Bianca Andreescu va juca în sferturi la WTA Roma cu ”invincibila” Iga Swiatek. Poloneza are 25 de victorii la rând

Joi, 12 Mai 2022, ora 17:09
2517 citiri
Bianca Andreescu

Tenismena canadiană de origine română Bianca Andreescu (90 WTA) s-a calificat joi în sferturile de finală ale turneului de 1000 de puncte de la Roma, acolo unde o va întâlni pe lidera mondială Iga Swiatek.

În optimi, Bianca Andreescu a făcut un meci perfect și a depășit-o pe Petra Martic (Croația, 47 WTA), scor 6-4, 6-4.

Tot joi, Iga Swiatek și-a confirmat statutul de lideră mondială, spulberând-o pe Viktoria Azarenka din Belarus, cu 6-4, 6-1, după ce poloneza a fost condusă în primul set cu 3-0. Aceasta a fost cea de-a 25-a victorie consecutivă obținută de Swiatek în circuitul WTA.

Meciul Bianca Andreescu - Iga Swiatek va avea loc vineri.

Emma Răducanu a făcut un meci mare la WTA Stuttgart, contra liderei mondiale Iga Swiatek VIDEO
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu a fost eliminată în sferturi la turneul WTA 500 de la Stuttgart. Emma Răducanu (303 WTA) a făcut un meci mare contra liderei mondiale...
Topul WTA în care Iga Swiatek e la un pas de cifra 100, iar Simona Halep nu e în primele 10 tenismene din istorie
Lidera mondială din tenisul feminin, Iga Swiatek, e la un pas de cifra 100 în ceea ce privește numărul de săptămâni petrecute pe locul 1 WTA. Astfel, conform clasamentului publicat luni,...