Ce performanță! Bianca Ghelber s-a apropiat de podium la Mondialul de atletism

Duminica, 17 Iulie 2022, ora 23:00
2848 citiri
Bianca Ghelber

Atleta Bianca Ghelber s-a clasat, duminică, pe locul 6, în finala probei de aruncarea ciocanului, la Campionatele Mondiale în aer liber din Eugene (Oregon, SUA).

Cea mai bună performanţă a Biancăi Ghelber din finală a măsurat 72.26 metri, reuşită din a doua încercare şi cu care s-a clasat pe locul 6. Celelalte încercări reuşite au avut 70.09, 70.84 şi 70.25 metri.

Medaliile au fost obţinute, în ordine, de Brooke Andersen (SUA, 78.96), Camryn Rogers (Canada, 75.52), Janee Kassanavoid (SUA, 74.86).

În calificări, Ghelber s-a clasat pe locul 5 în grupa B, cu 72.00 metri.

Delegaţia României la cea de-a 18-a ediţie este formată din opt sportivi: Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului), Daniela Stanciu (săritură înălţime), Ana Veronica Rodean (35 km marş), Mihaela Acatrinei (35 km marş), Andrei Rareş Toader (aruncarea greutăţii), Alexandru Mihăiţă Novac (aruncarea suliţei), Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului), Marius Iulian Cocioran (35 km marş).

Ediţia CM în aer liber din Eugene a fost amânată un an şi se derulează între 15-24 iulie, cu participarea a peste 1.900 de atleţi din 92 de ţări.

Medaliat la Europene, trăiește din salariul minim: ”Ori mă mut din țară, ori mă las. Nu se mai poate așa!”
Înotătorul român Andrei Ungur (25 de ani), medaliat cu bronz la Campionatele Europene în bazin scurt de la Otopeni în proba de 100 m spate, în 2023, a dezvăluit dificultățile financiare...
David Popovici, cu gândul la JO 2024: ”Un aur olimpic nu m-ar face mai fericit”
David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, a cucerit patru medalii de aur la Campionatele Naţionale de înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni, dar principalul...