Spectacol oferit de Coreea de Sud și Ghana la Mondial. Cum s-a desfășurat partida din Qatar

Luni, 28 Noiembrie 2022, ora 14:48
4274 citiri
Ghana. Foto: Facebook / Ghana Black Stars

Coreea de Sud și Ghana au oferit unul dintre cele mai spectaculoase meciuri de la Campionatul Mondial de fotbal.

Africanii au câștigat cu 3-2 după un joc cu răstunări de scor.

Ghana a condus la pauză cu 2-0, dar asiaticii au au revenit în repriza a doua și au egalat.

Kutuz a adus victoria pentru africani care speră la calificarea în optimi.

În ultimul meci din grupă, Ghana va juca cu Uruguay.

După două meciuri, africanii au 3 puncte, iar asiaticii au doar un punct.

Desfășurarea meciului Coreea de Sud - Ghana 2-3

Minutul 1 - a început partida

Minutul 25 - Ghana deschide scorul prin Salisu.

Minutul 34 - Ghana face 2-0

Minutul 45+5 - Pauză. Ghana conduce pe Coreea de Sud cu 2-0.

Minutul 46 - A început repriza a doua

Minutul 53 - Ocazie mare pentru asiastici: Portarul Ghanei respinge greu lovitura de cap a lui Cho Gue-sung.

Minutul 58 - Correa de Sud înscrie prin Cho Gue-sung.

Minutul 60 - Coreea de Sud egalează.

Minutul 67 - Ghana face 3-2 prin Kutus.

Minutul 90+10 - Finalul meciului. Ghana câștigă cu 3-2 partida cu Coreea de Sud.

Coreea de Sud:

Kim Seung-gyu (Al Shabab) – Kim Moon-hwan (Jeonbuk Motors), Kim Min-jae (Napoli), Kim Young-gwon (Ulsan Hyundai), Kim Moon-hwan (Jeonbuk Motors) – Hwang In-beom (Olympiacos), Jung Woo-young (Al Sadd) – Kwon Chang-hoon (Gimcheon Sangmu), Jeong Woo-yeong (Freiburg), Son Heung-min (Tottenham) – Cho Gue-sung (Jeonbuk Motors).

Rezerve: Song, Cho – Yeun, Kwon, Kim, Cho, Paik, Lee, Son, Hong, Hwang, Na, Song.

Selecţioner: Paulo Bento

Ghana: Ati-Zigi (St Gallen) – Lamptey (Brighton), Amartey (Leicester City), Salisu (Southampton), Mensah (Auxerre) – Partey (Arsenal), Samed (Lens), Kudus (Ajax) – J. Ayew (Crystal Palace), Williams (Athletic Bilbao), A. Ayew (Al Sadd).

Rezerve: Danland, Narudeen – Aidoo, Baba, Djiku, Seidu, Owusu, Issahaku, Kyereh, Bukari, Afriyie, Sulemana, Sowah, Semenyo. Selecţioner: Otto Addo

România va produce sisteme militare terestre, pulberi şi explozibil în urma semmnării unui memorandum între Compania Naţională Romarm S.A. şi Hanhwa Aerospace din Coreea de Sud....
Ce clădiri istorice rămân fără apărare dacă PUZ Zone Protejate dispare. Nicușor Dan: ”Este complet fals ce susțin șeful ISC, Paul Racoviță și prefectul Toni Greblă”
Primarul general Nicuşor Dan a afirmat luni, 6 februarie, referitor la intenţia prefectului Capitalei Toni Greblă de a suspenda în instanţă PUZ Zone Protejate, că este singurul regulament...