Finala de la WTA Birmingham s-a încheiat după 37 de minute. Cine e marea câștigătoare. Halep și Cîrstea, învinse în semifinale

Duminica, 19 Iunie 2022, ora 18:41
7202 citiri
Beatriz Haddad Maia

Tenismena braziliană Beatriz Haddad Maia (32 WTA) a câștigat duminică turneul de 250 de puncte de la Birmingham (Marea Britanie), profitând în finală de abandonul adversarei Shuai Zhang (54 WTA).

Meciul n-a durat decât 37 de minute, Zhang retrăgându-se de pe teren din cauza unei probleme medicale, în primul set, la scorul de 5-4 pentru Haddad Maia.

Simona Halep, locul 20 WTA şi favorită 2, a ratat, duminică, accederea în finala turneului de la Birmingham, fiind învinsă chiar de Beatriz Haddad Maia, scor 6-3, 2-6, 6-4.

De asemenea, Sorana Cîrstea, numărul 36 mondial şi cap de serie 6, a fost depășită în a doua semifinală de Shuai Zhang, scor 4-6, 6-1, 7-6 (5).

Miracol în Cupa României! Echipa de liga a doua care va juca finala
Formaţia de ligă secundă Corvinul Hunedoara s-a calificat în premieră în finala Cupei României la fotbal, după ce a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 3-1 (1-1), miercuri seara, pe...
Surpriză în tenis. Românca principală favorită a fost eliminată în primul tur
Perechea Monica Niculescu/Miyu Kato (România/Japonia), cap de serie numărul 1, a fost eliminată, miercuri, în primul tur al turneului de categorie WTA 250 de la Rouen. Românca şi colega sa...