Trei goluri în 14 minute! Cine e performerul etapei în Franța

Duminica, 15 Ianuarie 2023, ora 21:38
1667 citiri
Ben Yedder a marcat trei goluri FOTO facebook

Echipa franceză AS Monaco a învins duminică, pe teren propriu, echipa Ajaccio, scor 7-1, în etapa a 19-a din Ligue 1.

Disasi şi Krepin Diatta au făcut 2-0 în minutele 1 şi 5. A venit apoi golul lui Ajaccio, înscris de Belaili în minutul 10, dar până la pauză monegascii au mai înscris de trei ori, prin acelaşi jucător: Wissam Ben Yedder. Veteranul de 32 de ani al lui Monaco a marcat un hat-trick, în minutele 20, 27 şi 34, din penalti. În partea secundă gazdele nu au mai accelerat, înscriind doar de două ori, prin Breel Embolo, în minutele 62 şi 88. A fost 7-1 scor final, victorie care o urcă pe Monaco pe poziţia a patra din Ligue 1, cu 37 de puncte.

La Nice, care a încheiat la egalitate, 0-0, cu Stade de Reims, în deplasare, Rareş Ilie nu a stat nici pe bancă. Românul nu mai prinde echipa la Nice de mai bine de trei luni, din 6 octombrie. Nice este pe locul 10 în clasament, cu 25 de puncte.

Rezultatele înregistrate duminică în meciurile etapei a 19-a din Ligue 1:

Lille – Troyes 5-1; Reims – Nice 0-0; Toulouse – Brest 1-1; Montpellier – FC Nantes 0-3; Angers – Clermont 1-2; AS Monaco – Ajaccio 7-1

Două fete, de 6 și 11 ani, atacate cu un cuțit în apropierea unei școli din Franța. Primele informații despre agresor
Două fete de 6 și 11 ani au fost transportate la spital joi, 18 aprilie, după ce au fost atacate cu un cuțit de un bărbat, în apropierea unei școli. Incidentul a avut loc în orașul...
Triplă istorică pentru Corona Brașov. A devenit și campioană națională la hochei
CSM Corona Braşov a câştigat, miercuri seara, Campionatul Naţional de hochei pe gheaţă şi a realizat o triplă istorică, după ce în acest an a cucerit Cupa României şi s-a impus în...