Bayern castiga Supercupa Germaniei dupa penaltiuri, in fata rivalei Borussia (Video)

Duminica, 06 August 2017, ora 09:03
3371 citiri

Bayern Munchen, campioana Germaniei, a dispus de Borussia Dortmund in Supercupa Germaniei dupa loviturile de departajare, la capatul a 90 de minute de fotbal spectacol.

S-au marcat 4 goluri in acest interval, deci 2-2 intre marile rivale ale Germaniei. Borussia a inceput mai bine si a avut 1-0 inca din minutul 12, cand Pulisici a scapat singur cu Ulreich si nu l-a iertat.

1-1 s-a facut 6 minute mai tarziu, cand Lewandowski marca cu poarta goala in fata din cativa metri, dupa o centrare sutata de pe flancul drept a lui Kimmich.

Tot Borussia a fost cea care a condus pe tabela, pentru 2-1, dupa ce Aubameyang a reluat cu sete in minutul 71. Se parea ca va fi o victorie pentru jucatorii in galben si negru, dar Burki, portarul Borussiei nu a fost de acord.

Acesta si-a marcat un autogol stupid in minutul 88 si la final s-a trecut direct la executarea loviturilor de la punctul cu var.

A fost 5-4 acolo pentru bavarezi, dupa ce doar Kimmich a ratat, dar in schimb la Borussia, Rode si Bartra nu au gasit poarta.

Partida a avut loc chiar la Dortmund, pe Signal-Iduna Park Stadium, in fata a peste 81.000 de fani. Este a 6-a Supercupa din istorie pentru Bayern, dupa cele din 1987, 1990, 2010, 2012, 2016. Bayern si Borussia erau la egalitate inainte de finala, cu cate 5 trofee.

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#Bayern bate Borussia Supercupa, #Supercupa Video penaltiuri Bayern Borussia, #Bayern cucerire Supercupa mare finala Video , #stiri Bayern Munchen