Rezultatele 1 - 30 din 1000 (0.256 secunde)
Schimba cuvintele cautate
Filtreaza dupa data
Data inceput
Data sfarsit

Filtreaza dupa publicatie

Week-end de poveste la Teatrul Vasilache

Sambata, 30 Mai 2020, ora 11:48

Week-end de poveste la Teatrul VasilacheIn acest week-end Teatrul Vasilache invita spectatorii, cu mic cu mare, sa vizioneze online unele dintre cele mai indragite piese de teatru.
Asadar, in cursul zilei de sambata, 30 mai, incepand cu ora 17:00, este prezentat in cadrul Studioului de Teatru pentru Tineret spectacolul "Cuiul lui Pepelea" iar duminica, 31 mai, incepand cu ora 11:00, va asteapta spectacolul "Tinerete fara batranete si viata fara de moarte", de Petre Ispirescu.
Spectacolele pot fi vizualizate accesand de la ora 17.00 link-ul:
https://www.facebook.com/606267212/posts/10157018834457213/

Life Show / stiri Life Show6 vizite[ Stiri Botosani ]

Probleme la FC Botosani. Doi jucatori importanti nu au ajuns inca in Romania

Sambata, 30 Mai 2020, ora 11:04

Probleme la FC Botosani. Doi jucatori importanti nu au ajuns inca in RomaniaFC Botosani are parte de o problema mare de lot. Trupa pregatita de Marius Croitoru nu se va putea baza, cel putin pana in luna iulie, pe argentinienii Jhonathan Rodriguez si Bautista Cascini.
Conducerea clubului nu a gasit inca o solutie pentru ca cei doi sa ajunga la Botosani.
Daca vor ajunge la Botosani, intr-un final, Cascini si Rodriguez vor ramane in izolare timp de 14 zile, iar abia dupa vor putea reveni la antrenamente.
Tinand cont de lipsa activitatii fizice din ultima perioada, cei doi vor avea nevoie de cel putin o luna de pregatire, inainte sa revina pe teren. Astfel, acestia vor putea juca, cel mai devreme, la mijlocul lunii Iulie.
Jhonathan Rodriguez este capitanul FC Botosani si a jucat in 26 din 27 de partide disputate in acest sezon. In schimb, Cascini a fost trimis in teren de doar 9 ori, de 4 ori fiind titular.
(Iosif Pintilie)

Sport / stiri Sport8 vizite[ Stiri Botosani ]

Biblioteca judeteana "Mihai Eminescu" isi reia activitatea incepand cu luna iunie

Joi, 28 Mai 2020, ora 16:49

Biblioteca judeteana "Mihai Eminescu" isi reia activitatea incepand cu luna iunieConducerea bibliotecii judetene "Mihai Eminescu" de la Botosani a anuntat ca, incepand cu 2 iunie, activitatea de relatii cu publicul va fi reluat treptat, in functie de evolutia pendemiei de coronavirus, dar si sub indrumarile institutiilor abilitate.
"Biblioteca Judeteana " Mihai Eminescu" Botosani are deosebita bucurie sa-si redeschida portile incepand cu data de: 02 Iunie 2020. Activitatea de relatii cu publicul va fi reluata treptat, in functie de evolutia contextului epidemiologic national si de recomandarile institutiilor abilitate", au transmis reprezentantii Bibliotecii.
Vor fi reluate activitatile de imprumut si restituire de documente de biblioteca, oferirea de informatii legislative si de referinte bibliografice, prin multiplicare si scanarea de documente, care vor putea fi expediate si pe cale electronica: telefon, fax, e-mail, Messenger.
In aceasta prima etapa utilizatorii bibliotecii vor avea acces la urmatoarele sectii: Sala de lectura, Imprumut Carte Adulti, Imprumut Carte Copii, Cabinetul de Numismatica si Filatelie, Biblioteca Etniilor, Filiala nr. 1 Primaverii, Filiala nr. 2 Grivita, Filiala nr. 3.
Reluarea activitatilor cu publicul la nivelul bibliotecii judetene implica respectarea regulilor generale de sanatate publica, depinde de existenta instrumentelor adecvate pentru a le impune, coerent si consistent, in administrarea si organizarea activitatii acesteia si a serviciilor de lectura publica, astfel incat sa fie garantata sanatatea si securitatea ...

Life Show / stiri Life Show4 vizite[ Stiri Botosani ]

CSM Botosani a facut primul transfer al verii. "Dorim sa facem performanta"

Marti, 26 Mai 2020, ora 16:47

CSM Botosani a facut primul transfer al verii. "Dorim sa facem performanta"CSM Botosani si jucatorul Bobeica Ciprian Daniel au ajuns la un acord valabil trei sezoane. Avand 26 de ani, era caracterizat de Xavier Pasqual ca avand cel mai bun fizic de portar din Europa.
In cariera sa, "Bobby" a trecut pe la LPS Botosani, CSS Bacau, CSM Bacau, Stiinta Municipal Dedeman Bacau , CSU Suceava si HC Buzau 2012, inainte de a reveni Botosani.
"Am venit la Botosani pentru un nou inceput, dupa o accidentare foarte grea. Imi doresc foarte mult sa joc la echipa locala. Lotul este foarte omogen. De la inceputul sezonului baietii au aratat ca sunt foare uniti. Imi doresc sa joc, sa-mi revin, mi-a placut proiectul de la Botosani si vreau sa-mi ajut echipa sa-si atinga obiectivele", a spus jucatorul.
Conducerea clubului s-a declarat incantata de noul transfer.
"Asa cum am promis, dorim sa facem performanta si Daniel este primul dintre transferurile pe care ni le-am propus pentru a creste nivelul de performanta al echipei si faptul ca este botosanean a contat foarte mult in alegerea noastra. Ne dorim in continuare sa promovam in Liga Zimbrilor si pentru asta vrem sa le multumim celor care ne sunt alaturi, Gheorghe Ciubotaru - Electroalfa, si suntem siguri ca atat Primaria, cat si Consiliul Local, ne vor sprijini in demersul nostru", a spus Catalin Stoleru, presedintele CSM Botosani.

Sport / stiri Sport6 vizite[ Stiri Botosani ]

Se dau cartile pe fata: "Esin la FCSB mai mult decat la alte echipe, as vrea sa ia campionatul"

Luni, 25 Mai 2020, ora 16:42

Se dau cartile pe fata: "Esin la FCSB mai mult decat la alte echipe, as vrea sa ia campionatul"Dupa ce a promovat in prima liga, FC Botosani a devenit, in imaginea publicului, o aliata de-a FCSB-ului, tinand cont si de multiplele transferuri de pe axa FC Botosani - FCSB.
Daca pana acum nu au existat declaratii in acest sens, astazi, Valeriu Iftime a spus ca este atras de trupa lui Becali.
"Acum ca ne-am calificat in play-off, ma pregatesc sa termin pe locul 3! Nu stiu daca e bine spus coalitie, dar exista ceva impotriva, chiar o rautate contra celor de la FCSB. Asta si pentru ca domnul Becali e foarte guraliv! Eu nu tin cont de asta. Eu as vrea sa castige FCSB campionatul, daca eu nu am nicio sansa. Din motive financiare, dar si din afectiune. Esin la FCSB mai mult ca la alte echipe! Am fost toata viata mea stelist, dar asta nu conteaza la meciurile directe. Sper sa bat FCSB! Eu joc meciurile directe atat de bine cat se poate.
Lupt cu toate armele mele pentru a castiga impotriva oricarei echipe. Impotriva celor de la FCSB nu o sa fiu niciodata! E o echipa frumoasa. Conteaza si ca domnul Becali poate cumpara jucatori daca ia campionatul. In disputa directa asta nu conteaza. Dar as vrea ca FCSB sa ia campionatul", a spus Iftime, pentru GSP.ro.
FC Botosani se afla la 6 puncte de liderul CFR Cluj si pastreaza inca sanse, cel putin teoretice, de a castiga campionatul. Obiectivul declarat al trupei conduse de Marius Croitoru este locul 3. In acest sezon, FC Botosani si FCSB s-au intalnit de 3 ori, fiecare echipa inregistrand cate o victorie, iar cel mai recent meci s-a ...

Sport / stiri Sport8 vizite[ Stiri Botosani ]

Noua aparitie editoriala: Sub cupola eternitatii satului ibanestean

Luni, 25 Mai 2020, ora 11:49

Noua aparitie editoriala: Sub cupola eternitatii satului ibanesteande Profesor Dumitru Ivan, directorul Editurii Quadrat, Botosani:
Filele unei noi carti ce are ca autor pe profesorul inginer Octavian Vitcu poarta titlul "Prin satul de altadata IBANESTI". Este un colt de Romanie unde, ca ziarist am fost de mai multe ori, scriind despre munca celor care formeaza generatiile viitorului. Desi nu am mai calcat demult pe pamantul acestui tinut de legenda, l-am invatat cu deamanuntul si aceasta am facut-o citind documentare semnate de prof. ing. Romica Magopet, primarul comunei, omul pe care l-am cunoscut, il stimez si il pretuiesc, edilul care, dupa parerea unui ziarist, a reusit sa castige dreptul la o statuie plantata in brazda Ibanestilor pentru minunatele lucruri pe care le-a infaptuit impreuna cu cei din comunitatea pe care o conduce cu aleasa pricepere si cu deprinderi de gospodar rar intalnit. Cinste lui si tinuturilor care l-au intrupat!
Tesatura aleasa in portretul de valoare si de simt ibanestean, insa, am descoperit-o din virtutiile altui fiu al locului ce poarta pecetea legendei si a istoriei seculare; este tocmai autorul textului amintit - profesorul-inginer Octavian Vitcu, ale carui carti le-am pregatit, de-a lungul anilor, pentru intalnirea cu publicul cititor, in cadrul Editurii Quadrat Botosani.
Scrierile domnului profesor-inginer care s-a simtit legat sufleteste de satul sau si de ibanestenii sai vor ramane marturii de profesie si constiinta ale omului nascut aici, care ti-a slujit comunitatea ca tehnician zootehnist, inginer - ...

Life Show / stiri Life Show9 vizite[ Stiri Botosani ]

Fraisil nu e singurul. Mai multi fotbalisti au intrat in dizgratia botosanenilor, dupa ce au plecat de pe "Municipal"

Duminica, 24 Mai 2020, ora 16:46

Fraisil nu e singurul. Mai multi fotbalisti au intrat in dizgratia botosanenilor, dupa ce au plecat de pe "Municipal"Cazul "Fraisil" imi aduce aminte de alti cativa fosti soldati ridicati in slavi de suporterii botosaneni, care au avut un comportament similar cu cel al austriacului, intrand in furia fanilor.
Chiar daca au fost readusi in fotbal de FC Botosani, acesti jucatori au dat dovada de lipsa de caracter si nu vor fi uitati prea curand de furia suporterilor.
Alberto Cobrea
In ianuarie 2017, FC Botosani semna cu portarul Alberto Cobrea. Anterior acesta jucase la echipe puternice din prima liga, precum Dinamo sau Petrolul, dar nu a reusit sa se impuna nicaieri.
Dupa o jumatate de sezon mai modesta, odata cu venirea lui Costel Enache la Botosani, Alberto a devenit titular incontestabil, devenind unul dintre cei mai apreciati portari din prima liga. Totusi, FC Botosani a ratat calificarea in Play-Off la mustata, in acel sezon, in fata rivalei Poli Iasi, iar apoi Cobrea a declarat ca nu mai vrea sa joace pentru FC Botosani. In raspuns, Costel Enache a inceput sa il titularizeze pe Eduard Pap, iar Cobrea a ajuns in Copou. Nu a jucat, iar in prezent acesta evolueaza pentru CSM Resita, echipa din coada clasamentului.
Andrei Burca
Venit de la Bacau, din Liga a treia, la cererea lui Cornel Sfaiter, Burca a devenit usor unul dintre cei mai buni fundasi din prima liga. Apreciat la maxim de suporteri, acesta a devenit chiar capitanul Botosaniului, dupa plecarea lui Mihai Roman la FCSB.
Datorita evolutiilor sale, acesta a prins un transfer la CFR Cluj, desi a avut si oferte din afara. La CFR acesta ..

Sport / stiri Sport15 vizite[ Stiri Botosani ]

Replica dura pentru fostul portar al FC Botosani care a spus ca Romania e saraca, iar Botosaniul urat. Hidajet Hankic: M-a enervat teribil!

Duminica, 24 Mai 2020, ora 14:04

Replica dura pentru fostul portar al FC Botosani care a spus ca Romania e saraca, iar Botosaniul urat. Hidajet Hankic: M-a enervat teribil!Portarul austriac Martin Fraisl (27 de ani) a oferit un interviu presei din tara natala, in care a vorbit despre perioada petrecuta la FC Botosani, caracterizand in termeni destul de duri orasul si tara noastra.
Fraisl a primit o replica chiar de la conationalul sau, Hidajet Hankic, care apara si el la FC Botosani. Acesta il contrazice pe portarul transferat in Germania, la SV Sandhausen, oferind o descriere total diferita orasului si Romaniei.
Desi nu a fost mereu prima optiune pentru postul de portar la FC Botosani, Hankic spune ca se simte excelent in Romania, unde si-ar dori sa se stabileasca.
"Am vazut interviul si m-am enervat teribil. Nu pot intelege asta pentru ca din punctul meu de vedere sunt niste nonsensuri. Cred ca trebuia sa dea dovada de mai multa atentie cand vorbeste despre tara si orasul care l-au ajutat sa faca un important pas in cariera lui, acela de a se transfera in 2.Bundesliga. Nu stiu ce s-a intamplat, dar pot spune ca ar trebui sa fie mandru ca a jucat pentru FC Botosani in prima liga din Romania.
Eu traiesc la Botosani impreuna cu familia mea, sotia si fetita noastra, si va spun cu mana pe inima ca ma simt foarte bine aici. Pot sa-mi imaginez ca as trai urmatorii 10 ani in Romania si copiii mei sa mearga la scoala aici. Am trait inainte in Innsbruck, dar sotia mea mi-a spus ca niciodata nu s-a simtit atat de bine ca aici, unde avem o atmosfera foarte calda, familiala.
Avem o multime de prieteni aici si ne simtim ca acasa. As vrea ca prin reactia ...

Sport / stiri Sport11 vizite[ Stiri Botosani ]

Loc de dat cu...EPIGRAMA (XCIV)

Duminica, 24 Mai 2020, ora 11:46

Loc de dat cu...EPIGRAMA (XCIV)O rubrica realizata de profesor Georgica Manole, scriitor, epigramist:
"Epigrama in literatura romana" ( Editura "Dealul Melcilor", Brasov, 2001), reprezinta teza de doctorat a scriitoarei Elis Rapeanu, avand drept conducator stiintific pe Stefan Cazimir. Scrisa la indemnul lui Mircea Trifu si fiind rezultatul a 14 ani de cercetare, ea constituia, la acel timp, o premiera mondiala: prima teza de doctorat in epigrama. Aprobarea temei s-a facut greu, dar sustinerea venita din partea a doi profesori, Stefan Cazimir si Paul Cornea, a dus la concretizarea intentiei. Preluam din expunerile autoarei, fara a altera mesajul, cateva puncte tari care au contribuit la acceptarea temei: "1. multe personalitati ale culturii au fost solidare cu epigrama; 2. epigrama a devenit un fenomen literar si din umor e cea mai abordata; 3. in actualitate, epigrama infloreste la romani ca in nici unul dintre spatiile latinitatii; 4. creatia umoristica se constituie intr-un adevarat ferment al vietii culturale; 5. se potriveste perfect cu structura psihica si cu umorul national; 6. ocupa un loc preferential in lectura cititorilor de reviste de umor; 7. e tot mai evident faptul ca epigrama a devenit un produs literar de care nu se mai poate face abstractie si trebuie sparta "conspiratia tacerii"la care este supusa; 8. treapta superioara de spiritualitate la care a ajuns, cizelarea artistica, noile valente (poetica, aforistica, politica) pe care le-a capatat nu mai pot fi ignorate de critica literara". ...

Life Show / stiri Life Show4 vizite[ Stiri Botosani ]

Liga Intai revine in iunie. In weekend-ul 13-14 iunie, FC Botosani ar urma sa joace la Craiova

Sambata, 23 Mai 2020, ora 21:04

Liga Intai revine in iunie. In weekend-ul 13-14 iunie, FC Botosani ar urma sa joace la CraiovaCampionatul de fotbal se va relua la jumatatea lunii iulie. Anuntul a fost facut de Razvan Burileanu, presedintele FRF.
"In momentul de fata suntem sub incidenta unui protocol medical din data de 15 mai. Cluburile profesioniste din Romania, la cele din Liga I si o parte din Liga 2, sunt deja in cantonamente si respecta acest protocol medical. Vrem sa demonstram ca putem sa ne tinem de acest plan, asteptand permisiunea ca de la 1 iunie sa putem sa intram in antrenamente colective.
Apoi urmeaza meciuri amicale. Pe 13 iunie putem sa incepem competitia, fara spectatori in prima faza. Pentru noi, meciurile fara spectatori reprezinta o stare de urgenta. Ceea ce inseamna ca este o solutie doar pe termen scurt si nicidecum o solutie viabila pentru viitorul fotbalului. Suntem singura federatie care a propus un protocol medical, care a fost apreciat la nivel guvernamental si ne dorim sa fim un exemplu", a declarat Razvan Burleanu.
Astfel, in weekendul 13-14 iunie, FC Botosani ar urma sa joace la Craiova. De mai bine de o saptamana jucatorii si stafful Botosaniului se afla in cantonament, la Hotel Rediu, antrenamentele fiind facute la baza de la Stauceni.
(Iosif Pintilie)

Sport / stiri Sport16 vizite[ Stiri Botosani ]

Adevarul din spatele mutarii lui Chindris la Valencia. "Cei din academia Valenciei il vad potrivit pentru clubul lor!"

Miercuri, 20 Mai 2020, ora 21:05

Adevarul din spatele mutarii lui Chindris la Valencia. "Cei din academia Valenciei il vad potrivit pentru clubul lor!"Transferul lui Andrei Chindris, 21 de ani, in Spania, pare a fi o adevarata poveste. Intr-adevar, spaniolii de la Valencia sunt interesati de Chindris, doar ca nu vor sa plateasca pentru el. Mai mult decat atat, in cazul unui acord intre cele doua parti, Chindris ar urma sa joace la echipa a doua a Valenciei, in liga a treia, conform publicatiei spaniole care a lansat, in urma cu o saptamana, informatia transferului:
"Stoperul e unul dintre cei mai promitatori din Romania. Se impune cu inaltimea sa, citeste bine jocul si e puternic in dueluri" este caracterizarea primita de la spanioli. Cei din academia Valenciei il vad potrivit pentru clubul lor, insa doar daca va sosi gratis, cu optiune de cumparare. "
Chindris nu e convins sa ajunga la FCSB
Desi Gigi Becali a anuntat public ca si-l doreste pe Chindris, fundasul nu este convins sa vrea sa semneze cu echipa din capitala, de teama criticilor patronului, dar si datorita istoricului jucatorilor tineri care si-au pierdut potentialul odata cu mutarea la FCSB.
Valencia nu vrea sa plateasca pentru imprumutul lui Chindris!
Liliecii vor sa il imprumute pe Andrei, dar fara sa plateasca bani. Dupa ce va fi testat un an de zile, spaniolii vor decide daca il pastreaza sau nu. Chiar si asa, nu vor sa plateasca mai mult de 600.000Euro pentru fundasul Botosaniul, suma ce nu ii convine lui Iftime. Totusi, patronul Botosaniului ar putea accepta, in cazul in care, la suma de transfer s-ar adauga si cateva procente dintr-un viitor transfer. ...

Sport / stiri Sport23 vizite[ Stiri Botosani ]

Marile cluburi spaniole au pus ochii pe Chindris! "Am avut oferta de la o echipa mare din Spania"

Marti, 19 Mai 2020, ora 21:05

Marile cluburi spaniole au pus ochii pe Chindris! "Am avut oferta de la o echipa mare din Spania"Dupa ce in urma cu o saptamana au aparut informatii conform carora Valencia isi doreste sa il achizitioneze pe Chindris, astazi s-a zvonit ca mai multe cluburi din La Liga doresc sa il cumpere pe fundasul de 21 de ani. Recent, Iftime a refuzat o oferta din Spania.
"Cota lui Chindris e un milion de euro. Am avut o oferta cu o clauza de cumparare de un milion de euro, la anul, dar am refuzat. De la o echipa mare din Spania, asta e culmea! O echipa cam de nivelul Valenciei, prin zona asta. Conteaza si ce spune copilul. Pana acum toti plecau ca sagetile, Chindris nu. El zice ca se simte bine aici, ca mai poate creste", a spus presedintele FC Botosani pentru Digi Sport.
Din primele informatii, Valencia este echipa ce si-l doreste cel mai mult pe fundasul nationalei de tineret. Liliecii ar fi dispusi sa achite acum 150.000Euro, pentru un imprumut pana in vara anului 2021, cu optiunea de cumparare, pentru 850.000Euro.
(Iosif Pintilie)

Sport / stiri Sport10 vizite[ Stiri Botosani ]

Un fost antrenor al FC Botosani s-a stins din viata

Marti, 19 Mai 2020, ora 14:04

Un fost antrenor al FC Botosani s-a stins din viataConstantin Jamaischi, fost antrenor al FC Botosani si fost jucator legendar al giulestenilor, s-a stins din viata in aceasta dimineata. Avea 75 de ani. A debutat in fotbal la 15 ani, in Divizia B la Foresta Falticeni, iar in prima liga debuta la 16 ani, cu Dinamo Bacau.
In Divizia A, a imbracat timp de sapte sezoane tricoul "alb-visiniu" al Rapidului, cu care a reusit sa castige primul titlu din istoria clubului, in 1967, si doua Cupe Balcanice. Alte patru editii de campionat le-a petrecut la Sportul Studentesc.
Pe cand avea 17 ani, a facut parte din formatia U-19 a Romaniei, alaturi de care a reusit, in aprilie 1962, sa devina campion european la aceasta categorie de varsta. Este, de altfel, singurul trofeu international din vitrina FRF.
Dupa ce-a agatat ghetele in cui, a ramas in fenomen. Vasile Maftei si Ciprian Tanasa, falticeneni si ei, sunt doi jucatori care s-au dezvoltat sub indrumarea lui nea Jami.
Cea mai mare performanta si cea mai frumoasa amintire din cariera fostului rapidist a fost titlul castigat sub comanda lui Valentin Stanescu in 1967: "Am dat un gol de senzatie cu Steaua in campionat, un sut de pe la 25 de metri. Dupa ultimul meci de la Ploiesti, cu Petrolul, fanii s-au intors pe jos in Bucuresti, iar echipa a mers la o petrecere nemaipomenita la hotelul Nord, cu Ioana Radu la pupitru! Mare suportera rapidista!", isi amintea fostul campion intr-un interviu in GSP.

Sport / stiri Sport12 vizite[ Stiri Botosani ]

Memorialul Ipotesti se redeschide saptamana viitoare

Marti, 19 Mai 2020, ora 11:48

Memorialul Ipotesti se redeschide saptamana viitoareMemorialul Ipotesti - Centrul National de Studii "Mihai Eminescu" si-a anuntat vizitatorii ca preconizeaza sa-si reia activitatea incepand cu data de 26.05.2020, ora 9.00.
"In atentia vizitatorilorMemorialului Ipotesti,
Memorialul Ipotesti - Centrul National de Studii Mihai Eminescu preconizeaza ca isi va redeschide activitatea cu publicul incepand cu data de 26.05.2020, ora 9.00. Orice modificare va fi anuntata in timp util pe site-ul institutiei www.eminescuipotesti.ro cat si pe pagina de facebook www.facebook.com/Memorialul Ipotesti - Centrul National de Studii "Mihai Eminescu". Multumim pentru intelegere!", au declarat reprezentantii Memorialului Ipotesti.
Memorialul a fost inchis odata cu implementarea regulilor impuse de starea de urgenta.

Life Show / stiri Life Show8 vizite[ Stiri Botosani ]

Angajata a Centrului de Cultura, gasita fara suflare in apartament

Luni, 18 Mai 2020, ora 23:59

Angajata a Centrului de Cultura, gasita fara suflare in apartamentO angajata a Centrului Judetean pentru Conservarea si Promovarea Culturii din Botosani a fost descoperita decedata in apartamentul inchirirat, din municipiul-resedinta de judet, luni.
Este vorba despre Margareta Mihalache, referent etnograf, in varsta de 52 de ani, care pare sa fi incetat din viata in urma cu cateva zile. Descoperirea a fost facuta de catre proprietarul imobilului, unde locuia cu chirie.
Cazul a intrat in atentia Politiei, care a demarat o ancheta in rem sub aspectul comiterii infractiunii de ucidere din culpa. Nu este cunoscuta, deocamdata, cauza decesului, insa corpul neinsufletit a fost preluat de specialistii Serviciului de Medicina Legala, in vederea efectuarii autopsiei.

Life Show / stiri Life Show8 vizite[ Stiri Botosani ]

Acum e oficial. Primele reactii ale CSM Botosani, dupa ce Federatia Romana de Handbal a decis ca promovarea sa se joace pe teren

Luni, 18 Mai 2020, ora 21:05

Acum e oficial. Primele reactii ale CSM Botosani, dupa ce Federatia Romana de Handbal a decis ca promovarea sa se joace pe terenConsiliul de Administratie al FRH s-a intalnit luni, intr-o sedinta online, pentru a discuta despre finalizarea sezonului competitional in curs, asta dupa ce saptamana trecuta a avut loc o consultare cu reprezentantii cluburilor. Denumita de presa "Ziua X a Handbalului", una dintre deciziile luate astazi o avantajeaza pe CSM Botosani.
Prima decizie luata de Federatie a fost sa nu mai acorde titlul in acest sezon, atat la fete, cat si la baieti. Astfel, SCM Ramnicu Valcea ar urma sa joace in Champions League, la fete, iar la baieti, Dinamo va avea nevoie de un wildcard pentru a intra in cea mai importanta competitie intercluburi.
Tot Federatia a decis ca in acest sezon sa nu existe retrogradate, iar sezonul competitional 2020-2021 va incepe cu 16 echipe in prima liga.
La capitolul promovare, conform handbalmania.ro, au fost luate in calcul doua optiuni: jucarea unui turneu cu 8 echipe, printre care se afla si CSM Botosani, sau jucarea unui turneu cu 4 echipe, fiind vorba de echipa de pe primul loc din fiecare serie.
Totusi, FRH a decis ca turneul sa aibe loc la 30 de zile dupa ce se va permite accesul in salile de sport, pentru antrenamente, iar la turneul final vor participa 8 echipe. Astfel, imediat dupa ce se va primi un acord de la minister, cluburile vor putea incepe pregatirile.
Imediat dupa terminarea sedintei, presedintele CSM Botosani, Catalin Stoleru, a oferit primele declaratii:
"Este normal ca in aceasta perioada deciziile sa fie la limita. Atat timp cat un ...

Sport / stiri Sport7 vizite[ Stiri Botosani ]

Botosaneanul Florin Andone: sunt perfect sanatos si nu am prezentat niciun simptom de coronavirus

Luni, 18 Mai 2020, ora 14:04

Botosaneanul Florin Andone: sunt perfect sanatos si nu am prezentat niciun simptom de coronavirusBotosaneanul Florin Andone a jucat doar 13 minute in 2020, fiind tinut departe de gazon de o accidentare, suferita la inceputul lunii noiembrie, in prima repriza a meciului dintre Gaziantep si Galatasaray.
Internationalul roman a anuntat ca a efectuat doua teste pentru coronavirus, ambele cu rezultate negative, si este pregatit pentru revenirea pe teren, din 12 iunie, cand este programata reluarea primei ligi din Turcia. In aceste conditii, Florin Andone, pregatit sa revina pe gazon
"Vreau sa clarific faptul ca sunt perfect sanatos si nu am prezentat niciun simptom de coronavirus. Am efectuat doua teste, ambele cu rezultate negative. Sunt perfect sanatos, atat eu, cat si familia mea", a transmis Florin Andone, printr-un mesaj postat pe Instagram.
Florin Andone este imprumutat de Galatasaray, de la Brighton, pana la sfarsitul actualei stagiuni. Atacantul roman a bifat 14 aparitii in toate competitiile pentru echipa antrenata de Fatih Terim, reusind sa marcheze de trei ori.

Sport / stiri Sport7 vizite[ Stiri Botosani ]

Teatrul Vasilache va invita astazi la spectacol. Unde? On-line. De la 11.00, fix!

Duminica, 17 Mai 2020, ora 11:45

Teatrul Vasilache va invita astazi la spectacol. Unde? On-line. De la 11.00, fix!Pentru prima data in istoria sa, duminica, 17 mai 2020, incepand cu orele 11.00, Teatrul Vasilache va invita in fata micilor ecrane pentru a viziona spectacolul "Pinocchio ramane la scola?", spectacol care a fost inregistrat pe YouTube si poate fi vizionat incepand cu ora 11.00.
Intr-o clasa de elevi, in timpul orelor de curs, politia comunitara ii aduce pe Pinocchio si "amicii sai" Vulpescu Gabriel (zis Marfa) si Motanescu Daniel (zis Kics) pentru a li se efectua un test de cultura generala.
In fata clasei (publicul spectator), invatatorul va evalua, impreuna cu aceasta, cunostintele micilor vagabonzi. Ce se intampla cu cei trei "prieteni" pe parcursul orelor si consecintele evaluarii acestora, este, de fapt, povestea din spectacolul nostru. Un spectacol interactiv, educativ, plin de umor si surprize ce poate fi un instrument didactic pentru invatatori si elevi.
Regia este semnata de Marius Rogojinschi, scenografia: Marius Rogojinschi si Mihai Pastramagiu. Consultant didactic: inv. Elena Ailenei.
Mihaela Nistorica (Pinocchio Papusa si Vulpoiul Marfa), Ibica Leonte (Motanul Kiks), Marius Rusu (Invatatorul), Ioan Cristian Costachel (Politistul) si Postolache Liliana (Pinocchio) sunt actorii care vor incanta in ziua de duminica, 17 mai 2020, toti iubitorii de teatru.
Spectacolul a fost distins cu Premiul pentru cel mai bun spectacol educativ la Festivalul International al Teatrelor de Papusi "Guguta" - editia a V-a Chisinau - Republica Moldova (17 - 21 aprilie 2007). ...

Life Show / stiri Life Show10 vizite[ Stiri Botosani ]

De astazi am intrat in stare de alerta. Avem nevoie de un nou model de DECLARAEsIE pe PROPRIA RASPUNDERE. O puteti descarca de aici

Vineri, 15 Mai 2020, ora 14:03

De astazi am intrat in stare de alerta. Avem nevoie de un nou model de DECLARAEsIE pe PROPRIA RASPUNDERE. O puteti descarca de aiciDupa intrarea in starea de alerta, deplasarea in afara localitatii va fi permisa doar pentru cateva motive, iar cei care ies din localitate trebuie sa completeze un nou tip de declaratie pe propria raspundere.
In hotararea adoptata de Comitetul pentru Situatii Speciale de Urgenta nu se precizeaza insa cum vor fi sanctionati cei care incalca restrictiile.
Motivele pentru care vom putea iesi din localitate:
- Deplasarea in interes profesional, inclusiv intre locuinta/gospodarie si locul/locurile de desfasurare a activitatii profesionale si inapoi;
- Deplasarea in scop umanitar sau de voluntariat;
- Deplasarea pentru realizarea de activitati agricole;
- Deplasarea pentru comercializarea de produse agroalimentare de catre producatorii agricoli;
- Deplasarea pentru ingrijirea sau administrarea unei proprietati din alta localitate sau eliberarea de documente necesare pentru obtinerea unor drepturi;
- Deplasarea pentru participarea la programe sau proceduri in centrele de tratament;
- Deplasarea din alte motive justificate, precum ingrijirea/insotirea copiilor/membrilor de familie, ingrijirea unei rude/afin sau persoana aflata in intretinere, asistenta persoanelor varstnice, bolnave sau cu dizabilitati, decesul unui membru de familie;
- Deplasarea pentru asistenta medicala care nu poate fi amanata si nici realizata de la distanta;
- Deplasarea pentru activitati recreativ-sportive individuale desfasurate in aer liber (ciclism, drumetie, alergare, canotaj, alpinism, vanatoare, pescuit ..

Sport / stiri Sport4 vizite[ Stiri Botosani ]

Centrul CSM Botosani, Stoian Silvian: "Vrem sa ducem Botosaniul in prima liga"

Vineri, 15 Mai 2020, ora 11:04

Centrul CSM Botosani, Stoian Silvian: "Vrem sa ducem Botosaniul in prima liga"In campania impresionanta de achizitii facuta de CSM Botosani in vara a fost adus si Silvian Stoian. Ajuns intre timp la 26 de ani, Stoian este un jucator cu echipe puternice in palmares, iar experienta a facut ca acesta sa fie un pion decisiv in lupta pentru promovare.
In 2010, pe cand evolua pentru CSS 1 Constanta, Stoian a devenit campion national la Juniori 2. Dupa asta, isi trecea in palmares echipe din jurul Constantei, precum HCM Constanta, HC Buzau, Stiinta Dedeman Bacau, HC Alexandria, HC Farul Constanta si CS Medgidia.
Astazi va prezentam un interviu cu centrul echipei CSM Botosani, Stoian Silvian.
Reporter: Unde ai fost prins de aceasta pandemie? Unde esti acum?
Stoian: In prima faza, pandemia m-a prins la Botosani, dar am reusit sa plec acasa.
Reporter: Cum iti petreci timpul in aceasta perioada? Reusesti sa te mentii in forma?
Stoian: Stau cu familia in mare, dar imi fac timp si pentru antrenament. Mi-am facut un program de antrenament si lucrez in fiecare zi.
Reporter: Cat de mult iti lipseste handbalul?
Stoian: Imi lipseste foarte mult si astept cu nerabdare sa incepem antrenamentele.
Reporter: Vei ramane la Botosani si dupa aceasta pandemie?
Stoian: Clar ca voi ramane. Avem o echipa buna, o echipa ambitioasa si vrem sa ducem Botosaniul in prima liga.
Reporter: Ce sfat/mesaj ai pentru fanii tai?
Stoian: Sa aiba grija de ei si le promit ca ma voi intoarce cu forte proaspete pentru a pune umarul la victoriile echipei.
Reporter: Ai vreun regret legat de cariera ...

Sport / stiri Sport6 vizite[ Stiri Botosani ]

FC Botosani intra in cantonament, in padure. Duganzic si Rodriguez vor intarzia

Miercuri, 13 Mai 2020, ora 11:08

FC Botosani intra in cantonament, in padure. Duganzic si Rodriguez vor intarziaFC Botosani a sunat regruparea. Formatia a inchiriat hotelul Rediu, de la marginea orasului, iar jucatorii vor intra in cantonament conform lui Valeriu Iftime.
Duganzic si Rodriguez nu au ajuns inca la Botosani, dar pana vineri vor intra si ei in programul echipei.
Toti jucatorii, dar si membri staffului vor fi testati, astfel incat jucatorii sa aiba libertatea de a se antrena fara alte probleme. Cel mai probabil, Marius Croitoru va folosi terenul de la Stauceni pentru a pregati echipa, fiind aproape de hotel.
Aflat in padure, Hotelul Rediu va fi inchiriat in totalitate de FC Botosani, pentru cel putin 14 zile. Conform Gazetei Sporturilor, Federatia analizeaza, in acest moment, posibilitatea reluarii campionatului pe 5 iunie.
(Iosif Pintilie)

Sport / stiri Sport27 vizite[ Stiri Botosani ]

Chindris, la Valencia? Iftime confirma discutiile!

Marti, 12 Mai 2020, ora 14:05

Chindris, la Valencia? Iftime confirma discutiile!Una dintre cele mai apreciate publicatii din peninsula, a publicat ieri un articol prin care anuntau ca Andrei Chindris este dorit de Valencia, locul 7 din La Liga. Astazi, a venit randul lui Iftime sa confirme interesul unei echipe din Spania pentru fundasul "de aur" al Botosaniului. Iftime cere 1.000.000Euro pentru perla sa.
"Este o oferta din Spania. Nu e chiar asa, discutia e doar cu impresarul. Eu la club nu am primit. Stiu de discutia asta din Spania pentru Chindris. I-am dat o imputernicire unui impresar pentru Spania si m-a rugat mult sa nu il dam la FCSB ca are o oferta.
Sigur, nu conteaza ce vreau eu, conteaza ce vrea fotbalistul. Suntem in aer acum. Nu stiu daca e de la Valencia. E in Spania, sigur Liga 1 (n.r. - La Liga). I-am spus ca nici nu ma intereseaza, i-am dat o oferta pentru Spania, daca are o oferta la pretul pe care l-am cerut eu, sa vorbeasca cu jucatorul si dupa sa vina la mine sa dau OK-ul. Cam asta este.
Am cerut un milion! Asta n-am spus inca (n.r.- daca ar fi de acord cu 600.000 plus un procentaj). I-am dat suma de transfer. Pretul nu este batut in cuie, sa fim seriosi", a spus Iftime, pentru Digi Sport.
Pana acum, doar FCSB a anuntat public ca il doreste pe fundasul nascut la Cluj. Totusi, in timpul acestui sezon, mai multi scouteri din Belgia si Germania au venit sa il urmareasca pe jucatorul Botosaniului.
(Iosif Pintilie)

Sport / stiri Sport6 vizite[ Stiri Botosani ]

Loc de dat cu...EPIGRAMA (LXXXXII)

Duminica, 10 Mai 2020, ora 11:46

Loc de dat cu...EPIGRAMA (LXXXXII)O rubrica realizata de profesor Georgica Manole, scriitor, epigramist:
Prof. univ., dr. in filologie (1967), cercetator stiintific, poet, publicist, om politic si de stat, NICOLAE MATCAS s-a nascut la 27 aprilie 1940 in comuna Crihana Veche, jud. Cahul, Basarabia, recent implinind 80 de ani. Nicolae Matcas este licentiat al Facultatii de Istorie si Filologie, Universitatea de Stat din Chisinau (1962) si are studii postuniversitare de doctorat in domeniul lingvisticii matematice, structurale si aplicate la Universitatea de Stat din Leningrad (1964-1967, teza de doctor elaborata si sustinuta, in 1967, sub indrumarea prof. R. Piotrowsky). A fost asistent la Catedra de limba romana a Universitatii de Stat din Chisinau (1962-1964), conferentiar (din 1967), docent (din 1972), profesor (din 1991), seful Catedrei de limba si literatura romana (1980-1987) si al celei de limba romana (1987-1993), decan al Facultatii de Litere (1967-1970), redactor-sef al publicatiei "Tanarul invatator" (1978-1990) de la Institutul Pedagogic de Stat "Ion Creanga" din Chisinau. Nicolae Matcas a fost cercetator stiintific superior la Institutul de Lingvistica al ASM (1978-1985) si ministru al Stiintei si Invatamantului din Republica Moldova (1990-1994).
De mentionat calitatea de militant activ pentru renasterea nationala a romanilor basarabeni, aceea de secretar al Comisiei Interdepartamentale pentru istoria si perspectivele dezvoltarii limbii moldovenesti de pe langa Prezidiul Sovietului Suprem al RSSM, ...

Life Show / stiri Life Show14 vizite[ Stiri Botosani ]

Astazi: "Imblanzirea scorpiei", spectacol online oferit de Teatrul "Vasilache"

Sambata, 09 Mai 2020, ora 16:41

Astazi: "Imblanzirea scorpiei", spectacol online oferit de Teatrul "Vasilache"Teatrul pentru Copii si Tineret "Vasilache" din Botosani invita sambata, 9 mai, incepand cu orele 17:00, la vizionarea piesei "Imblanzirea scorpiei ", spectacol care va fi oferit publicului online.
"Veti putea vedea una din cele mai frumoase comedii ale lui William Shakespeare. Piesa prezinta povestea de iubire cu nabadai dintre doi tineri, Petruchio si Catarina, poreclita scorpia. Aventura cunoasterii celor doi, casatoria si luna de miere a proaspetei familii, se transforma intr-un sir de intamplari pline de haz, care se termina cu binecunoscutul - si au trait fericiti pana la adanci batranete - ", transmit reprezentantii Teatrului "Vasilache".
Piesa va putea fi vizioanta AICI
.

Life Show / stiri Life Show14 vizite[ Stiri Botosani ]

FC Botosani, gata sa revina la antrenamente: "Exista un program de pregatire de vreo 2-3 saptamani pe care il urmareste preparatorul fizic"

Joi, 07 Mai 2020, ora 16:49

FC Botosani, gata sa revina la antrenamente: "Exista un program de pregatire de vreo 2-3 saptamani pe care il urmareste preparatorul fizic"Dupa ce in urma cu cateva zile, presedintele Klaus Iohannis a anuntat ca, dupa 15 mai, sportivii profesionisti isi vor putea relua antrenamentele, cluburiledin Liga Intai se pregatesc sa revina la treaba. Pe acest fond, au aparut si informatii conform carora mai multe echipe din campionat au "furat startul" si au inceput deja antrenamentele.
In acest sens, Valeriu Iftime a anuntat ca FC Botosani a facut doar "video-antrenamente", cu preparatorul fizic.
"Putem sa facem lucrurile astea sau sa facem acele actiuni prin care jucatorii si toti cei din staff sa fie protejati. Deocamdata din perioada asta de cateva saptamani de pregatire. Dupa care sunt absolut convins ca gasim solutii si de a ne proteja toti cei implicati atunci cand va trebui sa jucam meciuri in campionat. Nu am vazut ce spune Ministerul Tineretului. Eu am vazut protocolul pe care l-a facut Liga si in opinia mea era super bine scris, organizat, descris acolo. E chiar foarte greu sa ne tinem de tot ceea ce scris in acest regulament, dar nu este imposibil si sigur ca trebuie sa dam dovada de maturitate, responsabilitate fata de situatia actuala. Ce fac altii la televizor, facem si noi. Adica ei nu s-au vazut la Botosani. Exista un program de pregatire de vreo 2-3 saptamani pe care il urmareste preparatorul fizic. E adevarat ca unii alearga mai putin prin padure in tara lor, altii alerga prin padure in tara noastra. Unii fac in dormitor si fac flotari. Adica exista un program de pregatire la modul serios pentru ...

Sport / stiri Sport68 vizite[ Stiri Botosani ]

FC Botosani i-a gasit inlocuitor lui Duganzic! Golgheterul din "B" este aproape de a veni sub comanda lui Marius Croitoru

Joi, 07 Mai 2020, ora 11:04

FC Botosani i-a gasit inlocuitor lui Duganzic! Golgheterul din "B" este aproape de a veni sub comanda lui Marius CroitoruFC Botosani este aproape de a aduce un nou atacant. Avand in vedere ca sunt sanse slabe ca Marko Duganzic sa ramana pe "Municipal", Valentin Buhacianu, locul doi in clasamentul golgheterilor Diviziei B, este dorit trupa lui Marius Croitoru.
Atacantul de 26 de ani, nascut la Vatra Dornei, evolueaza pentru UTA Arad, unde a ajuns in vara, de la Aerostat Bacau. Pentru cele doua cluburi, acesta a marcat 28 de goluri in doar doua sezoane.
300.000Euro este cota atacantului. Conform GSP.ro, pentru semnatura acestuia se mai lupta echipele Poli Iasi si Chindia Targoviste.
(Iosif Pintilie)

Sport / stiri Sport50 vizite[ Stiri Botosani ]

Catalin Stoleru: "Sper sa fim printre cele doua care promoveaza in Liga Zim

Miercuri, 06 Mai 2020, ora 21:05

Catalin Stoleru: "Sper sa fim printre cele doua care promoveaza in Liga ZimCSM Botosani si-a aflat adversarii din cadrul barajelor pentru promovare, insa nu stie daca promovarea se va decide pe teren sau nu. In cazul in care s-ar decide inghetarea competitiei, CSM Botosani ar rata promovarea, sursele din cadrul federatiei sustinand ca CSU Suceava si Odorheiu Secuiesc vor fi echipele ce vor face pasul catre prima divizie.
Totusi, in cazul in care turneul de baraj se va juca, CSM Botosani ar fi favorita in duelurile pe care ar urma sa le dispute, cu CS Medgidia, iar in cazul unei victorii, cu castigatoarea duelului dintre CSM Oradea si Universitatea Cluj, pentru a promova direct. Astfel ca oficialii clubului sunt optimisti in vederea promovarii. Presedintele clubului, Catalin Stoleru, a facut declaratii in acest sens.
"Am ajuns in punctul in care putem spune ca planurile si promisiunile, cat si dorinta noastra de a avea o echipa a orasului Botosani in prima liga au dat roade si ne desparte un hop de Liga Zimbrilor, prima liga de handbal masculin din Romania.
Am ajuns la Turneul la care visam, unde pe langa noi se afla alte sapte echipe puternice, dar pe trei dintre acestea le-am intalnit si invins, adica CSU Suceava, CS Universitatea Cluj si Unirea Sannicolau Mare.
Dupa noile hotarari am aflat ca se va juca totul pe teren, ceea ce ne-am si dorit. In continuare, noi vrem sa se joace, chiar daca se va juca in lunile iulie-august! Este cea mai potrivita forma de a determina echipele care promoveaza si cele care raman in divizie.
Eu sper sa fim printre ...

Sport / stiri Sport4 vizite[ Stiri Botosani ]

Fostul portar al FC Botosani, Martin Fraisil: "Sportul asta inseamna totul pentru mine"

Miercuri, 06 Mai 2020, ora 16:51

Fostul portar al FC Botosani, Martin Fraisil: "Sportul asta inseamna totul pentru mine"In sezonul precedent, un portar facea spectacol in prima liga. Martin Fraisil, portarul Botosaniului a avut o statistica record in Play-Out: 5 meciuri consecutive fara gol primit.
Acesta a evoluat de 15 ori in tricoul Botosaniului, iar evolutiile sale au dus la un transfer mare, in liga secunda din Germania.

Reporter: Salut, Martin. Unde te afli acum?
Martin: In Germania. Am ramas aici pentru ca ne antrenam in grupuri mici.
Reporter: Cum iti petreci timpul in casa?
Martin: Ma antrenez foarte mult si imi petrec timpul cu sotia mea, care este insarcinata.
Reporter: Cat de mult iti lipseste fotbalul?
Martin: Imi lipseste foarte mult fotbalul, sa stau in poarta. Sportul asta inseamna totul pentru mine.
Reporter: Vei ramane in campionatul Germaniei si dupa terminarea pandemiei?
Martin: Nu stiu. Am contract pana in 2022.
Reporter: Care e cel mai important sfat pe care il poti oferi in perioada asta?
Martin: Sa avem grija de noi, sa ramanem sanatosi.
Reporter: Care este situatia in Austria?
Martin: Acolo s-au luat masuri foarte repede. Aceste masuri au ajutat foarte mult, astfel ca situatia e foarte confortabila, comparativ cu restul Europei.
Reporter: Ai vreun regret legat de cariera ta?
Martin: Nu cred. Incerc sa iau totul ca atare.
Reporter: In final, ai vrea sa le transmiti ceva suporterilor botosaneni?
Martin: Ramaneti in siguranta, ramaneti pozitivi mereu si credeti in voi.
(Iosif Pintilie)

Life Show / stiri Sport18 vizite[ Stiri Botosani ]

Iftimie, in culmea fericirii: "Primul lucru ar fi sa-l pup pe Iohannis!"

Marti, 05 Mai 2020, ora 11:42

Iftimie, in culmea fericirii: "Primul lucru ar fi sa-l pup pe Iohannis!"Dupa ce ieri, Klaus Iohannis a anuntat ca dupa 15 mai, sportivii profesionisti vor putea reveni la antrenamente, iar ulterior vor putea relua competitiile sportive, toate echipele din Romania au explodat de bucurie.
Astfel, jucatorii echipei FC Botosani vor incepe antrenamentele peste doua saptamani, iar vestea a fost una foarte bine primita de Valeriu Iftime, finantatorul clubului.
"Primul lucru ar fi sa-l pup(n.r. pe Klaus Iohannis, presedinte Romaniei). A doua chestiune e ca eu am spus inca de acum o luna de zile ca 15 mai poate fi un moment bun pentru inceperea cantonamentelor, in conditii de maxima atentie si maxima protectie.
Fotbalul trebuie sa inceapa, pentru ca fotbalul e un fenomen care da tonul la normalitate. E clar ca la finalul lunii mai putem incepe competitia. Vom juca fara spectatori, dar cred ca suporterii ar putea fi tinuti la distanta, s-ar putea juca macar cu 1.000 de spectatori in tribune. Totusi, e bine ca o sa se joace competitia si ca vom putea sa luam banii de la drepturile TV.
Mi-am gasit toti jucatorii. Deocamdata, singura problema e la doi argentinieni, care nu pot veni in Romania. Inca nu am gasit un aeroport in care sa nu fie nevoiti sa stea in carantina. In rest, toti ceilalti fotbalisti vor fi aici si vor incepe antrenamentele", a declarat Iftime, pentru GSP.ro.
Daca totul decurge conform planului, campionatul ar urma sa inceapa pe 2 sau 12 iunie.
(Iosif Pintilie)

Sport / stiri Sport35 vizite[ Stiri Botosani ]

Se joaca! CSM Botosani ramane in cursa pentru promovare, dupa votul federatiei

Luni, 04 Mai 2020, ora 16:50

Se joaca! CSM Botosani ramane in cursa pentru promovare, dupa votul federatieiConsiliul de Administratie al Federatiei Romane de Handbal a decis astazi ca sezonul sa se incheie pe teren. Astfel, CSM Botosani va avea sansa sa joace la turneele de promovare, desi structura acestuia va fi schimbata.
Divizia A
19-21 iunie: disputarea direct a turneului final de Divizia A (19-21 iunie) cu cele 8 echipe clasate pe primele 2 locuri in cele 4 serii:
19 iunie: meciuri eliminatorii intre 1A-2B, 1C-2D, 1B-2A, 1D-2C
20 iunie: semifinale: Meci 1: castigatoarea intre 1A-2B si 1C-2D; Meci 2: castigatoarea intre 1B-2A si1D-2C
21 iunie: finalele: invinsele intre ele, castigatoarele intre ele
28-30 iunie: Baraj de promovare
Astfel, CSM Botosani ar urma sa joace cu CS Medgidia, iar, daca va trece de formatia constanteana, atunci ca juca cu castigatoarea duelului dintre CSM Oradea si Universitatea Cluj. Meciurile se vor disputa pe teren neutru.
(Iosif Pintilie)

Sport / stiri Sport6 vizite[ Stiri Botosani ]


Prima   1   2   3   4   5   6   >>   Ultima