Olanda, aproape de calificarea în optimile de finală după egalul cu Ecuador. Sistemul VAR, din nou în centrul atenției

Vineri, 25 Noiembrie 2022, ora 20:05
8422 citiri
Enner Valencia. Foto: Facebook / FIFA World Cup

Echipele naţionale din Ţările de Jos şi Ecuador au încheiat la egalitate vineri, scor 1-1, meciul pe care l-au disputat în cadrul grupei A de la Cupa Mondială din Qatar.

Gakpo a deschis scorul pentru Ţările de Jos în minutul 6, iar ecuadorienii au egalat în startul reprizei secunde, în minutul 49, prin Enner Valencia. Sud-americani au avut un gol anulat de VAR, în minutul 45+3 şi o bară în repriza a doua.

ŢĂRILE DE JOS: Noppert - Dumfries, Timber, Van Dijk, Ake, Blind – Koopmeiners (de Roon 79), F. de Jong, Klaassen (Berghuis 69) – Bergwijn (Depay 46), Gakpo (Weghorst 79). ANTRENOR: Louis van Gaal

ECUADOR: Galindez - Preciado, Porozo, F. Torres, Hincapie, Estupinan – Plata (Ibarra 90), Mendez, Caicedo, Estrada (Sarmiento 74) – E. Valencia (K. Rodriguez 90). ANTRENOR: Gustavo Alfaro

Cartonaşe galbene: Mendez 57

Arbitri: Mustapha Ghorbal – Mokrane Gourari, Abdelhak Etchiali (toţi din Algeria) – Said Martinez (Honduras)

Olandezii și ecuadorienii au patru puncte după două meciuri. Olanda joacă cu Qatar, iar Senegal cu Ecuador în ultima etapă.

Cel mai tânăr primar din Ecuador găsit împușcat în mașină. ”Nimeni nu este în siguranță” în această țară
Brigitte Garcia, cel mai tânăr primar din Ecuador, şi un consilier au fost găsiţi împuşcaţi mortal într-o maşină, duminică dimineaţa, a anunţat poliţia din această ţară...
Viitorul sumbru descris de Dan Barna (USR): "În 2025 vor fi din nou măriri de taxe pentru că nu mai au bani"
Dan Barna lansează un atac la actuala guvernare care protejează în opinia sa "sinecurile şi pensiile speciale" pe care PSD şi PNL le plătesc în continuare. Aceste cheltuieli vor duce la...
#Campionatul Mondial de Fotbal Qatar, #Olanda, #Ecuador , #Campionatul mondial 2022