Bianca Costea a luat medalie pentru România la Europeanul de natație. Cât de aproape a fost de aur

Joi, 07 Iulie 2022, ora 17:40
2940 citiri
Bianca Costea

Sportiva română Bianca Costea a câştigat, joi, medalia de argint, încheind cu timpul de 25sec34/100 finala probei de 50 m liber feminin, din cadrul Campionatelor Europene de înot pentru juniori care se desfăşoară în aceste zile la Otopeni.

Calificată în ultimul act cu al treilea timp, Costea a fost depăşită în finală doar de Sandrine Nina Jazy din Germania (25sec22/100), câştigătoarea medaliei de aur. Ultimul loc pe podium a fost ocupat de italianca Sara Curtis (25sec39/100).

Tot în sesiunea de seară a competiţiei de la Otopeni, Aissia Claudia Prisecariu s-a calificat în finala probei de 200 m spate feminin. În semifinale, ea a obţinut al şaptelea timp, 2 min 14 sec 64/100.

Delegaţia României a câştigat până acum patru medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: două de aur prin ştafeta masculină 4x100 m liber, alcătuită din David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu, şi prin David Popovici în proba de 200 m liber şi două de argint prin ştafeta mixtă de 4x100 m liber David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu şi Bianca Costea în proba de 50 m liber feminin.

Campionatele Europene de înot pentru juniori 2022 se desfăşoară la Complexul Olimpic de Nataţie Otopeni în perioada 5-10 iulie. La competiţie participă 494 de sportivi din 42 de ţări. România este reprezentată de 26 de înotători, 14 la masculin şi 12 la feminin.

Un arbitru român va oficia la Jocurile Olimpice de la Paris 2024
Dan Ardelean a fost inclus pe lista arbitrilor care vor oficia în probele de înot la Jocurile Olimpice de la Paris, din această vară, a anunţat Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon...
Calificarea e mai aproape pentru naționala mică a României. Victorie smulsă în Armenia pe final de meci. Clasamentul grupei
Selecţionata U21 a României a reluat campania de calificare la Campionatul European din 2025. Tricolorii au învins, marţi, în Grupa E, selecţionata Armeniei, scor 1-0, la Erevan. Unicul...