Program Zilele Municipiului Braila

   

9 - 17 august 2013
Piata Poligon - Casa "P.S. Goanga" - Concurs International de sah Feminin "Maria Albulet", editia a VI-a
14 august 2013
Ora 16.30 - Parada masinilor de epoca (pe traseul: Calea Calarasilor - intrare in municipiu, Bariera Calarasilor, Calea Calarasilor, Piata Traian, Calea Galati, B-dul Independentei, Parcarea Primariei Municipiului)
14 - 15 august 2013
Ora 18.00 - 20.00 Povesti pe sine (plimbari cu tramvaiul de epoca si promovarea evenimentelor ce urmeaza a avea loc in perioada 15 -18 august)
14 - 18 august 2013
Strada Mihai Eminescu
8.30-11.30 si 16.00-21.00 - Targ de Antichitati
Piata Poligon - Casa "P.S. Goanga"
Ora 10.00 - Expozitie foto "Braila ieri si azi" (imagini vechi si actuale ale orasului)
Joi, 15 august 2013
Faleza Dunarii
Ziua Marinei Romane
9.00 - primirea invitatilor, 10.00 - trecerea in revista a navelor, ceremonial religios, 10.30 - parada navala, 11.20 - sosirea Zeului Neptun, concursuri de barci, 12.45 - jocuri marinaresti
Faleza Dunarii
Ora 18.00 - Festivalul National de muzica populara "Lina Chiralina", editia a IV-a
Gradina Publica
Ora 17.30 - Atelier de Creatie cu voluntarii Scolii "Dr. Luca"
Ora 18.30 - Concert de promenada sustinut de Muzica Militara a Garnizoanei Braila
Parcul Monument
Ora 18.00 - Recital trupa de rock MORPHIX
Ora 18.00 - In lumea jocurilor cu "Dr. Luca" (jocuri cu arcuri, mingiute, parasuta, traseu)
Piata Poligon - Biblioteca Judeteana "Panait Istrati"
Ora 19.00 - Noaptea detectivilor in biblioteca (jocuri, jonglerii, muzica)
Vineri, 16 august 2013
Parcul Monument
Ora 18.00 - In lumea jocurilor cu "Dr. Luca" (jocuri cu arcuri, mingiute, parasuta, traseu)
Ora 18.30 - Concert de Promenada sustinut de Orchestra de Suflatori "Iosif Ivanovici"- Asociatia Voces Concordie Braila
Piata Poligon - Biblioteca Judeteana - Casa "P.S. Goanga"
Ora 11.00 - Varietati cu papusi (participa 200 de copii din cadrul proiectului de vacanta Bibliodetectivii"), Pavilion de carte, Atelier de Creatie cu Scoala "Dr. Luca"
Ora 17.30 - Teatru de marionete (spectacol realizat de Teatrul de Papusi Braila)
Ora 18.00 - Atelier de Creatie cu "Dr. Luca"
Ora 19.30 - Recital Eusebiu Stefanescu si lansare de carte - Evocare Fanus Neagu
Piata Lyra
Ora 18.00 - Spectacol de muzica folk sustinut de Grupul ANTIK al Scolii Populare de Arta "Vespasian Lungu" Braila
Ora 18.30 - Festivitate de premiere "50 de ani de casnicie"
Ora 18.50 - Spectacol de muzica populara sustinut de Ansamblul "Rosiori" al Scolii Populare de Arta "Vespasian Lungu" Braila
Faleza Dunarii - Esplanada
Ora 18.30 - Festivalul National de muzica populara "Lina Chiralina", editia a IV-a
Sambata, 17 august 2013
Strada Mihai Eminescu - Piateta Lyra
Ora 11.00 - Spectacol de teatru pentru copii "Lumea Povestilor" - oferit de TMF
Ora 18.30 - Concert coral - Corul Trison
Ora 19.00 - Concert de muzica usoara sustinut de formatiile Simbol si Ultraj Sibiu
Gradina Publica
Ora 10.00 - Teatru de improvizatie - eveniment sustinut de Asociatia Artevent
Ora 17.30 - Teatru de marionete (spectacol realizat de Teatrul de Papusi Braila)
Ora 20.30 - Concert de Jazz - Cristian Garlea Quintet - Iasi, Marcian Petrescu si Trupa "Trenul de Noapte" - Bucuresti.
Eveniment prezentat de Alexandru Sipa
Biblioteca Judeteana - Piata Poligon
Ora 11.00 - Varietati cu papusi (participa membrii clubului de vacanta "Bibliodetectivii")
Parcul Monument
Ora 9.00 - Concurs de table
Ora 17.45 - Spectacol de muzica usoara sustinut de Tender si Luana Prodea - Sibiu
Ora 18.20 - Concert coral sustinut de Corul Trison Braila
Ora 18.40 - Program de muzica populara si muzica usoara realizat de Liceul de Arta "H. Darclee" si Casa de Cultura a Municipiului Braila
Ora 18.00 - Bariera Calarasilor - Faleza Dunarii - Parada porturilor populare
Faleza Dunarii - Esplanada
Ora 18.30 - Festivalul National de muzica populara "Lina Chiralina", editia a IV-a - Gala Laureatilor si Festivitatea de premiere
Ora 21.30 - Recital Raluca ALIMAN, Marta OPREA si MIOARA VELICU
Duminica, 18 august 2013
Strada Mihai Eminescu
Ora 9.30 - Teatrul "Maria Filotti", Ziua Portilor Deschise
Ora 11.00 - Spectacol de magie - productie Teatrul "Maria Filotti" Braila
Ora 19.00 - Spectacol de muzica usoara sustinut de Tender si Luana Prodea - Sibiu
Gradina Publica
Ora 10.00 - Teatru de improvizatie - eveniment sustinut de Asociatia ARTEVENT
Parcul Monument
Ora 9.00 - Concurs de table
Ora 11.30 - Concurs Brailiant cu tema "Descopera Braila"
Ora 17.45 - Spectacol de muzica usoara sustinut de formatiile Simbol si Ultraj - Sibiu
Ora 18.30 - Program de muzica populara si muzica usoara realizat de Liceul de Arta "H. Darclee" si Casa de Cultura a Municipiului Braila
Faleza Dunarii
Ora 19.00 - Spectacol sustinut de trupa "THE ANCESTORS" a Scolii Populare de Arte "Vespasian Lungu"
Ora 19.30 - Concert de muzica populara si muzica usoara realizat de Strict', Lyl Motion si Scoala Populara de Arte "Vespasian Lungu" Braila
Ora 20.30 - Concert sustinut de PORTO FRANCO BAND
Ora 21.00 - Concert sustinut de ANDA ADAM si ANNA LESKO
Ora 22.30 - Jocuri de artificii.
Marti, 13 August 2013, ora 07:19
Sursa: Arcasu

Arcasu
Cele mai citite stiri
Fosta tipografie a Brailei, de pe Faleza Dunarii, un nou inceput
* abandonata de cativa ani de zile, cladirea ajunsese o adevarata ruina, insa de cateva saptamani, ...
"Murgoci", din nou pe primul loc. Topul liceelor brailene dupa mediile de admitere
* vineri, 10 iulie, s-au afisat rezultatele primei repartizari computerizate la clasa a IX-a, iar ...
Nepasare la cote maxime! Femeie cazuta la pamant, ignorata de cei caroroa le-a cerut ajutorul
* vineri, o braileanca a trecut prin momente de groaza, dupa ce s-a impiedicat de o margine a unei ...
Platforma pentru solutionarea online a litigiilor