România, victorie cu emoții în fața Japoniei la Mondialul de handbal. Așteptăm un miracol pentru a merge mai departe

Sambata, 09 Decembrie 2023, ora 18:00
8006 citiri
Eliza Buceschi a fost extraordinară contra Japoniei FOTO Facebook Federația Română de Handbal

România a învins Japonia în a doua partidă din grupele principale de la Campionatul Mondial.

Naționala de handbal a României a reușit să câștige meciul cu Japonia, scor 32-28. Fără Cristina Neagu, accidentată, România s-a bazat aproape în întregime pe aruncările Elizei Buceschi, care a reușit 12 goluri!

Principalele marcatoare tricolore au fost Buceschi 12 goluri, Pintea 3, Ostase 3, Seraficeanu 3, iar pentru Japonia s-a remarcat Aizawa 5.

”Vă felicit din suflet, sunteţi minunate!”, le-a spus antrenorul Florentin Pera jucătoarelor la ultimul time-out.

Căpitanul Cristina Neagu, care a jucat la CM doar din minutul 19 al partidei cu Germania, nu a făcut parte din lot pentru acest meci.

Sâmbătă se mai joacă în grupa III meciurile Serbia – Germania şi Polonia – Danemarca.

Ultima dispută pentru tricolore în grupa III va avea loc luni, cu Polonia (ora 19.00).

Șansele tricolorelor de a mai ajunge în sferturi sunt însă foarte mici. Pentru ca România să nu fie eliminată de la Mondial, e nevoie ca Danemarca să facă azi cel mult un punct din meciurile cu Polonia și Germania.

În clasament, conduce acum Germania (6 puncte), urmată de Danemarca, Polonia și România (4 puncte), Japonia are 2 puncte, iar Serbia nicunul.

Câștigătoarea grupei din care face parte România va juca în „sferturi” cu ocupanta locului 2 în grupa I principală (Suedia, Muntenegru, Croația, Ungaria, Senegal, Camerun). Ocupanta locului 2 în grupa României va juca în „sferturi” contra câștigătoarei din grupa sus amintită.

Quarterly Report - evenimentul #1 pentru companii la BVB

Alina Gorghiu: România este singura țară din UE care a semnat cu Japonia o declarație de cooperare în domeniul justiției FOTO
Alina Gorghiu, ministra Justiţiei, anunţă că România este singura ţară din Uniunea Europeană care a semnat cu Japonia o declaraţie de cooperare în domeniul justiţiei şi a 11-a din lume....
Tenismena din România care a câștigat două turnee la rând
Jucătoarea Oana Gavrilă a câştigat, sâmbătă, pentru a doua săptămână consecutiv trofeul la dublu la Hammamet, în Tunisia. Gavrilă şi sportiva din Grecia Sapfo Sakellaridi, favorite...
#Campionat Mondial handbal feminin, #Romania, #Japonia, #Eliza Buceschi , #stiri handbal