Bayern Munchen invinge Arsenal la Londra

Marti, 19 Februarie 2013, ora 23:30
5667 citiri

Bayern Munchen a obtinut o victorie importanta in mansa tur a optimilor de finala din Liga Campionilor, nemtii impunandu-se pe terenul lui Arsenal Londra cu scorul de 3-1.

Fanii echipei lui Arsene Wenger vedeau in Champions League ultima sansa pentru ca "tunarii" sa aiba un sezon macar decent, dupa ce au capotat, rand pe rand, in toate intrecerile interne.

Primele minute le-au dat sperante spectatorilor de pe "Emirates", Cazorla si Walcott incercand o serie de incursuni in banda dreapta.

Sperantele londonezilor s-au naruit inca din minutul 7, cand Toni Kroos a sutat imparabil, fara preluare, de la 16 metri.

Din acest moment gazdele au cedat complet, Bayern dominand pe alocuri chiar autoritar. In minutul 21 scorul a devenit 0-2 dupa ce, in urma unei lovituri de la colt, Van Buyten a reluat cu capul de pe coltul scurt, Szczesny a respins in fata, in gheata lui Muller, iar varful german a indeplinit o formalitate, trimitand in plasa portii lui Arsenal.

La ultima faza a primei reprizei Mandzukic a avut sansa unui 3-0 incredibil, insa lovitura lui de cap a trecut la o palma de bara portii lui Szczesny.

Gazdele au inceput ceva mai bine partea secunda, reusind chiar sa reduca din diferenta de pe tabela de marcaj in minutul 55. A fost o gafa uriasa a defensivei nemtilor de care a profitat, ironic, chiar fostul jucator al lui Bayern, Lukas Podolski.

A fost insa doar un foc de paie pentru ca Mandzukic a "inchis" tabela la 3-1 in urma reusitei norocoase din minutul 77.

Wilshere si Giroud au mai amenintat poarta lui Neuer pana la finalul partidei, insa nu au putut face nimic pentru a-l invinge pe goalkeeperul german.

Meciul dintre Arsenal si Bayern a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+3 FINAL DE MECI !!!

Min.89 Cartonas galben pentru Lahm.

Min.85 Momente de acalmie. Arsenal cauta golul doi, nemtii sunt multumiti de avantajul de pe tabela.

Min.81 Schimbare Bayern: Gomez intra in locul lui Mandzukic.

Min.80 Wilshere suteaza din afara careului, Neuer retine in doi timpi.

Min.77 GOOOL BAYERN!!! Lahm centreaza in fata portii, Mandzukic reia norocos in duel cu Sagna si balonul poposeste in plasa portii "tunarilor"!

Min.73 Schimbare Bayern: Luis Gustavo intra in locul lui Kroos.

Min.73 Ce ocazie! Walcott centreaza bine, Giroud reia frumos, insa Neuer blocheaza fenomenal.

Min.71 Schimbare Arsenal: Rosicky intra in locul lui Rosicky. Giroud intra in locul lui Ramsey.

Min.69 Ocazie buna pentru Arsenal, dar Wilshere preia larg si Neuer iese si retine.

Min.67 Cartonas galben pentru Ramsey.

Min.66 Cartonas galben pentru Podolski.

Min.64 Schimbare Bayern: Robben intra in locul lui Ribery.

Min.63 Kroos suteaza frumos de la marginea careului, dar Szczesny scoate superb din vinclu.

Min.60 Ribery incearca un sut dar trimite peste poarta.

Min.57 Cartonas galben pentru Muller.

Min.55 GOOOL ARSENAL!!! Corner de pe partea dreapta, defensiva lui Bayern gafeaza incredibil iar Podolski inscrie simplu, cu capul!

Min.54 O prima ocazie pentru Arsenal prin Cazorla, care suteaza in blocaj.

Min.50 Bayern incepe in atac aceasta parte secunda a meciului.

Min.46 INCEPE REPRIZA SECUNDA!

____________

Min.45+1 FINALUL PRIMEI REPRIZE!

Min.45 Ce ocazie! Lahm centreaza bine iar Mandzukic reia periculos, la o palma de bara!

Min.42 Momente mai bune pentru gazde, care nu ameninta totusi periculos poarta lui Neuer.

Min.36 Cartonas galben pentru Schweinsteiger.

Min.34 Ocazie buna pentru Arsenal, dar Mertesacker suteaza in blocajul lui Van Buyten.

Min.30 Arsenal pare incapabila de o revenire, nemtii o domina chiar autoritar.

Min.24 Cartonas galben pentru Arteta.

Min.23 Cartonas galben pentru Sagna.

Min.21 GOOOL BAYERN !!! Corner de pe partea dreapta, Van Buyten reia cu capul, Szczesny respinge in fata iar Muller trimite simplu in poarta.

Min.20 Lahm incearca o centrare in fata portii englezilor, insa Vermaelen respinge excelent.

Min.16 Momente mai bune pentru Bayern, care ataca periculos.

Min.11 Lovitura libera pentru Bayern, dar Van Buyten suteaza in blocaj.

Min.7 GOOOL BAYERN !!! Nemtii deschis scorul prin Kroos, care puncteaza cu un sut frumos, de la 16 metri, fara preluare!

Min.5 Inca o incursiune in banda dreapta pentru Arsenal, cu Walcott, care paseaza in fata portii, dar Lahm respinge in corner.

Min.3 Prima actiune a gazdelor, cu Cazorla care patrunde in banda dreapta, paseaza in careul nemtilor, dar Schweinsteiger deviaza in bratele lui Neuer.

Min.1 Incepe meciul !!!

INFO: Nemtii aflati in tribunele Emirates Arena au aprins cateva fumigene.

Arsenal: Szczesny - Sagna, Mertesacker, Vermaelen, Koscielny - Arteta, Wilshere, Walcott, Ramsey - Santi Cazorla, Podolski.

Rezerve: Mannone, Jenkinson, Diaby, Rosicky, Oxlade-Chamberlain, Coquelin, Giroud.

Antrenor: Arsene Wenger

Bayern: Neuer - Dante, Van Buyten, Lahm - Ribery, Javi Martinez, T. Muller, Alaba, Schweinsteiger, Kroos - Mandzukic.

Rezerve: Starke, Rafinha, Robben, Shaqiri, Luiz Gustavo, Tymoshchuk, Gomez.

Antrenor: Jupp Heynckes.

Arbitru: Svein Oddvar Moen (NOR)

INFO: Partida are loc la Londra si va putea fi urmarita in direct la TV pe DigiSport 1 si DolceSport 1.

INFO: Mansa retur va avea loc pe Allianz Arena din Munchen, pe 13 martie.

Alegeri 2024. Începe depunerea candidaturilor pentru alegerile locale din 9 iunie
Partidele politice, alianţele, organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale şi candidaţii independenţi vor putea, începând de marţi până pe 30 aprilie, ora 23.59,...
Cei mai influenți zece europarlamentari români. Cu cât sunt plătiți și care dintre ei candidează din nou FOTO
După alegerile europarlamentare din 9 iunie, România va avea în continuare treizeci și trei de reprezentanți în plenul Parlamentului European (PE), dar nu toți se remarcă prin activitatea...
#Arsenal Bayern rezultat, #Arsenal Bayern LIVE, #Arsenal Bayern Champions League , #Champions League