Bianca Andreescu se califica in sferturi la US Open dupa ce o invinge pe jucatoarea care le-a eliminat pe Halep si Cirstea

Marti, 03 Septembrie 2019, ora 07:47
27231 citiri

Bianca Andreescu s-a calificat, marti dimineata, in sferturile de finala de la US Open, ea trecand greu, in trei seturi, de Taylor Townsend, jucatoarea care le eliminase pe Simona Halep si pe Sorana Cirstea.

Canadianca de origine romana s-a impus cu scorul de 6-1, 4-6, 6-2, dupa o ora si 57 de minute de joc.

Primul set a fost unul la discretia Biancai, care a reusit sa isi domine adversara si sa ii blocheze stilul de joc extrem de agresiv.

A venit insa setul secund si, imediat ce a simtit nesiguranta din partea adversarei, Townsend a crescut ritmul, a pus presiune si, asa cum s-a intamplat in precedentele partide, a avut castig de cauza.

Inaintea "decisivului" Andreescu a luat o pauza de vestiar, iar americanca a surprins pe toata lumea sarind coarda pe terenul central de la Flushing Meadows in incercarea de a nu permite musculaturii sa se relaxeze in timpul pauzei.

Bianca a revenit decisa de la cabine si a incheiat setul al treilea cu un categoric 6-2, obtinand calificarea in sferturile de finala.

Acolo ea va da peste belgianca Elise Mertens.

Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
#Bianca Andreescu sferturi US Open, #Bianca Andreescu US Open rezultat, #Andreescu Townsend US Open , #stiri Bianca Andreescu