Performanță formidabilă pentru Bianca Ghelber! România are după 20 de ani o nouă campioană europeană la atletism

Miercuri, 17 August 2022, ora 23:28
10308 citiri
Bianca Ghelber

Campionatul European de atletism în aer liber de la Munchen a consemnat miercuri seară o performanță formidabilă pentru atletismul românesc, Bianca Ghelber (32 de ani) reușind să câștige competiția la aruncarea ciocanului.

Calificată în ultimul act cu a treia performanță, Bianca Ghelber a dominat finala la aruncarea ciocanului încă de la prima tentativă, un 72,22 metri care a rezistat până la finalul întrecerii.

Mai mult, la ultima încercare, fiind deja sigură de medalia de aur, Bianca și-a îmbunătățit performanța, aruncând ciocanul la 72,72 metri. Pe locul doi s-a clasat poloneza Ewa Rozanska, cu 72,12 metri.

Ultima campioană europeană în aer liber a atletismului românesc a fost Ionela Tîrlea, la 400 de metri garduri, tot la Munchen, în 2002.

Tenismena canadiană Eugenie Bouchard (28 de ani, locul 463 WTA), a ajuns pentru prima dată în România, în vederea turneului Transylvania Open (8-16 octombrie). Prin prisma faptului că e o...
Naționala României care a răzbunat-o pe FCSB. Danemarca a fost zdrobită într-un meci oficial!
Naţionala României a învins echipa Danemarcei, cu scorul de 5-1 (2-1), joi seara, în Sala Sporturilor din Târgu Mureş, în primul său meci din Grupa a 8-a a preliminariilor Cupei Mondiale de...