Victorie magnifică Bernadette Szocs! Românca a revenit de la 0-11 și 0-3 pe tabela de scor și va juca în sferturi la Europene

Vineri, 19 August 2022, ora 16:21
4301 citiri
Bernadette Szocs

Jucătoarea de tenis de masă Bernadette Szocs s-a calificat vineri în sferturile de finală ale probei de simplu la Europenele de la Munchen, în urma unui meci magnific contra luxemburghezei de origine chineză Xia Lian Ni.

Deja dublă medaliată la Europene, argint la dublu mixt (cu Ovidiu Ionescu) și aur la dublu feminin (cu austriaca Polcanova), Bernadette Szocs are șansa unei medalii și în proba de simplu.

Vineri, în optimi, sportiva din România a învins-o pe Xia Lian Ni, revenind de la 0-3 la seturi, scor 0-11, 16-18, 9-11, 11-8, 11-8, 11-7, 16-14.

De menționat faptul că primul set a fost pierdut la zero de Szocs în numai două minute, iar setul decisiv a fost de un dramataism rar, încheiat în prelungiri.

La final, jucătoarea din România a avut o explozie de bucurie, cu lacrimi în ochi.

Bernadette Szocs va juca în sferturi vineri seară, de la ora 20.10, chiar împotriva partenerei sale de dublu, Sofia Polcanova din Austria.

Victoria Rusiei în Ucraina ar avea consecințe devastatoare pentru apărarea NATO. Polonia, Ungaria, Slovacia și România sunt amenințate
Actuala dezbatere americană privind acordarea de asistență militară suplimentară Ucrainei se bazează în parte pe presupunerea că războiul va rămâne în impas, indiferent de acțiunile...
Sportiva Stelei face furori pe plan mondial. Este locul 8 în lume și prima din Europa
Sportiva Stelei, Bernadette Szocs ocupă locul 8 în clasamentul la zi al World Table Tennis. Bernadette Szocs este cea mai bine clasată sportivă din Europa în rankingul WTT, fiind...