Brazilia, învinsă în ultimul meci din grupă. Elveția, viitoarea adversară a României, s-a calificat în optimi după un meci fantastic

Vineri, 02 Decembrie 2022, ora 23:08
12708 citiri
Aboubakar. Foto: Facebook / FIFA World Cup

Echipa Elveţiei a învins vineri seara naţionala Serbiei, scor 3-2, şi s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale. Cealaltă echipă calificată din grupa G este Brazilia, care a pierdut, scor 0-1, meciul cu echipa Camerunului.

Ultimele două meciuri din faza grupelor au fost cele din grupa G. Partida dintre Elveţia şi Serbia a fost una specială. Elveţienii au deschis scorul în minutul 20, prin Shaqiri, însă sârbii au întors rezultatul în zece minute. Mai întâi a înscris Mitrovic, în minutul 26, apoi Vlahovic, în minutul 35. La acest scor, sârbii erau calificaţi. A egalat însă Embolo în minutul 44, iar Freuler, în minutul 48 a înscris pentru 3-2, scor care a calificat Elveţia în faza următoare a competiţiei.

În al doilea meci, Camerun a dat lovitura în minutul 90+2, când Aboubakar a înscris golul victoriei africanilor.

În clasamentul grupei G, pe primul loc s-a clasat Brazilia (6 puncte), urmată de Elveţia (6 puncte), Camerun (4 puncte) şi Serbia (1 punct).

Quarterly Report - evenimentul #1 pentru companii la BVB

Echipa de tradiție care va avea al șaselea antrenor în opt luni
Valsul antrenorilor continuă la Botafogo. Cu o singură victorie în ultimele şase meciuri, clubul brazilian, deţinut de John Textor, care este proprietar şi la Olympique Lyon, s-a despărţit...
Zeci de migranți, îmbrăcați doar în lenjerie intimă, filmați la granița unui stat european. Oamenii, forțați să se întoarcă din drum fără haine, pe un ger cumplit VIDEO
Mai multe înregistrări video care surprind grupuri de bărbați care merg pe stradă îmbrăcați sumar, unii doar în lenjerie intimă, au fost distribuite pe platformele de socializare....
#camerun, #Brazilia, #Campionatul Mondial de Fotbal Qatar, #Elvetia, #Serbia , #Campionatul mondial 2022