Statistică uluitoare pentru Bianca Andreescu. Tipul de jucătoare în fața cărora nu știe să piardă. Ce s-a întâmplat la WTA Guadalajara

Marti, 18 Octombrie 2022, ora 08:41
3514 citiri
Bianca Andreescu

Tenismena canadiană de origine română Bianca Andreescu (59 WTA) a început cu dreptul turneul WTA 1000 de la Guadajara (Mexic).

Bianca Andreescu s-a calificat în turul doi după o victorie rapidă, într-o oră și 20 de minute, scor 6-2, 6-4, cu elvețianca Jil Teichmann (36 WTA).

"Cu siguranță îmi place atmosfera de aici. Cred că altitudinea mă ajută într-un fel, mai ales când încerc să dau lovituri câștigătoare", a spus Andreescu la final.

Conform site-ului WTA, victoria Biancăi Andreescu i-a îmbunătățit recordul împotriva jucătoarelor de mână stângă din circuit la 10-0.

Ea o va avea în față în faza următoare pe Petra Kvitova din Cehia, cap de serie nr. 16, care a trecut cu 6-3, 7-5 de americanca Bernarda Pera.

Emma Răducanu, ca-n vremurile bune. Calificare splendidă la WTA Stuttgart și amenințare pentru lidera mondială
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu s-a calificat spectaculos în sferturi la turneul WTA 500 de la Stuttgart. În turul secund, Emma Răducanu (303 WTA) a învins-o pe...
Gabriela Ruse, calificare spectaculoasă în sferturi. Urmează un super-meci pentru româncă
Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse s-a calificat joi în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Rouen. Gabriela Ruse (26 de ani, locul 162 WTA) a învins-o în trei seturi pe...