliga. In derbiul etapei 23, bavarezii nu au avut mila de Schalke 04, "tocandu-si" adversara cu un scor fluviu, 5-1.

Meciul a avut un inceput incendiar, echipa lui Pep Guardiola avand, dupa 27 de minute, un avantaj de patru goluri pe tabela de marcaj.

Alaba a deschis scorul pentru gazde in minutul 3 iar Arjen Robben a marit avantajul in minutul 15. Mandzukici a marcat din nou pentru bavarezi, pentru ca apoi Robben sa revina in prim plan cu alt gol.

Oaspetii au redus din diferenta in repriza secunda, cu autogolul lui Rafinha din minutul 64.

Ploaia de goluri a gazdelor s-a incheiat in minutul 77, cand acelasi Robben a marcat al treilea gol al sau, dupa un penalti acordat in urma unui fault al oaspetilor si incheiat cu eliminarea fundasului Papadoupulos.

Cu acesta victorie, Bayern acumuleaza 48 de meciuri fara infrangere in Bundesliga iar in clasament este lider autoritar, cu 20 de puncte avans in fata celor de la Bayer Leverkusen, care au pierdut pe teren proriu, scor 1-0, cu Mainz.

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...