Rezultat șoc în Italia, reușit de noua echipă a lui Silvio Berlusconi

Luni, 19 Septembrie 2022, ora 07:13
3805 citiri
Silvio Berlusconi e patron la Monza FOTO facebook

Juventus Torino a fost învinsă cu 1-0 în deplasare de ultima clasată, AC Monza, debutantă în acest sezon în Serie A, într-un meci disputat duminică în etapa a 7-a.

Golul danezului Christian Gytkjaer din minutul 74 a adus prima înfrângere a lui Juventus din actuala ediţie de campionat. Torinezii au rămas în inferioritate numerică în minutul 40, când a fost eliminat Angel Di Maria. Echipa antrenată de Massimiliano Allegri este doar pe locul 8 în Serie A, cu 10 puncte după şapte jocuri, iar în Liga Campionilor a pierdut cele două partide disputate până acum în grupele Ligii Campionilor.

AC Monza avea un singur punct înaintea acestei etape. Gruparea patronată de fostul premier italian Silvio Berlusconi l-a demis marţi pe antrenorul Giovanni Stroppa, numindu-l în locul său pe interimarul Raffaele Palladino.

Monza avea trei goluri marcate şi 14 primite în primele şase etape. Echipa are acum 4 puncte şi ocupă locul 18, primul retrogradabil.

Tot duminică, Cremonese, cu portarul Ionuţ Radu integralist şi fundaşul Vlad Chiricheş înlocuit în minutul 28 din cauza unei accidentări, a fost învinsă cu 4-0 acasă de Lazio Roma, la care Ştefan Radu a rămas pe banca de rezerve. Lazio a fost surclasată joi cu 5-1 de echipa daneză Midtjylland în Europa League.

Cremonese, cu 2 puncte, este pe locul 19.

Udinese a urcat provizoriu în fotoliul de lider, cu 16 puncte, fiind urmată la 2 puncte de Napoli (şase jocuri disputate), Atalanta (şase jocuri), AC Milan (şase jocuri) şi Lazio. AS Roma este pe locul 6, cu 14 puncte după şase jocuri, iar Inter ocupă locul 7, cu 12 puncte.

Rezultatele etapei:

Salernitana - Lecce 1-2

Au marcat: Gonzalez (55 - autogol), respectiv Ceesay (43), Strefezza (83)

Bologna - Empoli 0-1

A marcat: Bandinelli (75)

Spezia - Sampdoria 2-1

Au marcat: Murillo (12 - autogol), Nzola (72), respectiv Sabiri (11)

Torino - Sassuolo 0-1

A marcat: Agustin Alvarez (90+3)

duminică

Udinese - Inter Milano 3-1

Au marcat: Skriniar (22 - autogol), Bijol (85), Arslan (90+3), respectiv Barella (5)

Monza - Juventus 1-0

A marcat: Gytkjaer (74)

Cartonaş roşu: Di Maria (Juventus, 40)

Cremonese - Lazio 0-4

Au marcat: Immobile (7, 21 - penalty), Milinkovic-Savic (45+2), Pedro Rodriguez (79)

Fiorentina - Verona 2-0

Au marcat: Ikone (13), Gonzalez (90)

Penalty ratat: Biraghi (Fiorentina, 26)

AS Roma - Atalanta 0-1

A marcat: Scalvini (53)

AC Milan - Napoli 1-2

Au marcat: Giroud (69) /Politano (55) şi Simeone (78)

Clasament după șapte etape:

1. Napoli 17 p, 2. Atalanta 17 p, 3. Udinese 16 p

Ce-a putut să găsească în baie patroana unui local proaspăt renovat: ”Ți-era frică să nu fi identificată de barmani?”
Proprietara unui local din centrul orașului Cluj-Napoca s-a arătat revoltată pe rețelele sociale de felul în care a găsit toaleta, la numai câteva zile de la renovare. Astfel, conform...
Surpriză în prima semifinală la Monte Carlo. Cine e tenismenul care a pierdut abia al doilea meci al anului
Grecul Stefanos Tsitsipas s-a impus sâmbătă în faţa italianului Jannik Sinner în trei seturi, 6-4, 3-6, 6-4, şi s-a calificat în finala turneului de tenis ATP Masters 1.000 de la Monte...