Germania invinge Austria si avanseaza in sferturi (Galerie foto)

Luni, 16 Iunie 2008, ora 23:35
3196 citiri

Germania a castigat, luni seara, disputa cu Austria, scor 1-0, intr-un meci disputat la Viena si care a contat pentru Grupa B a Campionatului European.

In urma acestui rezultat, "nemtii" au obtinut calificarea in sferturile de finala, ocupand pozitia secunda in grupa, dupa Croatia.

Unicul gol al intalnirii a fost marcat de capitanul Michael Ballack, in minutul 49. Jucatorul lui Chelsea l-a invins pe goalkeeperul austriac Macho cu o lovitura libera de la 25 de metri.

In sferturi, Germania va da piept cu Portugalia, intr-o intalnire ce se va disputa pe 19 iunie, la Basel.

Ati putut urmari, in format LIVE text, intalnirea dintre reprezentativele nationale de fotbal ale Austria si Germania, din cadrul Grupei B a Campionatului European.

Desfasurarea meciului:

min.90+3 - FINALUL MECIULUI !!! Germania avanseaza in sferturi !!!

min.90+3 - Neuvill iroseste o mare ocazie de gol, trimitand pe langa poarta de la 15 metri.

min.90+2 - Ultima schimbare si in nationala Germaniei: iese Fritz, intra Borowski.

min.90+2 - De la 22 de metri, Frings suteaza pe langa poarta aparata de Macho.

min.90 - A doua repriza va fi prelungita cu trei minute.

min.89 - Combinatie buna a nemtilor, incheiata cu sutul lui Klose, de la 10 metri, aparat de Macho.

min.85 - Hoffer, de la 11 metri, trimite putin pe langa poarta aparata de Lehman.

min.83 - A doua schimbare in nationala Germaniei: iese Podolski, intra Neuville.

min.82 - Lahm intervine excelent si-l deposedeaza pe Ivanschitz in ultimul moment.

min.80 - Garics, la un pas de a-si introduce mingea in propria poarta. In cele din urma, Macho a reusit sa respinga.

min.73 - Kienast trimite cu capul, din centrarea lui Ivanschitz, pe langa poarta aparata de Lehman.

min.67 - Ultima schimbare facuta de austrieci: iese Harnik, intra Kienast.

min.66 - Pogatetz il bloceaza excelent pe Klose, exact in momentul in care acesta se pregatea sa suteze la poarta.

min.65 - Posesia mingii: Austria - 435 / Germania - 57%.

min.62 - O noua schimbare in nationala Austriei: intra Saumer, iese Aufhauser.

min.60 - Schimbare in nationala Germaniei: iese Gomez, intra Hitzlsperger.

min.55 - Schimbare in nationala Austriei: iese Hiden, intra Leitgeb.

min.54 - Podolski suteaza de putin pe langa poarta adversa.

min.52 - Lahm suteaza pe langa poarta aparata de Macho.

min.49 - GOOLL GERMANIA !!! Ballack l-a invins pe goalkeeprul austriecilor cu o lovitura libera de la 25 de metri, executata direct in vinclu !!!

min.48 - Cartonas galben primit de Ivanschitz, dupa un fault facut asupra lui Lahm.

Inceputul reprizei a doua !!!

-----------------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

INFO: Tehnicienii celor doua formatii sunt trimisi in tribune, dupa ce s-au luat la certa.

min.40 - Surprinzator, Austria este echipa mai insistenta, nemtii preferand sa conserve acest scor de egalitate care i-ar duce in "sferturi".

min.34 - Fritz executa un corner, Klose reia cu capul, insa pe langa poarta austriecilor.

min.32 - Macho prinde o recentrare a lui Klose pentru Gomez.

min.31 - Cartonas galben pentru Hoffer.

min.23 - Macho intervine excelent si scoate in corner o "torpila" trimisa de Podolski. Cornerul a ramas fara niciun rezultat pe tabela de marcaj.

min.21 - Lehman scoate cu greu sutul lui Aufhauser, de la 25 de metri.

min.19 - Hoffer greseste preluarea si iroseste ocazia de a ramane unu contra unu cu Lehman.

min.15 - Posesia mingii: Austria - 40% / Germania - 60%.

min.13 - Cartonas galben pentru Stranzl.

min.5 - Uluitoare ocazie irosita de Gomez, care din 2 metri n-a reusit sa trimita mingea in poarta, dupa o centrare excelenta a lui Klose.

min.3 - Fritz nu ajunge la angajarea in adancime a lui Frings.