O nouă performanță de excepție pentru campioana europeană Bianca Ghelber

Duminica, 12 Martie 2023, ora 16:56
1833 citiri
Bianca Ghelber

Atleta Bianca Ghelber, campioană europeană în 2022, a câştigat, duminică, medalia de argint la aruncarea ciocanului, în cadrul Cupei Europei la aruncări, găzduită de Leiria.

Cea mai bună aruncare a sportivei tricolore a măsurat 71.52 metri, cu care a obţinut medalia de argint. Pe primul loc s-a clasat italianca Sara Fantini (73.26 metri), aruncarea sa aducându-i şi poziţia de lider mondial în acest sezon. Daneza Katrine Jacobsen a obţinut medalia de bronz (71.08).

Tot duminică, la aruncarea suliţei, Denis Both s-a clasat pe locul 6, cu cea mai bună performanţă personală a sezonului (73.59 metri).

Prima medalie a României la Leiria a fost câştigată, sâmbătă, de Alin Firfirică, la aruncarea discului (63.78 metri, cea mai bună performanţă personală a sezonului).

România a fost reprezentată de opt sportivi la competiţia de seniori şi tineret, din Portugalia. La start s-au aflat peste 300 de sportivi din 40 de ţări.

În 2022, România a obţinut medalia de aur la suliţă (Alexandru Novac).

A picat cel mai vechi record mondial din atletism, stabilit acum 38 de ani VIDEO
Tânărul lituanian Mykolas Alekna (21 ani) a reuşit o aruncare de 74,35 m în proba de disc, duminică, la Ramona (Oklahoma, SUA), doborând cu această ocazie cel mai vechi record mondial...
Cei mai influenți zece europarlamentari români. Cu cât sunt plătiți și care dintre ei candidează din nou FOTO
După alegerile europarlamentare din 9 iunie, România va avea în continuare treizeci și trei de reprezentanți în plenul Parlamentului European (PE), dar nu toți se remarcă prin activitatea...