Gol din corner la ultimul meci din play-outul Ligii 1

Sambata, 20 Mai 2023, ora 17:52
1865 citiri
FC Botosani a terminat pe locul 6 în play out FOTO facebook

Echipa FC Botoşani a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 5-1, formaţia CS Mioveni, în ultimul meci al play-out-ului din Superligă.

Sebastian Mailat a deschis scorul pentru gazde, în minutul 9, după ce a depăşit mai mulţi adversari. În minutul 24, Mihai Roman I a marcat din careu, dar reuşita a fost anulată pentru ofsaid. Totuşi gazdele şi-au majorat avantajul în minutul 40, prin Victor Dican, însă Mioveni a revenit în meci în minutul 45, prin golul lui Remus Guţea. În minutul 83 Mihai Roman II a înscris pentru 3-1, iar Mailat a reuşit dubla în minutul 88. Scorul final a fost stabilit de Eduard Florescu, care a înscris direct din corner şi FC Botoşani – CS Mioveni a fost 5-1.

A fost ultimul meci în Superligă pentru CS Mioveni, care a retrogradat în Liga 2. FC Botoşani a terminat pe locul 6, cu 31 de puncte, iar CS Mioveni, cu 11 puncte, a fost ultima în clasament.

FC BOTOŞANI: Ducan - Ilaş, Sadiku, Junior Pius, Ţigănaşu (E. Florescu 46) – A. Ivanov (G. David 67), Dican, Cioiu (M. Roman II 46) – Dragu (G. Dragomir 46), M. Roman I (Burlacu 67), Mailat. ANTRENOR: Flavius Stoican

CS MIOVENI: V. Sima (L. Bucur 84) – Rădescu, Lixandru (Burnea 46), Şerbănică, Marquinhos Pedroso – Guţea (Căprescu 65), V. Pop (B. Krasniqi), M. Panait, D. Toma – Buziuc, B. Rusu. ANTRENOR: Vlad Ţăran.

Cartonaşe galbene: M. Roman I 53 / D. Toma 76

Arbitri: Ionela Alina Peşu - Petruţa Iugulescu, Daniela Constantinescu - Vlad Baban

Căpușele au trimis zeci de oameni la Urgențe. Ce trebuie făcut pentru a nu mai ajunge la spital
Zeci de botoșăneni au avut nevoie de îngrijiri medicale după ce au fost mușcați de căpușe, în intervalul 1-15 aprilie. Potrivit reprezentanților Spitalului Județean "Mavromati", 26 de...
Procurorii lui Kovesi au descins la Botoșani. Ancheta vizează o fraudă de 160.000 de euro
Biroul Parchetului European din Cluj-Napoc face joi, 18 aprilie, percheziţii în mai multe locaţii, inclusiv în instituţii publice, din judeţul Botoşani, în cadrul unei anchete privind o...