Victorie la scor de tenis pentru Aston Villa in Cupa Ligii (Video)

Joi, 21 Ianuarie 2010, ora 08:54
6528 citiri

Aston Villa este prima finalista a Cupei Ligii Angliei, calificandu-se la capatul unei partide halucinante cu Blackburn Rovers, scor 6-4.

Dupa ce au pierdut prima mansa de pe teren propriu cu 0-1, cei de la Rovers au intrat mai motivati pe teren si conduceau cu 2-0 dupa 26 de minute, prin golurile marcate de Kalinici in minutele 10 si 26.

Gazdele au restabilit egalitatea pana la pauza prin Warnock (30') si Milner (40', din penalti), in timp ce oaspetii au ramas in 10 oameni dupa eliminarea lui Samba.

Repriza secunda a oferit si mai mult spectacol, cele doua formatii inscriind inca sase goluri.

N'zonzi a marcat in proprie poarta in minutul 53, pentru a pune gazdele in avantaj, care au marcat ulterior inca doua goluri prin Angbonlahor (58') si Heskey (62').

Blackburn a revenit la 4-5 gratie reusitelor lui Ollson (63') si Emerton (84'), insa Young a inchis tabela in minutul 90, stabilind scorul final, 6-4.

Aston Villa va intalni in finala castigatoarea dublei dintre Manchester City si Manchester United. In prima mansa, City s-a impus cu scorul de 2-1.