Puștiul-minune Carlos Alcaraz a dat de greu în circuitul ATP: ”A fost prima dată”

Vineri, 12 August 2022, ora 14:02
2904 citiri
Carlos Alcaraz

Tenismanul spaniol Carlos Alcaraz a recunoscut că "pentru prima oară" în scurta sa carieră de jucător profesionist nu a putut suporta presiunea jocului, fiind eliminat de americanul Tommy Paul (34 ATP), miercuri, în runda a doua a turneului ATP Masters 1.000 de la Montreal, informează agenţia EFE.

"A fost prima dată când nu am putut suporta presiunea. Trebuie să fiu pregătit pentru această presiune, să am astfel de momente şi să învăţ să le gestionez!", a scris Alcaraz pe reţelele de socializare.

Alcaraz, numărul patru mondial, a fost întrecut cu 6-7 (4/7), 7-6 (9/7), 6-3 de americanul Tommy Paul (34 ATP), care a reuşit să salveze o minge de meci în tiebreak-ul setului secund.

Alcaraz a pierdut recent finala turneului de la Umag, în faţa italianului Jannik Sinner, iar înainte finala de la Hamburg în faţa unui alt italian, Lorenzo Musetti.

"Trebuie să învăţ cum să fac faţă acestei presiuni. În primele tururi te lupţi împotriva rivalilor tăi, dar şi împotriva ta", a mai spus Alcaraz.

S-a anunțat noul turneu la care ar putea participa Simona Halep. Aceasta se va antrena din greu la București
Simona Halep va continua pregătirea pe zgură, în România, după ce s-a retras de la turneul de la Madrid ce va începe săptămâna aceasta. Jurnaliștii americani au comentat retragerea de...
Tenismena care și-a pus la punct rivalele. Poate câştiga orice Grand Slam
Jucătoarea kazahă de tenis Elena Rybakina este în acest moment numărul 4 WTA, favorită nr. 4, și a câştigat duminică turneul WTA 500 de la Stuttgart (Germania).. Turneul este extrem de...