Mesajul lui Nadal pentru Carlos Alcaraz, care a devenit cel mai tânăr lider ATP din istorie

Luni, 12 Septembrie 2022, ora 06:33
4945 citiri
Carlos Alcaraz FOTO Twitter

Spaniolul Carlos Alcaraz, în vârstă de 19 ani, a câştigat turneul de Grand Slam US Open, învingându-l în finală pe norvegianul Casper Ruud, 23 de ani, numărul 7 ATP.

Alcaraz s-a impus cu scorul de 6-4, 2-5, 7-6 (1), 6-3, în trei ore şi 20 de minute.

Datorită acestui succes, spaniolul urcă de pe locul 4 mondial pe prima poziţie în clasamentul ATP şi scrie istorie, el devenind cel mai tânăr lider AT, la 19 ani și patru luni.

În plus, el este cel mai tânăr campion de Grand Slam după 2005, când tot la 19 ani performanţa a fost reuşită de Rafael Nadal la Roland Garros. La US Open, în 1990 Pete Sampras câştiga trofeul tot la 19 ani.

De altfel, Nadal a fost printre primii care l-au felicitat pe Alcaraz, dar și pe Casper Ruud, norvegianul ajuns pe locul doi ATP.

"Felicitări @carlosalcaraz pentru primul tău Grand Slam și pentru locul unu ATP. Este punctul culminant al primului tău mare sezon, care sunt sigur că va fi depășit!"

Rafael Nadal revine azi pe teren, la Barcelona: "Cred că este ultimul an”
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal a declarat luni că are "senzaţia" că ediţia din acest an a turneului de la Barcelona va fi ultima la care va participa, scrie EFE. "Cred că este...
Carlos Alcaraz, declarații îngrijorătoare: ”Nu sunt sigur de nimic”
Tenismanul spaniol Carlos Alcaraz, numărul 3 mondial, constrâns să declare forfait pentru turneele de la Monte Carlo şi Barcelona, din cauza unei probleme medicale, a declarat luni că nu ştie...