România a fost distrusă de Danemarca la Mondialul de handbal. Ce urmează pentru echipa noastră

Marti, 05 Decembrie 2023, ora 19:16
8705 citiri
România joacă la Campionatul Mondial

România a jucat astăzi contra Danemarcei, la Herning, ultimul meci din grupa de calificare de la Campionatul Mondial de handbal feminin.

Naţionala României se calificase deja în grupele principale ale competiției care are loc în Danemarca, Norvegia şi Suedia, după ce a învins fără drept de apel echipa Serbiei, cu scorul de 37-28 (19-13), duminică seara, la Herning, în Grupa E. În partida de debut, "tricolorele" au surclasat Chile cu 44-19.

România și Danemarca erau la egalitate de puncte (4) înaintea meciului direct, în urma căruia învingătoarea urma să facă un pas uriaș spre sferturile de finală.

Danemarca s-a impus cu 39-23 la capătul unui meci dezastruos pentru echipa noastră. De altfel, după 21-10 pentru Danemarca la pauză, selecționerul Pera a decis să odihnească cele mai bune jucătoare în repriza secundă.

Primele trei clasate în grupe vor obţine calificarea în grupele principale, pe care le vor începe cu punctele acumulate între ele.

În grupa principală, următoarea fază de la CM de handbal feminin, România va juca 3 meciuri, împotriva echipelor din grupa F (Germania - 4 puncte, Polonia - 2 puncte și Japonia - 0 puncte).

Astfel, meciul România - Germania, programat la 7 decembrie, are caracter decisiv pentru calificarea în sferturile de finală.

*6-4 Danemarca în minutul 10.

*Danemarca înscrie de patru ori la rând, 4-1.

*A început meciul, cu un gol marcat de Buceschi, 1-0 România.

Quarterly Report - evenimentul #1 pentru companii la BVB

România s-a oprit în optimi la Campionatul Mondial. Eșec usturător cu prima favorită
Echipa masculină de tenis de masă a României a fost învinsă, miercuri, de principala favorită, China, în optimile de finală ale Campionatului Mondial, la Busan, scor 3-0. Rezultatele...
România a surclasat Anglia la Campionatul Mondial, dar are o misiune imposibilă în optimi
Echipa masculină de tenis de masă a României s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale Campionatului Mondial de la Busan, fază în care va întâlni principala favorită, China....