”Dracii roșii” din Belgia au trecut prin mari emoții. Ce s-a întâmplat în meciul cu Canada de la Campionatul Mondial

Miercuri, 23 Noiembrie 2022, ora 20:49
11179 citiri
Kevin De Bruyne, vedeta naționalei Belgiei

Naționala Belgiei, una dintre marile favorite la Campionatul Mondial din Qatar, a debutat miercuri, de la ora 21.00, împotriva reprezentativei din Canada, una dintre outsiderele turneului final.

A fost al doilea meci al Grupei F, după egalul dintre Maroc și Croația, scor 0-0.

”Diavolii roșii” din Belgia porneau din postura de mari favoriți, în condițiile în care ocupă locul 2 în clasamentul FIFA, după Brazilia, dar Canada a oferit o replică neașteptată, mai ales în prima repriză, când au ratat un penalty.

Belgia a marcat golul victoriei contra cursului jocului, în minutul 44, prin Batshuayi.

Desfășurarea LIVE:

*Scor final 1-0 pentru Belgia.

*După ce Canada a ratat mai multe șanse uriașe de gol, Belgia a deschis scorul în minutul 44 prin Batshuayi, 1-0.

*Penalty acordat după consultarea VAR și ratat de Canada în minutul 10, prin Davies.

*A început meciul, 0-0.

*Echipele de start

Belgia (3-4-2-1): Courtois - Dendoncker, Alderweireld, Vertonghen - Catsagne, Tielemans, Witsel, Carrasco - De Bruyne, E Hazard - Batshuayi

Canada (3-4-2-1): Borjan - Johnston, Steven Vitoria, K Miller - Hoilett, Hutchinson, Eustaquio, Laryea - Buchanan, Davies - David

Mondialul de snooker a început cu un scandal! Cine e jucătorul de top care spune că "miroase urât"
Campionatul Mondial de snooker a început la Sheffield, având la start toate marile staruri ale sportului. În vreme ce Ronnie O'Sullivan caută al optulea succes, conaționalul său Judd Trump...
Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...