Liga Campionilor, optimi: Sahtiorul smulge o remiza cu Bayern

de Marius Doroftei, Editor Ziare.com
Marti, 17 Februarie 2015, ora 23:35

Sahtior Donetk si Bayern Munchen au incheiat la egalitate, scor 0-0, meciul din prima mansa a optimilor de finala ale Champions League.

Soarta calificarii se va decide in returul din Germania.

Intalnirea disputata pe arena din Lviv a fost una foarte inchisa, cu putine ocazii la cele doua porti, dar cu multe faulturi extrem de dure.

Bayernul lui Guardiola a fost ceva mai periculos in prima parte, cand Muller a ratat de doua ori din pozitii foarte bune si... cam atat.

Repriza secunda a fost una de cosmar pentru microbisti, statisticile inregistrand zero suturi pe poarta pentru ambele formatii.

Singurele momente controversate au aparut in minutele 61 si 65. Mai intai, Luiz Adriano a fost iertat de o eliminare dupa o talpa pusa pe gamba lui Xabi Alonso, pentru ca imediat ibericul sa fie trimis la cabine, primind al doilea cartonas galben pentru un fault banal.

Partida dintre Sahtior si Bayern a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+3 Final de partida! Sahtiorul smulge o remiza!

Min.89 Lucescu il scoate de pe teren si pe Luiz Adriano.

Min.84 Cartonas galben pentru Schweinsteiger.

Min.84 Schimbare Sahtior: Wellington Nem intra in locul lui Taison.

Min.80 Cartonas galben pentru Boateng.

Min.78 Schimbare Sahtior: Marlos intra in locul lui Douglas Costa.

Min.77 Si Fred primeste cartonasul galben.

Min.74 Inca o schimbare la Bayern: Lewandowski intra in locul lui Gotze.

Min.69 Schimbare Bayern: Badstuber intra in locul lui Muller.

Min.65 ELIMINARE BAYERN! Xabi Alonso primeste al doilea cartonas galben si este eliminat!

Min.61 Luiz Adriano este iertat de la eliminare dupa ce ii aplica o talpa pe gamba lui Xabi Alonso.

Cavani inscrie pe Parc de Princes si egaleaza scorul in PSG - Chelsea

Min.58 Cartonas galben pentru Douglas Costa, care il loveste pe Ribery.

Min.53 Par ceva mai curajosi jucatorii lui Sahtior in acest debut de repriza secunda.

Min.46 Incepe repriza secunda!
______________

Min.45+1 Finalul primei reprize!

Min.42 Ne indreptam spre pauza fara ocazii de poarta.

In celalalt meci din aceasta seara, Chelsea a deschis scorul la Paris

Min.38 Cartonas galben pentru Srna.

Min.31 Cea mai mare ocazie a meciului vine dupa o jumatate de ora, Muller trimitand peste poarta din interiorul careului.

Min.25 Neuer retine cu emotii un sut trimis de Rakitskiy.

Min.24 Galben si pentru Xabi Alonso.

Min.22 Destul de multa tensiune in teren. Rafinha vede cartonasul galben dupa un duel verbal cu Luiz Adriano.

Min.15 Echipa lui Lucescu nu pune probleme in ofensiva pana acum.

Min.11 Contraatac periculos al nemtilor, cu Robben pasand pentru Muller, insa acesta din urma trimite in fata portii de unde elevii lui Lucescu resping.

Min.2 Prima ocazie le apartine nemtilor, insa Schweinsteiger suteaza pe langa poarta.

Min.1 Incepe partida!!!

ECHIPELE DE START

Sahtior: Pyatov - Srna, Kucher, Rakitskiy, Shevchuk - Fred, Fernando, Costa, Teixeira - Taison, Adriano
Antrenor: Mircea Lucescu

Bayern Munchen: Neuer - Rafinha, Bernat, Boateng, Alaba - Alonso, Schweinsteiger - Ribery, Gotze, Robben - Muller
Antrenor: Pep Guardiola

INFO: Partida se disputa pe arena din Lviv, Sahtior parasind Donetk-ul din cauza razboiului civil din estul tarii.

INFO: La TV, partida poate fi urmarita pe posturile DigiSport si DolceSport.