Cum a fost posibil? FIFA a deschis o anchetă după finala Campionatului Mondial. Legătura cu președintele Infantino

Joi, 22 Decembrie 2022, ora 21:36
7152 citiri
Salt Bae, alături de Leo Messi

FIFA a decis să ancheteze cum a fost posibil ca Salt Bae, chef şi proprietar de restaurante celebru, şi alte persoane au obţinut “acces nejustificat” pe teren după finala Cupei Mondiale de fotbal, în Qatar, informează bbc.com.

Turcul Salt Bae, al cărui nume adevărat este Nusret Gokce, a fost văzut pe teren ţinând trofeul, sărutându-l şi bucurându-se alături de jucătorii naţionalei Argentinei.

Conform regulamentelor FIFA, trofeul poate fi ţinut în mână de un grup “foarte select” de oameni, inclusiv de câştigătorii turneului, oficialii FIFA şi şefi de stat.

“După o analiză, FIFA a stabilit cum au obţinut unele persoane acces nejustificat pe teren după ceremonie de încheiere a competiţiei, pe stadionul Lusail, la 18 decembrie. Vor fi luaatae măsurile interne adecvate”, a precizat un purtător de cuvânt al FIFA.

Salt Bae este proprietarul unui lanţ de restaurante de lux. Printre starurile care au mâncat la restaurantele sale se numără Lionel Messi, Cristiano Ronaldo şi David Beckham.

În noiembrie, în timpul CM, Salt Bae a postat în social media un filmuleţ în care apare îmbrăţişându-l pe preşedintele FIFA, Gianni Infantino.

Quarterly Report - Editia 4

FIFA a făcut anunțul: s-a stabilit cine va găzdui Cupa Mondială la fotbal din 2027
Brazilia va găzdui în 2027 prima Cupă Mondială feminină de fotbal organizată în America de Sud, a anunţat, vineri, Federaţia Internaţională de Fotbal (FIFA), cu ocazia Congresului de la...
Cozmin Gușă: ”Sunt niște Mondiale extrem de tensionate. Mergem să ne batem”
Preşedintele Federaţiei Române de Judo, Cozmin Guşă, a declarat, joi, pentru AGERPRES, că Alex Creţ, medaliat cu bronz la Europene, va fi printre protagoniştii concursului de la categoria...