EURO 2008: Germania, prima semifinalista (Galerie foto)

Joi, 19 Iunie 2008, ora 23:30
4846 citiri

Reprezentativa nationala de fotbal a Germaniei a invins, scor 3-2, reprezentativa similara a Portugaliei, in primul sfert de finala al Campionatului European de fotbal din Austria si Elvetia.

Golurile intalnirii au fost marcate de Schweinsteiger (min.22), Klose (min.26) si Ballack (min.61) pentru nemti, respectiv Nuno Gomes (min.40) si Postiga (min.87).

Considerata favorita, Portugalia nu a mai jucat ca in grupa si a fost invinsa de o nationala a Germaniei mult mai pragmatica.

Prima repriza a inceput timid, ambele echipe preferand sa se apere mai mult decat sa atace. Prima mare ocazie de gol a venit abia in minutul 20, cand Meireles n-a putut relua in poarta, din 5 metri, o centrare a lui Bosingwa.

Lipsita de prezenta antrenorului pe banca tehnica, Loew fiind suspendat dupa incidentul din meciul cu Austria, Germania a reusit sa deschida scorul in minutul 22, prin Schweinsteiger, care a reluat in plasa portii aparate de Ricardo o centrare excelenta a lui Podolski.

N-a trecut mult si nemtii si-au majorat diferenta pe tabela de marcaj, dupa ce Klose l-a invins pe Ricardo cu o lovitura de cap, dintr-o centrare a lui Schweinsteiger.

Trupa antrenata de Scolari a revenit in joc in minutul 40, dupa un gol al lui Nuno Gomes, la o faza facuta de Cristiano Ronaldo.

Pana la pauza, Portugalia putea egala, prin Cristiano Ronaldo, insa sutul sau din unghi a trecut putin pe langa poarta nemtilor.

Dupa pauza, Portugalia a fortat egalarea, care putea veni daca lovitura de cap a lui Pepe (min.57), din patru metri, nu se ducea peste poarta.

Contrar cursului jocului, cei care au marcat au fost nemtii, care au reusit in minutul 61 sa se distanteze din nou la doua goluri. Cel care a marcat a fost Ballack, cu o lovitura de cap, dupa o loivtura libera executata de acelasi Schweinsteiger.

Dupa primirea acestui gol, Scolari i-a aruncat in teren pe Nani si Postiga, care aveau sa combine la golul doi al Portugaliei, inscris de ultimul, in minutul 87.

In ultimele 3 minute din timpul regulamentar, la care s-au mai adaugat 4 de prelungire, Portugalia a incercat sa egaleze, insa fara succes, meciul incheindu-se cu victoria Germaniei.

In semifinale, Germania o va intalni miercuri, 25 iunie, de la ora 21:45, pe castigatoarea disputei dintre Croatia si Turcia.

Ati putut urmari, in format LIVE text, intalnirea dintre reprezentativele nationale de fotbal ale Portugaliei si Germaniei, din sferturile de finala ale Campionatului European de fotbal din Austria si Elvetia.

Desfasurarea meciului:

min.90+4 - FINALUL MECIULUI !!!

min.90+4 - Podolski, pe contraatac, intra in careu, suteaza, dar retine Ricardo.

min.90+2 - Nani suteaza peste poarta aparata de Lehman.

min.90 - A doua repriza va fi prelungita cu patru minute.

min.90 - Galben pentru Postiga.

min.89 - Nemtii fac si ultima schimbare: iese Klose si intra Jansen.

min.87 - GOOLL PORTUGALIA !!! Nani centreaza si Postiga inscrie cu capul !!!

min.85 - Postiga il faulteaza pe Lehman, acesta resimtindu-se.

min.83 - A doua schimbare in nationala Germaniei: iese Schweinsteiger, intra Fritz.

min.81 - Simao trage pe langa poarta lui Lehman.

min.79 - Podolski trimite o "racheta" de la 35 de metri ... mingea trece de putin pe langa vinclul portii lui Ricardo.

min.75 - De la 28 de metri, Meireles suteaza pe langa poarta nemtilor.

min.73 - De partea cealalta, Scolari face si ultima schimbare: iese Petit, intra Postiga.

min.73 - Prima schimbare in nationala Germaniei: iese Hitzelsperger, intra Borowski.

min.71 - Lehman retine "torpila" lui Petit, trimisa de la 30 de metri.

min.69 - Friedrich il blocheaza in ultimul moment pe Nani, dupa ce acesta a luat o actiune pe cont propriu.

min.68 - Ronaldo, din lovitura libera de la 30 de metri, trimite mult peste poarta aparata de Lehman.

min.67 - A doua schimbare in nationala Portugaliei: iese Nuno Gomes, intra Nani.

INFO: Un gol si doua pase de gol pentru Schweinsteiger ... pana acum.

min.61 - GOOLL GERMANIA !!! Ballack inscrie cu capul din mijlocul careului, dupa o centrare a lui Schweinsteiger !!!

min.60 - Cartonas galben pentru Pepe, dupa o intrare la Klose.

min.57 - Mare ocazie irosita de Pepe !!! Simao a batut un corner, Deco a prelungit cu capul pe spate, iar Pepe, din 4 metri, a trimis cu capul peste poarta !!

min.56 - Lehman retine centrarea lui Cristiano Ronaldo.

min.52 - Deco inscrie, insa din offside. Decizie corecta a tusierului.

min.51 - Din marginea careului, Hitzelsperger suteaza peste poarta aparata de Ricardo.

min.49 - Galben si pentru Lahm.

min.48 - Galben pentru Friedrich.

Inceputul celei de-a doua reprize !!!

-------------------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

min.45+1 - Ronaldo trece pe langa egalare, trimitand din unghi putin pe langa poarta aparata de Lehman.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.45 - Ballack il depaseste usor pe Bosingwa, suteaza din unghi, insa Ricardo respinge.

min.40 - GOOLL PORTUGALIA !!! Cristiano Ronaldo ramane sigur cu Lehman, suteaza, goalkeeperul german respinge, insa doar pana la Nuno Gomes, care inscrie din 10 metri !!!

min.38 - Meireles suteaza, de la 25 de metri, mult peste poarta lui Lehman.

min.35 - Posesia mingii: Portugalia 50% - Germania 50%.

min.32 - Mertesacker intervine si respinge o centrare a lui Ronaldo pentru Nuno Gomes.

min.31 - Schimbare in nationala Portugaliei: iese Moutinho, intra Meireles.

min.26 - GOOLL GERMANIA !!! Schweinsteiger executa o lovitura libera in careu, de unde Klose il invinge pe Ricardo cu o lovitura de cap !!!

min.25 - Galben pentru Petit.

min.22 - GOOLL GERMANIA !!! Schweinsteiger inscrie din 6 metri, dupa o centrare a lui Podolski !!!

min.20 - IMENSA OCAZIE RATATA DE PORTUGALIA !!! Bosingwa a centrat in careu si Moutinho a reluat peste poarta din numai 5 metri !!!

min.19 - Friedrich il blocheaza in ultimul moment pe Ronaldo.

min.18 - Ballack reia cu capul, din interiorul careului, peste poarta portughezilor.

min.15 - Lehman retine sutul lui Simao, din unghi.

min.10 - Hitzelsperger trimite pe langa poarta aparata de Ricardo.

INFO: Antrenorul Germaniei, Joachim Loew, nu sta pe banca nemtilor, el fiind suspendat o etapa dupa ce a fost eliminat in meciul cu Austria.

min.4 - Lehman retine centrarea lui Cristiano Ronaldo.