Campionatul European de handbal: întoarcere de scor și în a doua semifinală! Ce echipe vor lupta pentru trofeu

Vineri, 26 Ianuarie 2024, ora 23:03
3396 citiri
Danemarca a învins Germania

După un meci dramatic între Franța și Suedia, și în semifinala a doua de la Campionatul european de handbal am avut parte de o întoarcere de situație.

Danemarca a fost condusă la pauză de Germania cu 14-12, dar și-a dovedit superioritatea în partea a doua și s-a impus la final cu 29-26.

Cei mai buni marcatori pentru danezi au fost Jakobsen, Hansen și Pytlick, cu câte 5 reușite.

Danemarca va întâlni Franța în finala Campionatului European de handbal, partidă care va avea loc duminică.

Franța a fost condusă cu 27-26 de Suedia, dar a egalat cu un gol marcat la ultima fază printr-o aruncare a lui Prandi, și apoi s-a impus în prelungiri cu 34-30.

De cine se teme Germania? Motivul pentru care refuză să trimită Ucrainei rachete Taurus
Fostul comandant al forțelor americane din Europa, Ben Hodges, a sugerat că Germania s-ar putea abține de la a sprijini pe deplin Ucraina prin furnizarea tuturor armelor necesare, inclusiv...
Cancelarul german afirmă că războiul din Ucraina ar putea continua mai mulți ani
Olaf Scholz, cancelarul Germaniei crede că războiul din Ucraina ar putea continua timp de mai mulţi ani, poate chiar cinci ani, a declarat el în cadrul unui eveniment din oraşul german...
#Campionatul European Handbal masculin, #finala euro handbal, #franta nationala handbal, #Danemarca, #suedia, #Germania , #stiri handbal