Meci dramatic între cei mai promițători tenismeni din lume. Cum s-a terminatul duelul Korda - Alcaraz

Miercuri, 13 Aprilie 2022, ora 18:14
2214 citiri
Carlos Alcaraz. Foto: Twitter

Tenismenul american Sebastian Korda, locul 42 ATP, a câştigat duelul tinerilor jucători promiţători din circuitul mondial, disputat cu spaniolul Carlos Alcaraz, locul 11 ATP şi cap de serie numărul 8, în turul al doilea al mastersului de la Monte-Carlo.

Korda, fiul celebrului jucător ceh Petr Korda, s-a impus, cu scorul de 7-6 (2), 6-7 (5), 6-3, după un meci de peste trei ore, în faţa câştigătorului turneului de la Miami.

În optimi, Korda jr va evolua cu americanul Taylor Fritz, câştigătorul de la Indian Wells, locul 13 ATP şi cap de serie numărul 10.

Într-un alt meci din turul al doilea, belgianul David Goffin, locul 47 ATP, beneficiar al unui wild card, l-a învins, cu scorul de 7-6 (5), 6-2, pe britanicul Daniel Evans, locul 27 ATP.

Fost număr 7 mondial şi câştigător al turneului de la Marrakech desăptămâna trecută, Goffin este în revenire de formă după o accidentare suferită la genunchi şi va juca în optimi cu spaniolul Alejandro Davidovich Fokina, locul 46 ATP, care a produs surpriza cometiţiei, eliminându-l în turul al doilea pe liderul ATP, sârbul Novak Djokovici.

Miriam Bulgaru e în optimile turneului ITF de la Koper
Jucătoarea română de tenis Miriam Bianca Bulgaru s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale turneului ITF de la Koper (Slovenia), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, după ce a...
VIDEO Madalina Ghenea e istorie! Tenismenul Dimitrov a înlocuit-o cu o sportivă ce este expertă la Eurosport. În plus conduce un Lamborghini de 700.000 de dolari
Bulgarul Grigor Dimitrov este performant pe toate planurile. În clasamentul ATP stă foarte bine, este clasat pe locul 10, iar pe plan personal a bifat o nouă cucerire. Jucătorul bulgar de...