După ce a criticat-o pe Simona Halep, Wozniacki e din nou revoltată: ”Niște amatori!”

Marti, 21 Mai 2024, ora 10:13
4647 citiri
Caroline Wozniacki și Simona Halep FOTO X

Tenismena daneză Caroline Wozniacki, cea care a criticat revenirea Simonei în Halep în circuit prin intermediul wild-cardurilor, în contextul în care a fost suspendată pentru dopaj, e din nou în centrul atenției, de această dată prin vocea tatălui ei, Piotr.

Astfel, Piotr Wozniacki a reacționat în termeni duri după ce fiicei sale i-a fost refuzat un wild-card la Roland-Garros. Revenită la începutul acestui an după ce a născut doi copii, Caroline nu avea clasamentul necesar pentru a intra direct pe tabloul principal. Clasată pe locul 117 WTA, Wozniacki putea intra însă în calificări, dar a refuzat.

"Cred că cei de la WTA sunt niște amatori în lumea celui mai mare sport profesionist feminin. Ei semnează contracte cu jucătoarele, iar jucătoarele sunt obligate să facă anumite lucruri în baza acestor contracte. Dar nu primesc nimic în schimb, chiar nimic!" a spus taăl Carolinei Wozniacki.

„Caroline a fost numărul unu în lume, a câștigat un turneu de Grand Slam, a câștigat Mastersuri, a jucat în aproape 60 de finale și a câștigat 30. Deci vorbim despre o jucătoare de tenis completă, cineva care a făcut o treabă grozavă, care cu siguranță a crescut popularitatea tenisului, care a câștigat o mulțime de bani, iar acum nu mai e binevenită.

Acest lucru se întâmplă pentru că astăzi în tenis totul se bazează doar pe relații, pe cunoștințe, și nu pe reguli clare. Chestia este că, dacă îi cunoaștem pe organizatori sau pe directorii de turneu, avem șansa să jucăm, iar dacă nu-i cunoaștem nu putem juca”, a mai spus Piotr Wozniacki.

Planurile Simonei Halep. La ce super-turneu vrea să meargă să-și apere trofeul
Tenismena Simona Halep, afectată de probleme medicale la singurele sale două meciuri disputate după revenirea în circuitul WTA, intenționează să joace la începutul lunii august la turneul...
Un nou eşec usturător pentru Sorana Cîrstea, înainte de Wimbledon
Sorana Cîrstea, locul 29 WTA, a fost eliminată, luni, în primul tur al turneului de la Eastbourne, cu premii de 922.573 de dolari. Cîrstea a fost învinsă de sportiva ucraineană Anhelina...