Spania invinge Rusia la scor de forfait si ajunge in finala (Video + Galerie foto)

Joi, 26 Iunie 2008, ora 23:35
5074 citiri

Reprezentativa nationala de fotbal a Spaniei s-a calificat in finala Campionatului European de fotbal din Austria si Elvetia, dupa ce a invins, joi seara, reprezentativa similara a Rusiei, cu scorul de 3-0.

Golurile intalnirii au fost marcate de Xavi (min.50), Guiza (min.73) si David Silva (min.83).

Cum s-au marcat golurile:

0-1 - Xavi a deschis scorul, din interiorul careului rus, dupa o centrare excelenta a lui Iniesta.

0-2 - Guiza a majorat avantajul spaniolilor, invingandu-l pe Akinfeev, in urma unei pase a lui Fabregas.

0-3 - Scorul final a fost stabilit de Silva, din pasa aceluiasi Fabregas. Mijlocasul valenciei a punctat din 8 metri.

Cu un Arshavin inexistent, Rusia a fost din nou umilita de Spania, dupa ce in grupe a fost invinsa cu 4-1.

Prima repriza a fost saraca in ocazii, ambele echipe parand coplesite de miza intalnirii. Spaniolii au incercat sa-l invinga pe Akinfeev de la distanta, in timp ce rusii au preferat actiunile statice.

Cea mai mare ocazie a primei reprize le-a apartinut rusilor, in minutul 35, prin Pavlyuchenko, care n-a reusit sa-l invinga pe Casillas din 8 metri.

De remarcat ca, in minutul 34, golgheterul turneului, David Villa, a fost schimbat cu Fabregas, dupa ce a suferit o accidentare, el fiind incert pentru finala de duminica.

A doua repriza nici bine n-a inceput ca a si adus golul. In minutul 50, o combinatie superba intre Iniesta si Xavi este incheiata cu gol de ultimul.

Chiar daca erau condusi pe tabela de marcaj, rusii n-au reusit sa puna in pericol poarta aparata de Casillas, ocaziile importante venind tot din partea Spaniei, care a ratat prin Torres de doua ori desprinderea pe tabela de marcaj, in minutele 63 si 68.

Inevitabilul s-a produs in cele din urma in minutul 73, nou intratul Guiza a marcand dupa o pasa a lui Fabregas.

N-a trecut mult, mai exact 9 minute, si Spania a dus scorul la 3-0, prin Silva, care a marcat din pasa aceluiasi Fabregas.

Pana la final s-au mai remarcat doar portarii celor doua "nationale", atat Casillas, cat si Akinfeev, avand cate o interventie salvatoare la Sychev, respectiv Guiza.

Astfel, Spania invinge Rusia cu 3-0 si va juca duminica, de la ora 21;45, finala cu Germania.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul nostru, intalnirea dintre reprezentativele nationale ale Rusiei si Spaniei, din semifinalele Campionatului European de fotbal din Austria si Elvetia.

Desfasurarea meciului:

min.90+2 - FINALUL MECIULUI !!!

min.90+2 - Din interiorul careului spaniol, Sychev trage pe langa poarta.

min.90 - A doua repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.90 - Akinfeev reuseste sa blocheze cu piciorul un sut al lui Guiza.

min.88 - Casillas intervine fenomenal si pareaza lovitura de cap a lui Sychev, trimisa din 5 metri.

min.82 - GOOLL SPANIA !!! In urma unui contraatac, Fabregas i-a pasat lui Silva, iar acesta a inscris, din mijlocul careului rus !!!

min.79 - Berezutski respinge cu capul o centrare a lui Silva.

min.73 - GOOLL SPANIA !!! Guiza il invinge pe Akinfeev, dupa o pasa dintr-o bucata data de Fabregas !!!

min.70 - Akinfeev scoate cu greu un sut al lui Fabregas, de la 30 de metri.

min.70 - Dubla schimbare in nationala Spaniei: ies Xavi si Torres, intra Xabi Alonso si Guiza.

mn.68 - Zhirkov intervine excelent si-l deposedeaza pe Torres in interiorul careului, exact in momentul in care varful celor de la Liverpool se pregatea sa suteze.

min.63 - Incredibila ocazie ratata de Torres ! Sergio Ramos a centrat de pe dreapta, iar varful spaniolilor a reluat cu pieptul, din 5 metri, pe langa poarta adversa !

min.62 - Torres trage pe langa poarta aparata de Akinfeev.

min.61 - Anyukov respinge excelent o centrare a lui Fabregas, care il depasise pe portarul rusilor.

min.60 - Galben pentru nou-intratul Bilyaletdinov.

min.57 - O noua schimbare in nationala Rusiei: iese Saenko, intra Sychev.

min.57 - Galben pentru Zhirkov.

min.56 - Schimbare in nationala Rusiei: iese Semshov, intra Bilyaletdinov.

min.53 - Torres, din marginea careului, suteaza peste poarta.

min.50 - GOOLL SPANIA !!! Xavi inscrie din 8 metri, dupa o centrare excelenta a lui Iniesta !!!

Startul celei de-a doua reprize !!!

---------------------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

min.45 - Arshavin are nevoie de ingrijiri medicale, dupa ce s-a ciocnit cu Puyol.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.43 - Akinfeev retine centrarea lui Iniesta.

min.42 - Posesia mingii: Rusia - 51% / Spania - 49%.

min.39 - Torres face un stop excelent in careul rusilor, suteaza, insa Akinfeev retine fara probleme.

min.35 - Imensa ocazie a Rusiei !!! Pavlyuchenko preia in careul spaniolilor, insa suteaza, din 8 metri, pe langa poarta aparata de Casillas !!!

min.34 - Schimbare in nationala Spaniei: iese David Villa, care acuza o accidentare, si intra Fabregas.

min.31 - Pavlyuchenko suteaza, de la 20 de metri, putin pe langa poarta lui Casillas.

min.30 - Akinfeev retine lovitura libera executata de Villa, de la 29 de metri.

min.27 - Iniesta lufteaza chiar in momentul in care se pregatea sa suteze la poarta rusilor.

min.24 - Sutul lui Sergio Ramos este retinut cu usurinta de Akinfeev.

min.16 - Dintr-o lovitura libera de la 25 de metri, Pavlyuchenko trage peste poarta lui Casillas.

min.15 - Ramos il angajeaza excelent in adancime pe Torres, acesta cade in careu, la fel ca Ignashevich. Arbitrul da lovitura libera pentru rusi, desi n-a prea fost.

min.11 - Akinfeev respinge cu greu un sut al lui Villa, de la 25 de metri, perpendicular stanga.

min.6 - Akinfeev respinge cu piciorul un sut din intoarcere al lui Torres, din 6 metri.

min.5 - Xavi centreaza de pe dreapta, iar Sergio Ramos trece de putin pe langa minge.

INFO: La Viena a inceput sa ploua.

Inceputul meciului !!!

21:40 - Se intoneaza imnurile celor doua echipe.

INFO: Cele doua echipe s-au mai intalnit si in grupe, atunci castig de cauza avand spaniolii, care s-au impus cu 4-1.

ECHIPELE:

RUSIA: Akinfeev - Aniukov, Ignashevich, Berezutski, Zhirkov - Zyrianov, Semak, Semshov, Saenko - Arshavin, Pavlyuchenko.

Antrenor: Guus Hiddink.

SPANIA: Casillas - Sergio Ramos, Marchena, Puyol, Capdevilla - Iniesta, Xavi, Senna, Silva - David Villa, Torres.

Antrenor: Luis Aragones.

Arbitru centru: Frank De Bleeckere.

Tusieri: Peter Hermans si Alex Verstraeten.

Arbitru rezerva: Dimitris Saraidaris.

Intalnirea are loc la Viena (Austria), pe stadionul Ernst Happel.

Aliatul lui Putin amenință cu apocalipsa nucleară: "O vorbă necugetată, o singură mişcare ar putea provoca un conflict armat"
Dacă Rusia va continua să fie presată de Occident, am putea fi martorii unei apocalipse nucleare, a avertizat joi, 25 aprilie, într-un discurs rostit la Minsk, preşedintele Belarusului,...
Rusia susține că trimiterea de către SUA a rachetelor cu rază lungă în Ucraina este un ”act perfid”. Peskov: ”Nu va schimba rezultatul operațiunii militare speciale”
Ambasadorul Rusiei în SUA, Anatoli Antonov, spune că transferul de rachete balistice cu rază lungă de acțiune către Ucraina este „imposibil de justificat”. Trei oficiali americani au...