Capăt de drum pentru Bianca Andreescu la Madrid. Canadianca ar fi putut s-o întâlnească pe Simona Halep în finală

Marti, 03 Mai 2022, ora 20:08
4023 citiri
Bianca Andreescu

Bianca Andreescu, locul 111 WTA, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 7-5, 6-1, de americanca Jessica Pagula, locul 14 WTA şi cap de serie numărul 12, în optimile de finală ale Madrid Open.

Meciul a fost întrerupt, la scorul de 7-5, 3-1, din cauza ploii. Pe arena Arantxa Sanchez, organizatorii au acoperit terenul cu acoperişul retractabil.

În setul I, sportiva de origine română a condus cu scorul de 5-3, dar a pierdut apoi patru ghemuri la rând. Ea a avut unele probleme medicale în acest set.

După reluarea partidei, Andreescu nu a mai câştigat niciun ghem, fiind întrecută după o oră şi 50 de minute de joc.

Într-un alt meci din optimi, spaniola Sara Sorribes Tormo, locul 47 WTA, a învins-o, cu scorul de 6-4, 1-6, 6-3, pe rusoaica Daria Kasatkina, locul 23 WTA, după două ore şi 31 de minute de joc.

Bianca Andreescu ar fi putut să se întâlnească cu Simona Halep în finală.

Sorribes Tormo şi Jessica Pegula se vor întâlni în faza următoare.

Ultimul sfert de finală va fi cunoscute după jocurile Jill Teichmann (Elveţia), locul 35 WTA - Elena Rîbakina (Kazahstan), locul 18 WTA şi cap de serie numărul 16, şi Emma Răducanu, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 9 - Anhelina Kalinina (Ucraina), locul 37 WTA, programate tot marţi.

Celelalte două meciuri din sferturi au fost cunoscute încă de luni: Simona Halep, locul 21 WTA - Ons Jabeur (Tunisia), locul 10 WTA şi cap de serie numărul 8, şi Amanda Anisimova (SUA), locul 33 WTA - Ekaterina Alexandrova (Rusia), locul 45 WTA.

Un nume mare din tenis e de partea lui Wozniacki în războiul cu Simona Halep
Simona Halep și Caroline Wozniacki sunt implicate într-un război al declarațiilor, declanșat de afirmația danezei care a spus că jucătoarele suspendate pentru dopaj nu trebuie să...
Darren Cahill, despre cazul Simonei Halep: ”Risipește milioane, trebuie să se descurce mai bine”
Simona Halep s-a întors în țară de la Miami, după ce a primit un wild card pentru turneul din Florida (19-31 martie), care a marcat revenirea sa în circuit după mai bine de un an şi...
#Bianca Andreescu, #Bianca Andreescu Romania, #Bianca Andreescu Madrid Open Virtual Pro, #Simona Halep , #Romania