Euro 2008: Spania - Italia 4-2 (Video + Galerie foto)

Luni, 23 Iunie 2008, ora 00:30
7658 citiri

Spania a obtinut calificarea in semifinalele Campionatului European de fotbal din Austria si Elvetia, dupa ce a depasit la penaltiuri, cu scorul de 4-2, selectionata Italiei.

Ultimul sfert de finala a fost dominat de iberici, care au aratat mai multa imaginatie la constructie. Suturile puternice ale lui Senna si pasele excelente ale lui Villa s-au oprit insa de apararea pragmatica a italienilor.

A fost meciul celor doi portari si capitani de echipa, Buffon in tabara Italiei si Casillas de partea spaniolilor. Ibericii au avut mai multe ocazii de a inscrie, dar pana la urma s-a ajuns la loviturile de departajare.

Italienii au ratat de doua ori prin De Rossi si Di Natale, in timp ce Spania a ratat prin Guiza. Fabregas a transformat ultima lovitura de departajare care a adus calificarea Spaniei in semifinala cu Rusia.

Tabloul semifinalelor este acum complet, cu primul joc miercuri de la ora 21.45 intre Germania si Turcia, iar a doua semifinala, joi de la aceeasi ora, intre Rusia si Spania.

Ziare.com v-a oferit in format LIVE Text, meciul dintre Spania si Italia, ultima partida din sferturile de finala la Campionatul European. Spania, castigatoarea jocului de duminica seara de la Viena, se califica in semifinala cu Rusia.

4-2 Fabregas inscrie si SPANIA se califica in semifinale

3-2 Di Natale suteaza si apara Casillas!!!

3-2 Guiza suteaza si apara Buffon!!!

3-2 Camoranesi inscrie pentru Italia

3-1 Senna inscrie pentru Spania

2-1 De Rossi suteaza si apara Casillas!!!

2-1 Cazorla inscrie pentru Spania

1-1 Grosso inscrie pentru Italia

1-0 Villa inscrie pentru Spania

INFO: Se vor executa lovituri de departajare

________________________________________________________________

Min.120 - jocul merge spre executarea loviturilor de departajare, desi Spania mai are o ocazie prin Santi Cazorla

Min.118 - Del Piero se descurca bine in careu insa continuarea lasa de dorit

Min.115 - Spania domina jocul la posesie si isi creaza ocazii, insa italienii se pricep foarte bine sa se apere

Min.113 - Santi Cazorla vede cartonasul galben din partea lui Fandel pentru proteste

Min.110 - aglomerare in careul italienilor, insa retine Buffon

Min.108 - schimbare in tabara Italiei, iese Aquilani si intra Del Piero

Min.107 - lovitura libera de la 28 m pentru Italia, executia insa lasa de dorit

Min.106 - Italia incepe a doua repriza de prelungiri

_______________________________________________________________

Min.105 - fluier final in prima repriza de prelungiri, pauza pentru schimbarea portilor

Min.103 - Guiza suteaza din careu, de pe partea dreapta, pe langa poarta lui Buffon

Min.100 - Fabregas primeste in careu dupa o deviere insa este ofsaid

Min.97 - Santi se resimte dupa un contact cu italienii

Min.95 - Marchena respinge in ultimul moment in fata lui Luca Toni, iar Di Natale trimite o lovitura de cap extrem de periculoasa in faza urmatoare

Min.93 - doua ocazii uriase pentru Spania cu doua suturi, Fabregas in blocaj si Silva putin pe langa poarta

Min.92 - Spania cere un nou penalty la o patrundere in careu

Min.91 - a inceput prima repriza a prelungirilor

_________________________________________________________________

INFO: se termina timpul regulamentar de joc, urmeaza la Viena prelungiri in sfertul de finala dintre Spania si Italia

Min.90+3 - actiune buna a spaniolilor, primeste Villa in careu, insa este deposedat

Min.90 - de la margine se arata trei minute de prelungire

Min.89 - Villa primeste in careu insa impinge un adversar pentru a isi face loc

Min.87 - Guiza primeste in careu, insa controleaza balonul cu mana

Min.84 - schimbare in tabara spaniola, iese Fernando Tores si intra Guiza

Min.83 - Luca Toni incearca o executie spectaculoasa in careu, dar mai mult il incurca pe Grosso care avea culoar mai bun

Min.81 - sut periculos al lui Senna de la distanta, respinge Buffon, mingea loveste bara si este retinuta de portarul italian

Min.79 - lovitura libera pentru Spania, executa Senna periculos pe poarta, respinge Buffon

Min.77 - o noua ocazie pentru iberici, insa acestia se incurca intre ei si Buffon retine fara probleme

Min.74 - schimbare la italieni, iese Cassano si intra Di Natale

Min.72 - Villa primeste un cartonas galben pentru o simulare

Min.70 - Spania urca intr-un nou atac insa fara rezultat

Min.66 - Aquilani isi incearca si el norocul cu un sut spre poarta lui Casillas

Min.62 - actiune periculoasa pentru Italia cu un sut al lui Camoranesi respins de Casillas

Min.60 - o noua schimbare la iberici, iese Xavi si intra Fabregas

Min.59 - iese Iniesta si intra Santi in echipa Spaniei

Min.58 - schimbare la italieni, iese Perrotta si intra Camoranesi

Min.55 - Torres castiga un duel in marginea careului si centreaza, insa se respinge in corner

Min.53 - Villa se descurca bine pe partea dreapta insa intoarce in centru si faza se raceste

Min.51 - este randul italienilor sa fie surprinsi in ofsaid, prin Luca Toni

Min.49 - Silva primeste cu noroc in careul italienilor, incearca sutul spre poarta insa este blocat

Min.46 - Italia incepe repriza secunda a sfertului de finala cu Spania

__________________________________________________________________

INFO: 0-0 intre Spania si Italia dupa primele 45 de minute din ultimul sfert de finala

Min.44 - un minut de prelungire pentru prima parte a meciului se arata de la margine

Min.43 - Xavi cade in careu si ibericii cer penalty, insa din nou nu se da nimic

Min.40 - momente bune de joc si pentru Italia, care are cateva centrari periculoase in careul lui Casillas

Min.38 - ocazie pentru Spania, dupa mai multe pase legate, suteaza Silva putin pe langa poarta

Min.36 - Luca Toni aproape de o ocazie uriasa intervin insa in ultimul moment ibericii si indeparteaza pericolul

Min.35 - Iniesta suteaza peste poarta la capatul unei actiuni sustinute de atac a ibericilor

Min.33 - actiune buna a spaniolilor, cu un sut periculos al lui Xavi, deviat insa in corner

Min.31 - cartonas galben pentru italianul Ambrosini

Min.30 - Torres este surprins din nou in ofsaid

Min.27 - Iniesta ajunge in careu si incearca trecerea pe langa Grosso, fara succes insa

Min.23 - lovitura libera periculoasa, executata de Villa pe langa zid, retine insa Buffon

Min.21 - Italia se apara bine la ofsaid la atacurile ibericilor

Min.19 - ocazie si pentru Italia cu o lovitura de cap a lui Perrotta, insa retine fara probleme Casillas

Min.16 - Villa cade in careu si cere un penalty, insa arbitrul Fandel nu dicteaza nimic

Min.14 - Spania incepe sa domine partida la constructie

Min.11 - cartonas galben vazut de spaniolul Iniesta

Min.8 - Silva suteaza spre poarta Italiei, sutul este insa deviat si retinut de Buffon

Min.7 - De Rossi executa o lovitura libera in careu, insa retine Casillas

Min.3 - Senna intra tare la Cassano, Italia obtine o lovitura libera

Min.1 - lovitura de inceput apartine Spaniei. A inceput ultimul sfert de finala la Euro 2008

INFO: Se intoneaza imnurile celor doua tari

INFO: Meciul se joaca la Viena pe stadionul Ernst Happel, in jur de 50.000 de spectatori prezenti la meci

Iata componenta celor doua echipe:

Spania: 1. Casillas - 15. Sergio Ramos, 4. Marchena, 5. Puyol, 11. Capdevila - 6. Iniesta, 19. Marcos Senna, 8. Xavi Hernandez, 21. Silva - 7. Villa, 9. Torres.

Antrenor: Luis Aragones

Italia: 1. Buffon - 19. Zambrotta, 2. Panucci, 4. Chiellini, 3. Grosso - 22. Aquilani, 10. De Rossi, 13. Ambrosini - 20. Perrotta - 18. Cassano, 9. Toni.

Antrenor: Roberto Donadoni

Arbitrii: Herbert Fandel (Germania), asistat de Carsten Kadach si Volker Wezel (Germania).

Internaționalul român din Italia, atacat de presa din peninsulă. Speranța este în noul antrenor
Presa din Italia a luat în discuție situația echipei de Serie B Bari care suferă extrem de mult la capitolul ofensivă. Atacanții au fost criticați de jurnaliști iar românul George...
O bătrână din Italia i-a lăsat casa moștenire româncei care o îngrijește de mai mulți ani. Nepoții italiencei au dat-o în judecată pe femeie
O româncă primește o casă prin testamentul unei bătrâne de 92 de ani din Italia, pe care a îngrijit-o. Decizia a fost contestată de cei șase nepoți ai femeii, care au susținut că...