Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Tenismenul care a ajuns în sferturi la Australian Open la primul turneu jucat în afara țării sale: ”Mi-am folosit prima dată pașaportul”

Luni, 23 Ianuarie 2023, ora 18:15
2392 citiri
Ben Shelton

Tânărul tenisman american Ben Shelton (20 de ani) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Australian Open, după ce a reuşit să-l învingă în cinci seturi, 6-7 (5/7), 6-2, 6-7 (4/7), 7-6 (7/4), 6-2, pe compatriotul său Jeffrey Wolf, într-o partidă disputată luni la Melbourne.

Shelton, aflat pe locul 89 în clasamentul mondial înaintea turneului de la antipozi, a reuşit 64 de lovituri câştigătoare şi a salvat două mingi de break, impunându-se după trei ore şi 51 de minute de joc în faţa lui Wolf (67 ATP).

În meciul următor, el îl va avea ca adversar pe compatriotul său Tommy Paul (35 ATP).

Impresionant e faptul că Ben Shelton (20 de ani) a decis să intre în circuitul profesionist abia în vara anului trecut, el evoluând până atunci doar la nivel de colegii americane.

Mai mult, el nici măcar nu evoluase vreodată la un turneu în afara Statelor Unite. ”Nici în vacanță n-am fost în afara țării. Acum mi-am folosit prima dată pașaportul”, a menționat Shelton.

Guvernul de la Kiev a interzis prelungirea sau eliberarea pașapoartelor la consulatele din străinătate, în încercarea de a rezolva problema lipsei de trupe
Guvernul ucrainean a aprobat reglementări care interzic temporar bărbaţilor de vârstă militară să solicite paşapoarte în străinătate, înăsprind şi mai mult restricţiile în...
Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...