Liga Campionilor: Benfica, victorie in prelungiri cu Zenit

Marti, 16 Februarie 2016, ora 23:35
8330 citiri

Benfica a luat o optiune serioasa pentru calificarea in sferturile de finala ale Ligii Campionilor dupa ce a trecut pe teren propriu de Zenit.

Lusitanii s-au impus cu scorul de 1-0, golul fiind marcat in prelungirile partidei.

"Noul Mourinho" Villas Boas a venit cu Zenit la Lisabona avand misiunea clara de a nu primi gol, un bonus fiind o reusita a echipei sale pe contraatac.

Prin urmare, rusii s-au asezat pe doua linii in propria jumatate de teren, au cedat deliberat posesia si au asteptat atacurile adverse.

Acestea au venit, insa au fost destul de anemice, fara prea multe probleme pentru portarul Lodygin.

Cand se parea ca Villas Boas urma sa plece multumit din Portugalia, italianul Criscito a comis-o, incasand al doilea galben si fiind eliminat.

Imediat a venit lovitura libera executata de Gaitan, balonul fiind trimis in plasa de Jonas, noul erou al Benficai.

Portughezii au reusit astfel sa se impuna si, dat fiind faptul ca nu au primit gol, au sanse mari la calificarea in sferturile de finala.

Partida dintre Benfica si Zenit a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+1 GOOOL Benfica! Jonas deschide scorul la Lisabona!

Min.90 ELIMINARE ZENIT! Criscito primeste al doilea galben si este trimis la vestiare!

Min.72 Sansa buna pentru Jardel, insa sutul sau se duce pe langa poarta.

Min.71 Vine si a doua schimbare la gazde: Carcela-Gonzalez intra in locul lui Pizzi.

Min.63 Schimbare Benfica: Jimenez intra in locul lui Mitroglu.

Min.56 Witsel il pune la incercare pe Julio Cesar, insa portarul Benficai este la post.

Min.49 Sanches suteaza peste transversala.

Min.46 Start in partea secunda a jocului.

_____________________

Min.45+1 Finalul primei reprize.

Min.35 Galben si pentru Jardel.

Min.32 Cartonas galben pentru Witsel.

Min.25 Benfica domina autoritar, avand o posesie de 67%.

Min.19 Prima ocazie mai serioasa a meciului, cu Lodygin intervenind bine la balonul trimis de Pizzi.

Min.16 Cartonas galben pentru Almeida.

Min.10 Echilibru la Lisabona in debutul jocului.

Min.1 Incepe partida!

INFO: Partida incepe la ora 21:45

ECHIPELE DE START

Benfica: Julio Cesar - Lindelof, Eliseu, Jardel, Andre Almeida, Samaris, Gaitan, Renato Sanches, Mitroglou, Jonas, Pizzi.

Zenit: Lodygin - Anyukov, Criscito, Lombaerts, Garay, Danny, Shatov, Javi Garcia, Witsel, Hulk, Dzyuba.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Benfica Zenit Liga Campionilor, #Liga Campionilor rezultate , #Champions League