Bayern Munchen a castigat dramatic Supercupa Europei

Vineri, 30 August 2013, ora 23:30
9059 citiri

Bayern Munchen a castigat Supercupa Europei, dupa ce vineri seara, la Praga, a invins-o la penaltiuri (1-1 in timpul regulamentar, 2-2 dupa prelungiri, 5-4 la penaltiuri) pe Chelsea.

Ce meci am avut in Cehia! Bayern si Chelsea au oferit o partida fabuloasa, cu multe faze de poarta si presarata cu dramatism. Nemtii pun mana pe trofeu desi in minutul 120 erau condusi pe tabela de marcaj. Au egalat insa in prelungirile prelungirilor, iar apoi s-au impus la penaltiuri.

Campioana Europei, lipsita insa de antrenorul cu care a castigat Liga Campionilor - Jupp Heickens, a pasat mai mult si a avut ocaziile mai importante, dar Chelsea, si ea fara cel care a condus-o la triumful in Europa League - Rafael Benitez, a fost cea care a deschis scorul. In minutul 8, Torres a finalizat excelent o centrare venita din partea dreapta, de la Schurrle.

Egalarea lui Bayern a venit in starul reprizei secunde, cand Ribery, cel mai activ jucator al trupei antrenate de Josep Guardiola, l-a invins pe Cech cu un sut de la 20 de metri.

Ocazii au mai fost si chiar si o eliminare (Ramires, de la Chelsea), insa de goluri n-am mai avut parte in timpul regulamentar, asa ca s-a trecut la prelungiri.

Desi in inferioritate numerica, trupa lui Jose Mourinho a reusit sa marcheze prin Hazard, in minutul 93, cu un sut din 15 metri, la capatul unei actiuni superbe a belgianului.

Din acel moment, Chelsea n-a mai contat in atac, in timp ce Bayern a asediat poarta excelentului Cech. Acesta a rezistat neinvins pana in ultima secunda a meciului, cand Martinez a profitat de o imprecizie in careul londonezilor si a dus meciul la penaltiuri.

La loviturile de la 11 metri, echipele au mers cap la cap pana la ultima executie, cand Lukaku a tras slab si, astfel, trofeul merge la Munchen, iar Guardiola il invinge din nou pe Mourinho.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Bayern Munchen si Chelsea, contand pentru Supercupa Europei la fotbal.

Desfasurarea partidei:

FINALUL INTALNIRII

scor penaltiuri: 5-4

- Lukaku (Chelsea) executa slab si Neuer apara.

-----------------------------

min.120+1 - FINALUL PRELUNGIRILOR! MERGEM LA PENALTIURI!

min.120+1 - GOOOL BAYERN!!! Martinez egaleaza in ultima secunda a meciului, din interiorul careului, dupa o centrare a lui Alaba!!!

min.120 - Repriza e prelungita cu un minut.

min.120 - Galben pentru Ivanovic.

min.120 - Mandzukic trimite cu capul peste poarta.

min.118 - Cech scoate formidabil o lovitura libera de la 18 metri executata de Ribery.

min.118 - Cole vede un galben, pentru ca nu respecta indicatiile arbitrului la asezarea zidului.

min.116 - Mandzukic cade in careu, cere penalti, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

min.115 - Cech scoate sutul lui Gotze. Asediu la poarta lui Chelsea.

min.113 - Ultima schimbare la Chelsea: iese Hazard, intra Terry.

min.112 - Ocazie uriasa pentru Bayern! Cahill il blocheaza in ultimul moment pe Shaqiri!

min.110 - Toata echipa lui Bayern se afla in careul lui Chelsea.

min.109 - O noua interventie fantastica a lui Cech, tot la o minge trimisa cu capul, de data aceasta de Martinez.

min.108 - Cech scoate o minge trimisa cu capul de Mandzukic din doar 6 metri.

min.107 - Lampard blocheaza un sut al lui Gotze.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE DE PRELUNGIRI

------------------------

min.105+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE DE PRELUNGIRI

min.105 - Vom avea un minut de prelungiri.

min.100 - Cech scoate un sut deviat al lui Shaqiri.

min.99 - Alaba trimite pe langa poarta.

min.99 - Abia intrat in teren, Lukaku vede un galben pentru un fault la mijlocul terenului.

min.98 - Schimbare la Chelsea: intra Lukaku, iese Torres.

min.95 - Schimbare la Bayern: iese Robben, intra Shaqiri.

min.93 - GOOOL CHELSEA!!! Hazard ia o actiune pe cont propriu, suteaza de la 15 metri si il invinge pe Neuer, care are si el partea lui de vina!!!

INCEPUTUL PRIMEI REPRIZE DE PRELUNGIRI

----------------------------------

min.90 - Finalul timpului regulamentar! Urmeaza prelungirile!

min.90 - Repriza secunda va fi prelungita cu trei minute.

min.90 - Dante il faulteaza pe Torres, dar nu primeste cartonas. Ar fi fost al doilea. Mourinho a luat foc pe banca de rezerve.

min.90 - Torres vede un galben pentru proteste.

min.88 - De la marginea careului, Ribery suteaza pe langa poarta.

min.87 - Schimbare la Chelsea: iese Schurrle, intra Obi Mikel.

min.85 - CARTONAS ROSU CHELSEA! Ramires vede al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu, dupa o intrare dura la Gotze

min.85 - Interventie fantastica a lui Neuer la o minge trimisa cu capul de Luiz.

min.84 - Boateng vede un galben, dupa un fault la Oscar.

min.83 - Kroos suteaza, mingea e deviata si se duce peste poarta.

min.78 - BARA CHELSEA! Ivanovici reia cu capul in bara transversala a portii lui Neuer, dupa un corner al lui Lampard!

min.73 - Posesia mingii: Bayern - 62% / Chelsea - 38%.

min.70 - Schimbare la Bayern: intra Gotze, iese Muller.

min.69 - Neuer retine sutul lui Hazard.

min.68 - Cole blocheaza o actiune periculoasa a lui Muller.

min.66 - Luiz vede un cartonas galben, pentru un fault la Mandzukic.

min.64 - Uriasa ocazie irosita de Chelsea! Dante aluneca, mingea ajunge la Schurrle, acesta ii paseaza lui Oscar, insa brazilianul, din pozitie de unul la unul cu Neuer, il ia la tinta pe goalkeeperul nemtilor!

min.64 - Ramires il faulteaza pe Ribery si vede un galben.

min.62 - Torres trece de putin pe sub o centrare a lui Schurrle.

min.56 - Schimbare la Bayern Munchen: iese Rafinha, intra Martinez.

min.55 - Din 10 metri, Robben reia peste poarta.

min.49 - Ribery suteaza pe langa poarta.

min.47 - GOOOL BAYERN!!! Ribery il invinge pe Cech cu un sut de la 20 de metri!!!

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Cech prinde cu siguranta sutul lui Robben.

min.41 - Galben pentru Cahill, dupa un contact cu Muller.

min.38 - Cahill se arunca la sacrificiu si blocheaza un sut trimis de Muller.

min.35 - Ribery trimite din nou pe langa poarta, dintr-o noua pozitie buna.

min.31 - Torres se intoarce bine in careul lui Bayern, dar, din pozitie foarte buna, suteaza peste poarta.

min.29 - Ribery trimite pe langa poarta.

min.23 - Ribery il faulteaza pe Ramires si vede primul cartonas galben al partidei.

min.22 - Cech are o interventie de zile mari la un sut de la 18 metri al lui Ribery.

min.17 - Pe un contraatac, Torres trimite peste poarta lui Neuer.

min.16 - Luiz respinge o centrare periculoasa a lui Robben.

min.11 - Cech iese din poarta si retine din fata lui Muller.

min.9 - Cech prinde sutul lui Lahm.

min.8 - GOOOL CHELSEA!!! Torres deschide scorul cu un sut din 12 metri, in urma unei centrari a lui Schurrle!!!

min.7 - Din pozitie excelenta, Ribery trimite mult pe langa poarta. Mare ocazie irosita de francez.

min.6 - Hazard suteaza mult pe langa poarta.

min.2 - Mandzukic reia cu capul pe langa poarta lui Cech.

ora 21:45 - INCEPUTUL MECIULUI

INFO: Intalnirea are loc la Praga si e transmisa in direct la TV de Digi Sport 1, Dolce Sport 1 si TVR 1.

INFO: Bayern Munchen e detinatoarea Ligii Campionilor, in timp ce Chelsea a castigat sezonul trecut Europa League.

INFO: Ambele echipe au schimbat antrenorul in vara: Guardiola i-a luat locul lui Heynckes la Bayern, in timp ce Mourinho l-a inlocuit pe Benitez la Chelsea.

ECHIPELE:

BAYERN: Neuer - Rafinha, Dante, Boateng, Alaba - Lahm - Robben, Muller, Kroos, Ribery - Mandzukic.

Rezerve: Starke, van Buyten, Contento, Martinez, Shaqiri, Gotze, Pizarro.

Antrenor: Josep Guardiola.

CHELSEA: Cech - Ivanovic, Luiz, Cahill, Cole - Ramires, Lampard - Schurrle, Oscar, Hazard - Torres.

Rezerve: Schwarzer, Terry, Azpilicueta, Essien, Mikel, Mata, Lukaku.

Antrenor: Jose Mourinho.

Antrenor: Jonas Eriksson (Suedia).

Întâlnire de urgență la Guvern după apariția primelor cazuri de infectare cu Omicron. Nicolae Ciucă: ”Nicio clipă nu trebuie pierdută”
Premierul Nicolae Ciucă va avea duminică, 5 decembrie, o întâlnire cu specialiștii din domeniul sănătății pentru a decide măsurile care se impun în urma confirmării primelor cazuri de...
Sorin Grindeanu susține că datorită PSD-ului a fost inaugurat Lotul 2 din Autostrada Sebeş-Turda
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a afirmat, sâmbătă, la Brăila, că, dacă nu ar fi forţat cu CNAIR deschiderea Lotului 2 din Autostrada Sebeş-Turda, ”anul acesta aveam foarte...