Rafael Nadal și Carlos Alcaraz defilează la US Open. În ce fază se pot întâlni cei doi spanioli

Duminica, 04 Septembrie 2022, ora 09:54
2467 citiri
Carlos Alcaraz și Rafael Nadal

Tenismenii spanioli Rafael Nadal şi Carlos Alcaraz, doi dintre favoriţii ultimului turneu de Mare Şlem al anului, US Open, s-au calificat în optimile de finală ale acestei competiţii, dotată cu premii totale de 60 de milioane de dolari, în urma victoriilor obţinute sâmbătă la Flushing Meadows.

Nadal, numărul 3 mondial, s-a impus cu 6-0, 6-1, 7-5 în faţa francezului Richard Gasquet, victima sa preferată, pe care l-a învins pentru a 18-a oară în tot atâtea confruntări.

Campionul iberic, în vârstă de 36 de ani, deţinătorul recordului de titluri de Grand Slam (22), a cucerit de patru ori trofeul la US Open, ultima oară în 2019. El îl va avea ca adversar în turul următor pe americanul Frances Tiafoe, care a trecut cu 7-6 (9/7), 6-4, 6-4 de argentinianul Diego Schwartzman.

Carlos Alcaraz (19 ani), noua senzaţie a circuitului profesionist de tenis, l-a expediat la rândul său în trei seturi, 6-3, 6-3, 6-3, pe americanul Jenson Brooksby, după 2 ore şi 11 minute de joc, confirmându-şi statutul de pretendent la titlu.

Alcaraz, ocupantul locului 4 în clasamentul ATP, a devenit cu această ocazie cel mai tânăr jucător care atinge turul al patrulea la US Open pentru al doilea an consecutiv, după americanul Pete Sampras (în 1989 şi 1990), conform ATP Tour.

Spaniolul îl va înfrunta în optimi pe croatul Marin Cilic, campion la US Open în 2014, care l-a învins greu, cu 7-6 (13/11), 6-7 (3/7), 6-2, 7-5, pe britanicul Daniel Evans.

Nadal și Alcaraz se pot întâlni în semifinale la US Open 2022.

Rezultate - turul 3:

Ilia Ivaşka (Belarus) - Lorenzo Musetti (Italia/N.26) 6-4, 3-6, 6-2, 6-3

Marin Cilic (Croaţia/N.15) - Daniel Evans (Marea Britanie/N.20) 7-6 (13/11), 6-7 (3/7), 6-2, 7-5

Carlos Alcaraz (Spania/N.3) - Jenson Brooksby (SUA) 6-3, 6-3, 6-3

Cameron Norrie (Marea Britanie/N.7) - Holger Rune (Danemarca/N.28) 7-5, 6-4, 6-1

Andrei Rublev (Rusia/N.9) - Denis Shapovalov (Canada/N.19) 6-4, 2-6, 6-7 (3/7), 6-4, 7-6 (10/7)

Frances Tiafoe (SUA/N.22) - Diego Schwartzman (Argentina/N.14) 7-6 (9/7), 6-4, 6-4

Rafael Nadal (Spania/N.2) - Richard Gasquet (Franţa) 6-0, 6-1, 7-5

Lovitură pentru Rafael Nadal, pe terenul care-i poartă numele, la turneul pe care l-a câștigat de 12 ori VIDEO
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal a fost învins miercuri în turul al doilea al turneului ATP 500 de la Barcelona, pe care l-a câștigat de 12 ori. Australianul Alex de Minaur (25 de...
”Regele” Nadal a jucat primul meci pe zgură după 2 ani. Cum s-a descurcat la ATP Barcelona, pe terenul care-i poartă numele VIDEO
Tenismenul spaniol Rafael Nadal s-a calificat marți în turul secund al turneului ATP 500 de la Barcelona, jucând primul său meci pe zgură după aproape 2 ani, de la Roland-Garros 2022....