Cu ce se alege Irina Begu după evoluția excelentă de la Madrid. Bani și puncte importante pentru româncă

Miercuri, 03 Mai 2023, ora 06:39
5486 citiri
Irina Begu a fost eliminata FOTO facebook

Irina Begu, locul 35 WTA şi favorită 31, a fost învinsă aseară, în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 1000 de la Madrid.

Din păcate, deși a câștigat primul set, Irina Begu a fost eliminată de grecoaica Maria Sakkari, scor 6-7, 6-4, 6-2, după aproximativ trei ore de joc.

Chiar și așa, începând de luni, grație celor 215 puncte WTA acumulate, Irina va deveni cel mai bine clasată româncă din ierarhia WTA, pe 27, peste Simona Halep (30). Pentru rezultatul de la Madrid, Begu primește 185.754 de dolari.

Dacă s-ar fi calificat în semifinale, Irina Begu și-ar fi egalat cea mai bună performanță a carierei, semifinala unui turneu WTA 1000, fază pe care a atins-o la Roma, în 2016, când a pierdut în fața Serenei Williams.

Cine a eliminat-o pe japoneza Osaka la WTA Madrid. Alte rezultate de joi
Jucătoarea niponă de tenis Naomi Osaka, fostă nr. 1 mondial la feminin, în prezent pe locul 197, a fost eliminată joi, în runda a doua a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii...