România, ca și eliminată de la Mondiale după un meci de coșmar, cu Cristina Neagu pe teren. Dezastru în repriza secundă

Joi, 07 Decembrie 2023, ora 20:31
11996 citiri
Naționala feminină de handbal

Naționala de handbal feminin a României a jucat joi împotriva Germaniei, în primul meci din grupele principale de la Campionatul Mondial de handbal feminin.

Echipa antrenată de Florentin Pera avea nevoie de victorie pentru a mai spera la calificarea în sferturile competiției, deoarece Germania și Danemarca au intrat în grupele principale cu câte patru puncte, iar România doar cu două puncte, în condițiile în care mai departe merg doar primele două clasate.

După un meci de coșmar, România a condus cu 15-12 în debutul reprizei secunde, dar Germania a întors scorul și s-a impus cu 24-22.

Din păcate, România este ca și eliminată de la Mondiale, ratând și obiectivul clasării pe locurile 1-7, care asigură prezența la turneele preolimpice.

Absentă de la primele trei meciuri, vedeta Cristina Neagu a revenit pe teren în minutul 19, dar nu și-a putut ajuta prea mult echipa.

DESFĂȘURAREA LIVE

*24-19 în minutul 55, cu Crina Pintea eliminată.

*20-17 Germania.

*Germania egalează, 15-15, în minutul 42.

Calificare surpriză în finala Cupei Spaniei
Echipa spaniolă Mallorca a învins marţi, în deplasare, scor 5-4 la lovituri de departajare, formaţia Real Sociedad, şi s-a calificat în finala competiţiei. În prima manşă scorul a fost...
Mircea Geoană analizează cât de gravă este amenințarea nucleară a lui Putin. „Face parte din arsenalul său de intimidare şi presiune psihologică”
Mircea Geoană, secretarul general adjunct al NATO califică drept o încercare de intimidare psihologică ameninţările preşedintelui rus Vladimir Putin referitoare la utilizarea armelor...
#Campionatul Mondial de handbal, #Romania Germania, #calificare , #stiri handbal